تاریخ خبر: کد خبر: 2157

شورایِ «مسائل اساسی»

به قلم: مجید عسکری

شورایِ «مسائل اساسی»

یک- یکی از توصیه‌های همیشگی رهبر معظم انقلاب به مدیران کشور پرداختن به مسائل اصلی و حل مشکلات واقعی مردم بدون توجه به حواشی و مسائل فرعی بوده است. یک مدیریت شهری موفق برای پیاده‌سازی آموزه‌های اسلامی و انقلابی ابتدا باید مسائل اساسی شهر را مطابق این آموزه‌ها بشناسد و بعد برای حل آن‌ها گام بردارد. شورای چهارم شهر مشهد نیز که با شعار تغییر رویکرد درباره دوره قبل به عرصه مدیریت شهری ورود پیدا کرد و اکنون فعالیت خود را در یک‌سالگی ادامه می‌دهد باید با همین ملاک که چقدر توانسته است به مسائل اساسی شهر بپردازد، ارزیابی شود.


دو- گفتمان‌سازی درباره مفهوم شهر اسلامی، پیگیری حل مشکل حاشیه‌شهر و تبدیل آن به یک گفتمان ملی، تلاش و کوشش مستمر برای به‌پایان‌رساندن خط‌٢ قطار‌شهری، مبارزه با روندهای فسادخیز اداری و مالی، تلاش برای رسیدن به درآمدهای پایدار به‌جای اتکا به روش‌هایی چون تراکم‌فروشی، درمیان‌گذاشتن مشکلات و مسائل اساسی مشهد با ‌نخبگان و مردم، حضور مستمر در میان مردم و داشتن روحیه پاسخ‌گویی و... نشانه‌هایی است که همت شورای چهارم و شهردار مشهد را برای حل مشکلات و مسائل اساسی شهر نشان می‌دهد.


سه- در شهری که مهم‌ترین مسئله برای نقد مدیریت شهری در میان رسانه‌ها و نخبگان، مسائل روبنایی مانند المان‌های نوروزی و در بهترین حالت فسادهای موردی در مدیریت شهری بوده است، این تغییر رویکرد و زمینه‌سازی برای تغییر گفتمان رسانه‌ها و نخبگان، گام مثبت نخستی است که به‌درستی برداشته شده و باید زیرساخت گام‌های بعدی در سه سال آینده باشد.


چهار- اکنون که این گفتمان (طرح و حل مسائل اساسی شهر و مردم مشهد) بر فضای عمومی مدیران و مردم حاکم شده است باید گام دوم که همان جهت‌گیری‌های صحیح و مطابق با آموزه‌های اسلامی و انقلابی است با دقت و وسواس در دستورکار قرار گیرد. این کار با ادامه قاطعانه‌ همین مسیر و مشارکت واقعی مردم و نخبگان متعهد و متخصص شکل می‌گیرد. در‌واقع اکنون که صورت‌مسئله‌های درست مطرح شده و تراز مباحثات و اختلافات در شأن مردم مشهد قرار گرفته است، اعضای شورا با تمام تنوعشان و نیز مدیران شهری باید در تعاملی کارشناسانه و دلسوزانه، در‌صدد رسیدن به پاسخ‌های درست و ریل‌گذاری‌های مستحکم برای ادامه صحیح مسیر باشند.
 
مشهد که به برکت وجود مضجع شریف امام هشتم(ع)، شهری ملی و بین‌المللی است و سالانه پذیرای زائران بسیاری از ایران و جهان است، قطعا شایسته چنان مدل مدیریتی است که بتواند الگوی یک شهر اسلامی و پیشرفته را که بارها توسط رهبر معظم انقلاب مطالبه شده است، پیاده کند.

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون