تاریخ خبر: کد خبر: 3814

14 میلیارد تومان برای حاشيه مشهد

نماينده مردم مشهد با بيان اينکه در مجموع 14 ميليارد تومان از محل اعتبارات ماده 180 برنامه پنجم توسعه براي حاشيه شهر مشهد در نظر گرفته شده بود، گفت: با پيگيري هاي انجام شده ...

به گزارش قاصدنیوز، نماينده مردم مشهد با بيان اينکه در مجموع 14 ميليارد تومان از محل اعتبارات ماده 180 برنامه پنجم توسعه براي حاشيه شهر مشهد در نظر گرفته شده بود، گفت: با پيگيري هاي انجام شده، به تازگي 50 درصد دوم اين اعتبار نيز ابلاغ شده است.

 

حجت الاسلام دکتر"محمد حسين حسين زاده بحريني "در حاشيه ديدار مردمي در مسجد چهارده معصوم (ع)شهرک حجت، در گفت وگو با خراسان، با بيان اينکه اعتبارات ماده 180 به دليل دولتي بودن، در ابتدا بايد در شوراي برنامه ريزي استان تصويب و سپس به شوراي مديريت و برنامه ريزي استان ارسال شود، گفت: اين اعتبار از مجموع اعتبار 100 ميليارد توماني است که چندي پيش در توافق نامه سه جانبه ميان نمايندگان مشهد، سپاه امام رضا(ع) و شوراي شهر مشهد براي خدمات رساني به حاشيه شهر به امضا رسيد. وي گفت: با پيگيري هاي انجام شده، در جلسه اخير کميسيون تلفيق دولت قول داد تخصيص اعتبارات ماده 180 براي حاشيه شهر مشهد صد درصدي باشد.

 

اجراي صدها پروژه در حاشيه شهر

وي با بيان اينکه قرار است با صد ميليارد تومان ياد شده، بيش از 300 پروژه در حاشيه شهر مشهد اجرا شود، گفت: قرار است با اين اعتبار بخشي از کال هاي حاشيه شهر که به مراکز تجمع معتادان تبديل شده است، بهسازي شود. وي ضمن ابراز اميدواري براي تسريع در خدمات رساني به حاشيه شهر مشهد، عنوان کرد: در اين بين نقش نمايندگان مشهد نيز نظارت و اجرا براي هر چه بهتر اجرا شدن برنامه هاي بهسازي حاشيه شهر مشهد است.

 

بحريني با بيان اينکه امسال اعتبارات ماده 180 دو درصد است و سال آينده به 3 درصد خواهد رسيد، افزود: اميدوارم سال آينده تخصيص اعتبار به حاشيه شهر مشهد از محل ماده 180 بيشتر از امسال باشد.

 

وي همچنين در جمع مردم شهرک حجت، با بيان اينکه در مورد حاشيه شهر مشهد حرف و حديث زياد است، بيان کرد: مسئولان زيادي مي آيند و مي روند اما به نظر مي رسد وضعيت نامناسب حاشيه شهر مشهد روز به روز در حال گسترش است. وي افزود: نوار پهن حاشيه شهر که از شرق شروع مي شود و در شمال شرق، شمال و حتي در بعضي از بخش هاي غرب مشهد ادامه دارد، سيماي نامناسبي به شهر مشهد داده است و در حال حاضر به مهم ترين دغدغه مسئولان شهر و استان تبديل شده است. نماينده مردم مشهد با بيان اينکه مسئولان ملي به طور مکرر و براي بررسي وضعيت حاشيه شهر به مشهد سفر کرده اند، گفت: ما حتي اعضاي کميسيون برنامه و بودجه را هم به مشهد آورديم تا بدانند اين شهر فقط فرودگاه، حرم و طرقبه شانديز نيست و پس از اين آمد و شدها، آنها گفتند براي خدمت به مشهد آماده ايم.

 

نوبخت مي گفت هواي حاشيه شهر را داريم!

عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به وعده دولت براي تعيين رديف بودجه اختصاصي حاشيه شهر مشهد در بودجه سال آينده، گفت: روزي که بودجه را اعلام کردند، "جمشيدي" معاون استاندار نيز در تهران بود و وقتي از رديف بودجه حاشيه شهر سوال کردم اعلام کرد هيچ رديفي براي حاشيه شهر مشهد در نظر گرفته نشده است.

 

عصر همان روز دکتر "نوبخت"، معاون رئيس جمهور را در مجلسي ديدم و بابت تخصيص نيافتن بودجه به حاشيه شهر مشهد از وي گلايه کردم اما وي گفت «يک رقم گنده» براي حاشيه شهر مشهد در نظر گرفته ايم. من هم از او به طور ويژه تشکر کردم اما وقتي دوباره رديف هاي بودجه را بررسي کردم، ديدم اثري از رديف وعده داده شده نيست. بحريني به جلسات کميسيون تلفيق براي بررسي لايحه بودجه سال آينده اشاره کرد و گفت: آنها که با مراحل تصويب بودجه آشنا هستند ، مي دانند اگر دولت براي مسئله اي رديف بودجه تعيين کرده باشد مي توان آن را به تصويب رساند اما اگر رديفي وجود نداشته باشد امکان تصويب رديف جديد بسيار سخت است زيرا با تصويب بودجه براي حاشيه شهر مشهد، نمايندگان اصفهان، شيراز و خيلي از شهرهاي ديگر نيز خواهان اين بودجه مي شوند. وي با انتقاد از تصويب نشدن رديف بودجه اختصاصي براي حاشيه شهر مشهد، بيان کرد: دوستان تهراني با اينکه عمق فاجعه را در حاشيه شهر مشهد مشاهده کرده بودند اما از تصويب بودجه در اين زمينه امتناع کردند.

 

مشکلات حاشيه شهر فقط پل هوايي نيست

وي با بيان بخشي از مشکلات حاشيه شهر مشهد گفت: در حالي که ميانگين کشوري حاشيه نشيني 12 درصد است، اين آمار در مشهد سه برابر ميانگين کشوري است. اين در حالي است که ما ميزبان تعداد زيادي از اتباع بيگانه در نوار حاشيه شهر هستيم و به دنبال آن با افراد بدون شناسنامه زيادي رو به رو هستيم که در سن تحصيل اند. بحريني گفت: مشکلات اينجا فقط پل هوايي نيست بلکه اختلاط فرهنگي، وجود مليت هاي مختلف، بافت فرهنگي متفاوت و افراد فاقد هويت از ديگر معضلات اين بافت است. وي ادامه داد: حاشيه شهر مشهد يک مسئله چند وجهي و پيچيده است که از يک طرف نيازمند اعتبار فراوان براي رفع عقب ماندگي هاي عمراني است و از سوي ديگر به تصميمات جدي در سطح شوراي عالي امنيت ملي نياز دارد.

 

در حاشيه:

با وجود دعوت از 13 عضو شوراي شهر، هيچ يک از اين اعضاي شورا در مسجد چهارده معصوم (ع) حاضر نشدند، ضمن آنکه «قلندر» شهردار منطقه 2 نيز در مرخصي بود و به جاي وي مسئول ناحيه 6 شهرداري منطقه 2 در اين مراسم حضور داشت.

 

منبع: روزنامه خراسان

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون