تاریخ خبر: کد خبر: 3192

پیشنهاد مطالعه: از سیر تا پیاز مسائل زندگی در «خانواده»

در موضوع مهمی مثل «خانواده» مقام معظم رهبری یکی از بهترین گزینه‌ها برای رجوع است، از چند جهت: اول درجه علمی و دین شناسی و تفقه ایشان و دوم آشنایی با مسائل جامعه. و سوم هم بیان مسایل به بیان ساده و همه فهم که خودش یک هنر است.

پیشنهاد مطالعه: از سیر تا پیاز مسائل زندگی در «خانواده»
 1.اگر نگوییم همه، لااقل بیشتر مطالبی که عالمان ربانی و اخلاق در جلسات وعظ عمومی و یا توصیه‌های شخصی بیان می‌کنند در منابع حدیثی یافت می‌شود و هر کسی می‌تواند به آنها رجوع کند. آنچه مهم است و میان بیان او با مطالعه شخصی تمایز ایجاد می‌کند، در درجه اول گزینش و نسبت سنجی با کلیت معارف دینی و در درجه دوم تطبیق با حال افراد و جامعه است. تاثیر و تأثرها هم در همین نقطه متفاوت می‌شود.
 
 
علاوه بر این گوشِ جان از یک پیر راه بلد و راه رفته، حرف شنوی بیشتری دارد و مشتاق‌تر است برای عمل کردن، یعنی ضمانت اجرایی بیشتری وجود دارد.
 
 
این مقدمات را که بگذاریم کنار هم، در موضوع مهمی مثل «خانواده» مقام معظم رهبری یکی از بهترین گزینه‌ها برای رجوع است، از چند جهت: اول درجه علمی و دین شناسی و تفقه ایشان و دوم آشنایی با مسائل جامعه. و سوم هم بیان مسایل به بیان ساده و همه فهم که خودش یک هنر است.
 
 
2. کتاب «خانواده» انتشارات موسسه فرهنگی ایمان جهادی (صهبا) با زیرعنوان سخت و ثقیلش تلاش کرده است تا این امکان را فراهم کند تا به پای حرف‌های ایشان بنشینیم؛ کتابی «به سبک ساخت یک جلسه مطوّل مطوی در محضر مقام معظم رهبری»! جلسه‌ای که بر خلاف جلسات خاص بیت رهبری نیازی به بازرسی و کارت ورود ندارد! فقط کافی است کتاب را باز کنید تا به این جلسه وارد شوید، هر وقت خودتان بخواهید. نمی‌خواهم مقدمه مفصل کتاب را تکرار کنم، ولی مقدمه کتاب را از دست ندهید، علاوه بر اینکه راهنمایی خوبی برای مطالعه کتاب است، دو خاطره از همسر مقام معظم رهبری هم آورده است. شیرینی این خاطرات -که ظاهرش چندان هم شیرین نیست - با مطالعه صفحات پایانی کتاب بیشتر هم می‌شود. بذری است که کاشته می‌شود و در صفحات پایانی به بار می‌نشیند. خاطره‌ای از دستگیری مقام معظم رهبری توسط ساواک در منزل‌شان!
 
 
هدف اصلی کتاب این است که مخاطب را در جلساتی که ایشان خطبه عقد می‌خوانند - و به فراخور حال توصیه‌هایی هم می‌کنند - بنشاند. توصیه‌هایی درباره «خانواده»! سبک کار هم مشابه سبک دیگر کارهای موسسه صهباست که با تنیدن صحبت‌های مختلف ایشان درباره موضوع واحد و در زمان‌های مختلف سعی در نشان دادن وجود انسجام در بیانات رهبری دارد.
 
 
3. نکته مهم و خاص این کتاب جامعیت در عین اختصار است. در این کتاب از سیر تا پیاز مسایل خانواده ذکر شده است. هر کدام از مسائلی که برایش باید یک کتاب خواند! یکی از مهمترین این بحث‌ها اهمیت «خانواده و جایگاه زن» و بررسی تطبیقی آن با غرب است. از این مسئله نظری تا یک توصیه عملی مانند «نقش محبت» در استحکام کانون خانواده. این که مرد چگونه باید به همسر خود کمک کند و زن چطور؟! شاید باورتان نشود ولی همه این مسایل در یک کتاب 124 صفحه‌ای آمده است.
 
 
«... در محیط خانواده که محیط همکاری است، به هم کمک کنند. البته معنای کمک کردن زن و شوهر به هم این نیست که اگر مرد ورقه‌های امتحانی دانش آموزان را به خانه آورد، زن برایش تصحیح کند و یا مرد پیش بند بپوشد و در آشپزخانه کار کند. چنین کمک هایی اگرچه خوب است، اما کوچک است. عمده کمک این است که از زن و شوهر یکدیگر را به ماندن در راه خدا کمک کنند...»
 
 
دو نکته مثبت دیگر کتاب هم روانی متن و آوردن مثال های مختلف است. هنر دیگری که مولفان کتاب به خرج داده‌اند اتصال موضوعات مختلف است که در مطالب گستگی ایجاد نمی‌شود.
 
 
4. در این کتاب به موضوعات مختلفی از جمله اهمیت خانواده، چگونگی رفتار زن و مرد، حدود و شرایط کار زنان در اجتماع، تربیت فرزند، مسایل مربوط به ازدواج مانند جهیزیه، مهریه و تقریبا همه چیزهایی که به نوعی به خانواده مربوط می‌شود پرداخته شده است. تلاش گردآوردگان بر این بوده است مطالب را مانند یک جلسه سخنرانی تدوین کنند که مخاطب هم در یک جلسه آن را مطالعه کند، ولی گستردگی مطالب و گاه توضیحات بیش از اندازه مدت این جلسه را از حد معمول بیشتر کرده است، بطوری که مطالعه یک نفس آن چندان آسان نیست.
 
 
نداشتن فصل، تیترهای کلی و جزئی و فهرست هم مخاطب را در میانه راه خسته می‌کند. با همه این توضیحات مطالعه این کتاب برای همه جوانان لازم است، علاوه بر این که این کتاب صرفاً برای کسانی که قصد ازدواج دارند، همه آنهایی که تشکیل خانواده داده‌اند و یا زمان آن رسیده که برای فرزندانشان آستین بالا بزنند لازم است.
 
 
این کتاب را انتشارات موسسه فرهنگی ایمان جهادی(صهبا) در 126 صفحه و با قیمت 4200 تومان چاپ  کرده است. این کتاب را می توانید از فروشگاه کتاب کیهان(خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران) و یا فروشگاه مجازی «کتاب متن» تهیه کنید.
 
منبع: رجا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون