تاریخ خبر: کد خبر: 3541

31نماینده مجلس: امکان حضور منتقدین توافق ژنو را در صداوسیما فراهم کنید

نمایندگان مجلس با انتقاد از روند یکطرفه حاکم بر برنامه‎های رسانه ملی در حمایت از دولت و عدم امکان حضور منتقدین سیاست‎های دولت در برنامه‎های تلویزیونی، با استناد به اصل 175 قانون اساسی، از سرافراز خواسته شده است تا امکان حضور منتقدین و بیان دیدگاه‎های آنها در رسانه ملی فراهم شود.

به گزارش قاصدنیوز، 31 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‎ای به رئیس جدید رسانه ملی، خواستار ارائه فرصت به منتقدین توافقنامه ژنو برای حضور در رسانه ملی و بیان دیدگاه‎های خود شدند.در این نامه که نسخه‎ای از آن در اختیار خبرنگار رجانیوز قرار گرفته است، نمایندگان مجلس با انتقاد از روند یکطرفه حاکم بر برنامه‎های رسانه ملی در حمایت از دولت و عدم امکان حضور منتقدین سیاست‎های دولت در برنامه‎های تلویزیونی، با استناد به اصل 175 قانون اساسی، از سرافراز خواسته شده است تا امکان حضور منتقدین و بیان دیدگاه‎های آنها در رسانه ملی فراهم شود.

 

در این نامه با اشاره به انتشار توهین‎های مستقیم و غیرمستقیم مسئولین دولتی به منتقدین در رسانه ملی از عدم ارائه امکان برای پاسخ به این توهین‎ها توسط منتقدین سیاست‎های دولت ابراز گلایه شده است.

 

در ادامه متن کامل نامه به رئیس رسانه ملی را می‎خوانید:

 

جناب آقای دکتر سرافراز 

ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

 سلام علیکم

ضمن تبریک فرا رسیدن ایام الله 9 دی و همچنین تبریک مجدد انتصاب حضرتعالی به ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و آرزوی توفیق در اداره این دانشگاه بزرگ فرهنگی و سیاسی انقلاب اسلامی، پیش از این و در دوره ریاست جناب آقای مهندس ضرغامی، تعدادی از نمایندگان مجلس طی دو نامه جداگانه به روند حاکم بر صدا و سیما در جلوگیری از حضور منتقدین توافقنامه ژنو و یک طرفه بودن حضور مدافعین، اعتراض داشتند. 

 

 جناب آقای ضرغامی در نامه شماره 1100/5277/2300/م در مورخ 3/12/92 در پاسخ به این نمایندگان، ضمن صحیح دانستن این انتقاد، دلیل آن را جلوگیری از تضعیف دولت دانستند. برای ما نیز نیک روشن است که دولت جمهوری اسلامی و تیم مذاکره کننده، نباید تضعیف شود و با فرض این اصل، چنین درخواستی مطرح شده بود. 

 

 اکنون با توجه به اصل 175 قانون اساسی که تصریح می کند: «در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، آزادی بیان و نشر افکار با رعایت موازین اسلامی و مصالح کشور باید تأمین گردد» و با توجه به تأکید جناب آقای روحانی، رئیس جمهور محترم در پیامشان به همایش اعتدال مبنی بر این که «اداره جامعه ما با علائق و سلائق گوناگون بدون دانش، گفت‌وگو و سعه صدر امکان‌پذیر نیست. باید با سعه صدر با مسایل برخورد کنیم و بگذاریم افراد حرفشان را بزنند» و همچنین با توجه به شبهه افکنی های اخیر برخی از غربزدگان در خصوص اصل برخورداری ملت ایران از انرژی هسته ای و با توجه به این که مقام معظم رهبری نیز در خصوص موضوع هسته ای و مذاکره با 5+1 ضمن حمایت از مذاکره کنندگان تأکید فرموده اند: «ملّت باید بیدار باشد، بداند چه اتّفاقى دارد مى‌افتد تا بعضى از تبلیغاتچى‌هاى مواجب‌بگیر دشمن و بعضى از تبلیغاتچى‌هاى بى‌مزد و مواجب - از روى ساده‌لوحى - نتوانند افکار عمومى را گمراه کنند.»  جا دارد حضرتعالی این روال را تغییر داده و ترتیبی اتخاذ دهید تا منتقدین و مدافعین توافقنامه ژنو در برنامه های مختلف صدا و سیما حضور یابند و به محاسن و معایب این پرونده بپردازند و زیاده خواهی های طرف غربی و شبهه افکنی تبلیغاتچی های مواجب بگیر داخلی  را بیش از پیش برای افکار عمومی روشن کنند.

 

 یکی از دلایل پذیرفتن توافقنامه ژنو از سوی دولت محترم، لغو کلیه تحریم ها و به رسمیت شناختن حقوق هسته ای ملت ایران بود، اکنون با اتمام دوره یک ساله این توافقنامه و تمدید هفت ماهه آن، باید بررسی شود که این مهم تا چه اندازه حاصل شده و اگر نتیجه ای نداشته، دلایل آن چه بوده است. 

 

 این حق از آن رو برای منتقدین - که خیل عظیمی از تشکل های دانشجویی و طلاب، نخبگان سیاسی و علمی، رسانه ها و نمایندگان مجلس هستند - ضروری است که در طول یک سال گذشته از سوی برخی رسانه ها و شخصیت ها انواع و اقسام اتهامات و توهین ها مانند بی سواد، بی شناسنامه، افراطی، مدافعان تحریم، بزدل، ترسو و ... متوجه منتقدین شده است. بدیهی است که هیچ یک از منتقدین، با اصل مذاکره مخالف نیستند بلکه همانطور که رهبر معظم انقلاب تصریح کرده اند، به دلیل ماهیت استکباری طرف غربی، نتایج این مذاکرات را چیزی که مردم بپسندند، نمی دانند.

 

 در پایان لازم است ضمن تأکید مجدد بر وارد بودن انتقادی که از دوره مدیریت جناب آقای ضرغامی در این خصوص ذکر کردیم، از تلاش ایشان و همکارانشان تشکر کنیم که علی رغم فشارهای بسیار عدهای برای عدم انتشار مواضع ضد ایرانی مقامات آمریکایی، همواره به اطلاعرسانی دقیق خود از دشمنی مستکبرین ادامه دادند. البته امیدواریم حضرتعالی به این حداقل اکتفا نکنید و ضمن استمرار این سیاست صحیح، زمینه حضور منتقدین را نیز در صدا و سیما فراهم کنید.

 

 همچنین یادآور می شویم که تأكيد ما برای حضور در صدا و سیما با هدف ترغيب دولت محترم بر مقاومت در برابر زیاده خواهی های غرب و حمایت از سیاست های استقلال طلبانه نظام جمهوری اسلامی و نشان دادن ماهیت استکباری و ضد ایرانی دولتمردان آمریکا و اروپا با نقد توافقنامه ای است که در طول یک سال قبل، بارها نقاط ضعف و سوءاستفاده دشمن از آن را به مسئولان محترم دولت یادآور شده ایم. 

 سرافراز باشید و با عزت /  7 دی1393

 

 اسامی امضا کنندگان :

آشتیانی، نبویان، حسینیان، فاطمه رهبر، بیرانوند، علی اصغرزارعی، رسایی، جمیری، نجابت، آقاتهرانی، پژمانفر، طبیب زاه، کوچک زاده، کریمی قدوسی، نادران، کارخانه ای، نوباوه، آقا محمدی، کوثری، غضنفر آبادی، بذرپاش، فاطمه رهبر، نقوی حسینی، آصفری، امیرآبادی، فاطمه آلیا، سلیمانی، قاضی زاده، جعفری بجنورد، اکبریان، زاکانی

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون