تاریخ خبر: کد خبر: 2084

عده‌ای هزینه برای حاشیه‌ شهرمشهد را دارای اشکل شرعی می‌دانند

رئیس کمیسیون حاشیه شهر مشهد تصریح کرد: حاشیه‌نشینان فرزندان ناتنی نیستند بنابراین نباید مورد بی‌مهری قرار بگیرند زیرا بسیاری از نیروهای کار مشهد متعلق به این مناطق هستند لذا ما خدمت به آنان را جزو وظایف و رسالت های ذاتی خویش می دانیم

غلامحسین صاحبی اظهار کرد: کمیسیون حاشیه شهر مشهد به دلیل اقدامات موثری که داشت توانست توجهات مسئولان ملی را به سمت حاشیه ها جلب کند و حتی در سفر رئیس جمهور به این شهر و در جلسه هیئت دولت طرح ساماندهی حاشیه شهر مشهد به تصویب رسید.

 

اختصاص یک هزار و 600 میلیارد ریال برای احیای کشف رود

وی با تاکید بر اینکه در جلسه هیئت دولت مقرر شد تا یک هزار و 600 میلیارد ریال برای احیای کشف رود و فاضلاب شهر مشهد در لایحه بودجه پیش بینی شود، افزود: از وزیر کشور تا معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از حاشیه شهر مشهد بازدید کرده اند و همه این موارد در کنار هم نشان می دهد که شورای چهارم توانسته در عمل اقداماتی را برای حاشیه ها انجام دهد و مشکلات مهم این شهر را به گوش مسئولان کشوری برساند.

 

این عضو شورای شهر مشهد یادآور شد: افرادی که اعتقاد دارند اعضای شورای چهارم با توجه بیش از حد به حاشیه شهر مشهد، اهداف سیاسی خاصی را پیگیری کرده و برای رای آوردن و بدست گرفتن پست از حاشیه‌ها بازدید می‌کنند، سخن باطلی را عنوان کرده‌اند، این افراد اگر راست می‌گویند چرا در دوره گذشته کاری برای این مناطق انجام نداده‌اند؟

 

 عده‌ای هزینه برای حاشیه‌ها را دارای اشکال شرعی می‌دانند

وی ادامه داد: کسانی که گمان می کنند کمیسیون حاشیه شهر به دنبال کارهای سیاسی است، سخت در اشتباهند و این افراد همان کسانی هستند که در دوره های قبلی هزینه برای حاشیه های شهر مشهد را دارای اشکال شرعی می‌دانستند و به دلیل سیاست‌های غلط  هیچ کاری برای حاشیه‌نشینان انجام ندادند.

 

صاحبی تاکید کرد: شورای سوم و اعضای آن اعتقاد داشتند که افزایش خدمات به حاشیه ها موجب افزایش مهاجرت می شود اما این امر نشانگر اعمال بی‌مهری به ساکنان این مناطق است زیرا مسئله گسترش مشهد در حاشیه شهر شکل نمی گیرد.

 

حاشیه‌نشینان میهمانان ناخوانده نیستند

وی با بیان اینکه من خودم حاشیه‌نشین بوده‌ام و حاشیه نشینان و مشکلات آنان را درک می‌کنم، افزود: شورای شهر بهترین جایگاهی است که می‌توان برای مردم کارکرد اما در دوره‌های گذشته علیرغم اشکی که برای حاشیه نشینان ریخته می‌شد، کاری صورت نگرفت و اعضای دوره‌های قبل عنوان می‌کردند، اعتقادی به ارائه خدمات به این مناطق نداریم.

 

رئیس کمیسیون حاشیه شهر مشهد تصریح کرد: حاشیه‌نشینان مهمانان ناخوانده و بی‌دعوت و یا مهاجران روستایی نیستند بلکه حداقل نیمی از جمعیت یک میلیونی حاشیه نشینان به دلیل وضعیت بد معیشتی از مرکز مشهد به سمت حاشیه‌ها روانه شده اند.

 

وی تاکید کرد: امروز باید حاشیه‌ها توانمند شوند و به عنوان نمونه طرحی را دنبال می‌کنیم تا با ایجاد تولیدی و مراکز خرید در این مناطق زمینه توسعه حاشیه‌ها را فراهم کنیم و کسانی که در این نقاط تولیدی یا مراکز خرید ایجاد کنند از پرداخت عوارض شهرداری معاف هستند.

 

صاحبی اظهار کرد: من عقیده دارم سربار دانستن حاشیه نشینان ضایع کردن حق افراد محروم جامعه است و هر بار هم که بر این مسئله تاکید می‌کنم برخی می‌گویند او دنبال بدست آوردن کرسی مجلس است در حالی که من دغدغه کمک به مردم محروم جامعه را دارم و وارد شورای شهر شدم تا به این افراد یاری رسانم.

 

 

هرگز از زیربار مسئولیت شانه خالی نمی‌کنیم

رئیس کمیسیون حاشیه شهر مشهد تصریح کرد: حاشیه‌نشینان فرزندان ناتنی نیستند بنابراین نباید مورد بی‌مهری قرار بگیرند زیرا بسیاری از نیروهای کار مشهد متعلق به این مناطق هستند لذا ما خدمت به آنان را جزو وظایف و رسالت های ذاتی خویش می دانیم و هرگز از زیربار مسئولیت و رسالتی که نسبت به این مناطق داریم شانه خالی نمی‌کنیم.

 

وی با اعلام اینکه نباید اقدامات موثر و مطلوب شورای چهارم و کمیسیون حاشیه شهر را به دلیل تنگ نظریها زیرسوال برد، افزود: امروز 50 درصد از بودجه مشهد به سمت حاشیه شهر هدایت می شود و افرادی که عملکرد این کمیسیون را نادیده می‌انگارند در شورای سوم هیچ گونه قدم موثری برای بهبود وضعیت حاشیه نشینان برنداشتند.

 

حاشیه شهر یک شبه ایجاد نشده است

صاحبی گفت: حاشیه شهر یک شبه ایجاد نشده و به دلیل عدم مدیریت مناسب این نقاط، روز به روز تعداد حاشیه نشینان افزایش یافته است و برای رسیدگی به این مناطق باید به اصلاح مباحث فرهنگی پرداخت و آموزش و پرورش را نیز پای کار آورد.

 

این عضو شورای شهر مشهد اظهار کرد: شناسایی و رفع معضلات حاشیه شهر مشهد از اولویت‌های جدی شورای چهارم بوده و در این راستا کمیسیونی برای رسیدگی به این مناطق تشکیل و موضوع تعریض خیابان‌ها، ایجاد کمربند سبز و تشویق سرمایه گذاران برای اجرای پروژه‌های اقتصادی در این محدوده شهری مدنظر قرار گرفته است.

 

به گفته وی یکی از سیاست‌های اصلی شورا و این کمیسیون پرداختن به مباحث فرهنگی، توجه به پروژه‌های مشارکتی و ایجاد مساجد در نقاط حاشیه ای است و جذب سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری از دیگر برنامه‌های کمیسیون حاشیه شهر برای این مناطق است.

 

مسئله جمع آوری آب‌های سطحی و فاضلاب

وی اظهار کرد: مسئله جمع آوری آب‌های سطحی و فاضلاب و احیای کشف‌رود از مسائلی است که در کمیسیون ویژه حاشیه شهر مشهد پیگیری و دنبال می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه تشکیل شورای راهبردی حاشیه شهر به ریاست استاندار، مشکلات حاشیه شهر را شناسایی و راه‌حل ارائه می کند، گفت: یکی دیگر از ماموریت های کمیسیون حاشیه شهر، کمک و تسریع در روند مطالعات برای سامان‌دهی و جلوگیری از گسترش بی‌رویه حاشیه‌نشینی است.

 

اعمال سیاست تغییر شیب درآمدی از مناطق بر‌خوردار به سمت مناطق کم‌بر‌خوردار

صاحبی ادامه داد‌: اکنون سیاست تغییر شیب درآمدی از مناطق بر‌خوردار به سمت مناطق کم‌بر‌خوردار اتفاق افتاده طوری که در بودجه‌93 نگاه ویژه‌ای به حاشیه شهر مشهد صورت گرفت و با برنامه ریزی های لازم 70 سالن ورزشی در مناطق کم‌برخوردار احداث شد.

 

رئیس کمیسیون حاشیه‌شهر مشهد بیان کرد: شهرداری این آمادگی را دارد تا برای احداث مراکز آموزشی و حوزه‌های علمیه، زمینی اختصاص دهد و این امر در راستای جذب سرمایه گذاری در حاشیه شهر و تقویت مباحث علمی و فرهنگی در این مناطق صورت می‌گیرد.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش از افتتاح پل میدان بار نوغان همزمان با عید غدیر خبر داد و گفت: پروژه پل میدان بار نوغان بیش از 12 سال معطل مانده بود اما در نهایت با تامین اعتبار در روز عید غدیر افتتاح می شود.

 

منبع: مهر

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون