تاریخ خبر: کد خبر: 6859

همراه با شیعیان افغانستانی در «هیئت زید شهید»

مستند «هیئت زید شهید» با موضوع فعالیت هیئتی به همین نام متشکل از افغانستانی‌های مقیم ایران، سه شنبه 28 مهرماه از شبکه افق به کارگردانی محمدمهدی خالقی پخش می‌شود.

به گزارش قاصدنیوز، سال هاست که اتباع افغانی در کشور ما زندگی می کنند؛ برخی از آنها هیچگاه کشور خود را ندیده اند و در ایران به دنیا آمده اند و بعضی هم تنها خاطره ای دور برایشان از افغانستان باقی مانده است ولی در هر صورت آنها شیعیانی هستند مانند ما، همراه با آداب و رسومی کاملا شبیه مردم ایران به ویژه در هنگامه عزاداری های محرم و صفر که هیئت های مخصوص به افغانی ها را می توان در برخی شهرها مشاهده کرد.

 

«هیئت زید شهید» مستندی است درباره هیئتی به همین نام در خراسان رضوی که توسط افغانی های مقیم این استان تاسیس شده است.

 

این هیئت در سال 1365 راه اندازی شده و طی این سال ها در مناسبت های مذهبی به ویژه ماه های محرم و صفر، برنامه های گوناگونی داشته است.

 

ابراهیم یزدانی که در پنج سالگی به همراه خانواده اش به ایران مهاجرت کرده در این مستند به روایت فعالیت های هیئت عزاداران زید شهید می پردازد.

 

بیشتر فعالان در این هیئت از مردم مزار شریف هستند ولی در مجموع هیئتی است متعلق به همه مشتاقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) که سال هاست در این هیئت حضور دارند.

 

«هیئت زید شهید» کاری است از محمد مهدی خالقی به عنوان تهیه کننده و کارگردان که برای پخش از شبکه افق در روز سه شنبه 28 مهرماه ساعت 17 و تکرار آن هم ساعت 22 و همچنین 10.30 روز بعد در نظر گرفته شده است.

 

منبع: فارس

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون