تاریخ خبر: کد خبر: 8763

پاسخ «قاصدنیوز» به دروغ پراکنی رسانه‌های معاند

ماجرای محو نقاشی بزرگ شاهنامه فردوسی از دیوارهای مشهد چه بود؟ + فیلم

این ادعا که بارها به آن پاسخ داده شده است در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و به قصد تخریب حجت الاسلام رئیسی، داماد آیت‌الله علم‌الهدی منتشر شده است.

ماجرای محو نقاشی بزرگ شاهنامه فردوسی از دیوارهای مشهد چه بود؟ + فیلم

به گزارش «قاصدنیوز»، امروز رسانه‌های ضد انقلاب در راستای اقدامات تخریبی خود علیه حجت‌الاسلام رئیسی با انتشار تصاویری از میدان فردوسی مشهد، مدعی شدند آیت الله علم الهدی امام جمعه این شهر دستور داده‎ است نقاشی‌هایی که با مضمون شاهنامه بر دیوارهای شهر نقش بسته بودند، محو و نابود شود!

 

این ادعا که بارها به آن پاسخ داده شده است در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و به قصد تخریب حجت الاسلام رئیسی، داماد آیت‌الله علم‌الهدی منتشر شده است.

 

ماجرای نقاشی‌های محو شده چیست؟

نقاشی دیواری «شاهنامه فردوسی» مشهد  به وسعت 2200 متر مربع دور میدان فردوسی شهر مشهد و به مناسبت هزاره سرایش شاهنامه، پس از یک سال تلاش، 25 اردیبهشت ماه سال 90 رونمایی شد اما با گذشت کمتر از یک ماه از این مراسم، اداره حفاظت از املاک آستان قدس رضوی در دوره مدیریت تولیت سابق، شبانه و بدون هیچ گونه توضیحی اقدام به محو اثر فوق کرده است

 

 

آمدنیوز

 

گفته می‌شود موقوفه بودن زمین دلیل اصلی این اقدام آستان قدس بوده است. البته جدای از کج سلیقگی مسئولان آستان قدس، هماهنگ نکردن شهرداری مشهد با آستان قدس برای کشیدن این نقاشی نیز یکی از ایرادهای مهم این طرح بوده است.

 

نکته دیگر اینکه، آن کسانی که کوچکترین شناختی نسبت به مدیریت تولیت سابق آستان قدس رضوی دارند می‌دانند که آیت‌الله علم الهدی هیچ نقشی در تصمیمات آستان قدس نداشته‌اند.

 

در ادامه قسمتی از ویژه‌برنامه «بی‌تعارف» خبر 20:30 را که به گفتگو با آیت الله علم الهدی پیرامون این موضوع اختصاص دارد، ببینید:

 

 

نظر آیت‌الله علم‌الهدی درباره فردوسی چیست؟

دروغ رسانه‌های معاند مبنی بر فردوسی ستیز بودن امام جمعه مشهد درحالی است که او تعابیر بلند و جالبی درباره این شاعر و حماسه سرای بزرگ ایران داشته است.

 

آیت‌الله علم‌الهدی روز دوم اردیبهشت در یکصد و  دوازدهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان خراسان‌رضوی درباره برنامه‌های روز بزرگداشت فردوسی اظهار داشت: فردوسی فیلسوف، عالم و حکیم بافضیلت بود اما سخنان کلمات حکیمانه او مغفول واقع شده است؛ فردوسی در زمان زندگی اش مظلوم و غریب بود و بعد از مرگش این مظلومیت بیشتر شد.

 
وی گفت: شخصیت و شاهنامه فردوسی باید به خوبی بازخوانی شود و همه ابعاد زندگی این حکیم مد نظر قرار گیرد.
 
 
امام جمعه مشهد افزود: شاهنامه کتاب تاریخ سلطنت و نظام شاهنشاهی نیست؛ این کتاب حماسی و آموزشی است که فردوسی در آن افرادی را که وجود خارجی نداشته اند به عنوان حماسه آفرین معرفی می کند و منظور فردوسی بخاطر علاقه به دین و کشور، ساختن یک جریان در زمان خود بوده در حالی که اکنون همه فکرها به سوی جنگها و آدمهایی که فردوسی در شاهنامه ذکر کرده معطوف شده است.
 
 
آیت الله سید احمد علم الهدی به ماموریت رضاخان مبنی بر تحریف این ذخیره فرهنگی اشاره کرد و گفت: رضاخان قصد داشت فردوسی را به عنوان مروج نظام شاهنشاهی و سلطنت معرفی کند در حالی که شخصیت فردوسی احیاگر شیعه است.
 
 
وی همچنین گفت: باید کنگره های این حکیم بزرگ با حضور افراد متشخص و دانشمند از حوزه و دانشگاه برگزار شود نباید بزرگداشت حکیم فردوسی به نقالی محدود شود و یا اینکه هر فسق و فجوری را با نام جشنواره فردوسی انجام داد. 

 

کلمات کلیدی

  • 1 0

    تشکر میکنم که بالاخره یه خبر کزاری اینو گذاشت

  • قربون امام رضا علیه السلام 0 0

    تشکر خیلی خیلی فراوان

ارسال نظر

تریبون