تاریخ خبر: کد خبر: 2415

شهردار مشهد:

اگر بگویم به فراری دادن سرمایه گذار متهم می شوم!

بگذارید برخی ناگفته‌ها در سینه ام باقی بماند و اگر ضرورت داشت در فرصت مناسب خواهم گفت. چرا که اگر بخواهیم کالبد شکافی کنیم، به فراری دادن سرمایه گذار متهم می شویم. شما بروید گزارش تحلیلی و میدانی از پروژه آبادگران تهیه کنیدو به مردم گزارش دهید

اگر بگویم به فراری دادن سرمایه گذار متهم می شوم!

به گزارش قاصدنیوز ، سیدصولت مرتضوی شهردار مشهد در مصاحبه اختصاصی خود با روزنامه خراسان به بیان نکاتی پیرامون ساخت و سازها در ارتفاعات جنوبی مشهد پرداخته است. متن این مصاحبه بدین شرح است:

 

 

ساخت و سازهای غیر مجاز و بعضا هم مجاز در ارتفاعات جنوبی مشهد انجام می شود و تخریب کوه ها نیز همچنان ادامه دارد، حتی برخی از این پروژه ها در ارتفاعات جنوبی و در نقاط مختلف شهر، مجوز لازم از جمله مصوبه کمیسیون ماده 5 را دریافت نکرده اند، مسئولیت شهرداری چیست؟ آیا این رویکرد تغییر می کند یا این روند ادامه می یابد؟

 

بگذارید برخی ناگفته‌ها در سینه ام باقی بماند و اگر ضرورت داشت در فرصت مناسب خواهم گفت. چرا که اگر بخواهیم کالبد شکافی کنیم، به فراری دادن سرمایه گذار متهم می شویم. شما بروید گزارش تحلیلی و میدانی از پروژه آبادگران تهیه کنیدو به مردم گزارش دهید، چون برخی اوقات که انسان می خواهد با رانت خواری و فساد اقتصادی مبارزه کند، خیلی از افراد دادشان بلند می شود و چون چاره ای ندارند طرف مقابل را متهم می کنند که می خواهند سرمایه گذار را فراری دهند.

 

به همین دلیل هم است که یک جا کاخ و یک جا کوخ به وجود می آید ، یک طرف شهر را می بینیم چه کاخ هایی ساخته شده است و از یک طرف در حاشیه شهر مردم با چه وضعیتی زندگی می کنند. شکاف بین این دو خیلی عمیق است، این که تنفسگاه و تفرجگاه شهر را تصرف و بین برخی از اشخاص و برخی تعاونی های ادارات توزیع کنند، این سرمایه گذاری نیست سرمایه سوزی است، اگر بنا باشد سرمایه های بزرگ شهر بدین شکل مورد تعدی قرار بگیرند...

 

آیا این گونه است که شهرداری قدرت برخورد قانونی را دارد ولی برای پاره ای از ملاحظات ترجیح می دهد برخورد نکند؟

 

نه شهرداری برای برخورد با متخلفان هیچ تردیدی ندارد، اما آن چه گذشته است را باید مرور کرد و از الان به بعد ما بنا نداریم آرامش و آسایش مردم را با درآمد برای شهرداری معاوضه کنیم، ما بر این باوریم فرصت های مناسب دیگری برای تامین منابع و درآمد شهرداری وجود دارد کما این که در ظرف این یک سال از سایر فرصت ها استفاده شده است ، ما بر این باوریم که برای کسب درآمد نباید عرصه را بر آیندگان تنگ کرد، چون این محیط زیست و طبیعت متعلق به آن هاست و ما وظیفه داریم از آن حفظ و حراست کنیم.

 

پس می توان امیدوار بود که از این پس و در این دوره سخت گیری شود و این تنفسگاه تخریب نشود؟

 

به طور حتم این گونه است؛ در این دوره حتی یک پروانه ساختمانی در این محدوده صادر نشده است. تا زمانی که توفیق خدمت داشته باشم تحت هیچ شرایطی منابع طبیعی و محیط زیست، تنفسگاه و تفرجگاه مردم را به برج هایی تبدیل نمی کنیم که برحسب ظاهر برای شهرداری درآمد داشته باشد.

 

دستور پلمب یک هتل 7 ستاره هم در همین راستا بوده است؟

 

این هتل به دلیل تخلف پلمب شده است و تخلفات هم شامل تجاوز از ارتفاع 1500 مترو گرفتن چشم انداز شهراست، این کار ارتفاعات را با خطر مواجه می کند، دیگر این که پیمانکار نیز به تعهدات خود عمل نکرده است و از اساس نیز این قرارداد مانند قرارداد ترکمنچای است که یک طرفه و به سود سرمایه گذار تنظیم شده است. تخلفات متعدد داشته که ادامه فعالیت را در این مکان نمی دهیم البته حقوق سرمایه گذار کاملا محفوظ است و معادل پروانه ای را که برایش در آن مکان صادر کرده اند در هر کجای شهر که مناسب باشد واگذار می کنیم این گونه نیست که شهرداری با ساخت هتل هفت ستاره مخالف باشد، از هتل سازی استقبال می کنیم اما این که این قسمت شهر را تصرف می کنند و تخلف انجام می دهند و بعد اسمش را سرمایه گذاری می گذارند، درست نیست. ما با سرمایه گذاران مخالف نیستیم با رانت خواری مخالفیم.

 

آیا در صدور پروانه تخلف صورت گرفته یا بعد از صدور پروانه تخلف انجام شده است؟

 

در صدور پروانه ساختمانی، در زمان انعقاد قرارداد، مهلت انعقاد قرارداد، تطبیق نقشه ها، تایید نقشه توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان ، عبور از خط آسمان مقرر و ارتفاع 1500 متر، تخلف وجود دارد. تخلفات متعددی هم شهرداری در صدور پروانه انجام داده متقاضی هم در انجام وظایف خود تخلف کرده است؛ لذا اجرای پروژه در این منطقه از شهر را به صلاح نمی بینیم به لحاظ این که چشم انداز شهر را با مخاطره مواجه کرده، تنفسگاه و تفرجگاه و ارتفاعات شهر را از بین برده است، با توجه به تخلفاتی که در صدور پروانه صورت گرفته است، نسبت به استیفای حقوق شهرداری اقدام خواهیم کرد.

 

در نشست تخصصی که به تازگی برگزار شد، از بلند مرتبه سازی های بی ضابطه در مشهد به عنوان فاجعه نام برده شد. در این زمینه، چه ضابطه ای وجود دارد که رعایت نمی شود؟

 

آنچه در طرح تفصیلی آمده ضابطه است آنچه به طرح تفصیلی تحمیل شده بی ضابطه است، آنچه مزید بر طرح تفصیلی و تحمیل های آن انجام می شود، بی ضابطه اندر بی ضابطه است. بالاخره از گذشته به منظور تامین درآمدها برخی از مجوزهای با ضابطه خلاف ضابطه صادرشده است البته اختیاراتی به شهرداری داده شده است که کمیسیونی در شهرداری وجود دارد که برخی مواقع اجازه می دهد طبقات مازاد بسازند، بعضی وقت ها هم تخلف صورت می گیرد البته هر دو بی ضابطه است اما یکی بی ضابطه ضابطه مند است و دیگری بی ضابطه بی ضابطه.

 

پس طرح تفصیلی چه ضمانت اجرایی دارد؟

 

طرح های تفصیلی نقشه راه هستند و باید به آن ها عمل کرد ولی برخی مواقع طرح های تفصیلی مورد هجوم قرار می گیرند وعملیاتی نمی شوند.

 

با توجه به این که ساخت و سازها باید بر اساس طرح جامع و تفصیلی انجام شود، طرح جامع جدید مشهد که در شورای شهر و همچنین در شورای شهرسازی استان تصویب شد، اکنون در چه مرحله ای قرار دارد؟

 

کلیات طرح جامع در شورای عالی معماری و شهرسازی کشور تصویب شده است.

 

قبلاً رویکرد شهرداری مبنی بر جذب سرمایه گذار به هر قیمتی بود حتی با تبدیل کاربری فضای سبز، آیا رویکرد شهرداری در دوره جدید نیز بر این مبناست یا رویکرد جدیدی را شاهد خواهیم بود؟

 

ما قانون گریزی را تحت هیچ شرایطی نمی پذیریم و تمام تلاشمان این است که شهرداری را بر مدار قانون اداره کنیم.

 

شنیده ها حاکی از آن است که در بخشی از زمین هایی که در تملک شهرداری در کمربندی جنوبی است، دو نفر از زمین داران بزرگ ادعای مالکیت آن ها را کرده اند اما استعلام ثبت اسناد حاکی از آن است که زمین ها مالک نداشته است؛ با این حال شکایت هایی مطرح شده و از ظواهر امر پیداست که دستگاه قضا حق را به مدعیان داده است؟ آیا دستگاهی در شهرداری وجود دارد که این مسائل حقوقی را پیگیری کند و کار را به جلو ببرد تا مشکلاتی از این قبیل برای پروژه ها به وجود نیاید؟

 

متأسفانه قوانینی که وجود دارد... اما شهرداری تلاش خود را می کند.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون