تاریخ خبر: کد خبر: 2829

پیشنهاد دو تن از فعالان عرصه کتابخوانی همزمان با روز کتاب/

بسته معرفی 15 کتاب با موضوع«نهضت عاشورا و اربعین حسینی»

عناوین این کتب توسط زهیر قدسی مدیر فروشگاه «کتاب آفتاب» مشهد که خود فعال عرصه کتابخوانی است و سید وحید موسویان نویسنده کتاب «حضرت روح الله»، «بوی بهشت» و... پیشنهاد شده است.

بسته معرفی 15 کتاب با موضوع«نهضت عاشورا و اربعین حسینی»

همزمان با روز کتاب و کتاب‌خوانی «قاصدنیوز» اولین بسته معرفی کتاب را با موضوع« نهضت عاشورا و اربعین حسینی» منتشر می کند. عناوین این کتب توسط زهیر قدسی مدیر فروشگاه «کتاب آفتاب» مشهد که خود فعال عرصه کتابخوانی است و سید وحید موسویان نویسنده کتاب «حضرت روح الله»، «بوی بهشت» و... پیشنهاد شده است.

 

«قاصدنیوز» از پیشنهادات بینندگان عزیز در معرفی کتب فاخر و ارزشمند در قالب های مختلف در جهت تکمیل این لیست استقبال می کند. شما می توانید برای این امر از طریق بخش نظرات مطلب اقدام نمایید

 

*   *   *

 

کتاب آه«آه»

مولف: یاسین حجازی ناشر: جام طهور

«کتاب آه»حاصل بازخوانی و ویرایش مقتل «نفس المهموم»است. کتابی که اغلب نقلهای صحیح مقاتل وکتب تاریخ را درخودگردآورده و جزءجزء حادثه شهادت حسین بن علی(ع) را از 6ماه پیشتر تا روز حادثه عاشورای حسینی  و ماه ها پس از آن را ثبت کرده است.

 

کتاب آه همه تصویر و دیالوگ و نامه است: تصویرها و دیالوگ ها و نامه های ردو بدل شده میان شخصیت های دخیل در حادثه کربلای سال شصت و یک هجری. و چیزی بیش از این نیست.

 

در مقدمه این کتاب آمده است: کتاب هایی که برای ارایه یک تصویر یا چند خط از یک نامه، کلی سلسله اسناد و توضیح و تحلیل و تعلیقه برای خواننده ردیف می کنند، هم به او اجازه نمی دهند کولاژ خود را خودش کامل کند و هم بعضی وقت ها حوصله اش را سر می برد که تا ته بخواندشان و از روی صفحاتی نخوانده نپرد این شاید برجسته ترین دلیل ناشناخته ماندن کتاب هایی نظیر «نفس الهموم» است.

 


کتاب آفتاب در مصاف«آفتاب در مصاف »

گردآورنده کتاب: موسسه فرهنگی حدیث لوح و قلم/ سخنران: سید علی خامنه ای /ناشر : انقلاب اسلامی

این کتاب در 1040صفحه شامل مجموعه تمام گفتارها و مطالب آیت الله خامنه ای از سال 1357 تا 1390درباره‌ وجود مقدس امام حسین (علیه‌السلام)‌ و تحلیل وقایع پیش و پس از عاشورای سال 61هجری است که به روش سیر تاریخی تدوین شده است.

 

بهره‌گیری از فهرست تفضیلی و موضوعی، نمایه لفظی، نمایه آیات، نمایه روایات، نمایه کلمات بزرگان و کتابنامه جامع و همچنین ارائه مستندات کتاب در قالب لوح فشرده به همراه کتاب از ویژگی‌های بارز و منحصر به فرد این مجموعه است.

 

 

 

 

 

کتاب ضیافت بلا« ضیافت بلا »

مولف:سید محمد مهدی میرباقری / ناشر: تمدن نوین

کتاب«ضیافت بلا»در دو فصل باعنوان های «سیر و سلوک متعارف» و«مقالات سلوکی از زیارت عاشورا » تنظیم شده و مباحثی مانند « عزم و تصمیم انتخاب معبود»، « محاسبه»، « توبه»و « رجوع الی الله»، «سلام به ولی خدا» و «علت عقب ماندن افراد مختلف از قافله عاشورا »را بررسی کرده است.

 

به نظر نویسنده کتاب «هدف از خلقت چیزی جز قرب و لقاء حضرت حق نیست، لذا شناخت راه وصول به این هدف بزرگ برای رسیدن به آن بسیار مهم و ضرورری است و برای رسیدن به این راه دو نوع مسیر پیش بینی و پیشنهاد شده است، راه نخست، راه بزرگان و علمای اخلاق و برخی کتابهای معرفت به استناد آیات و روایت است و راه دوم سلوک باشفاعت اولیای خدا و بلای آنهاست. اگر راه نخست را همچون عبادت در ایام عادی سال فرض کنیم، راه دوم به منزله شب قدر است و راهی کوتاه تر برای رسیدن به لقای پروردگار است،که دعاهایی مانند زیارت عاشورا این راه را هموارتر می کنند.»

 

 

کتاب کربلا مبارزه با پوچی ها« کربلا مبارزه با پوچی ها »

مولف: اصغر طاهرزاده    ناشر کتاب: لب المیزان

كتاب حاضر حاصل مجموعه‌اي از سخنراني‌هاي استادطاهرزاده است كه تحت ‌عنوان «كربلا؛ مبارزه با پوچي‌ها» در محرم سال‌هاي (1377 و 1378 ش) ايراد گرديده و از نوار پياده شده است.

 

کتاب حاضر صِرفاً به نقل حادثة کربلا نپرداخته، بلکه سعی بر نگرش تحلیلی به واقعه دارد.در کتاب سعی شده به بسیاری از سؤالاتی که ممکن است نسبت به حادثة کربلا پیش آید، جواب داده شود. مثل این‌که؛ آیا امام(ع) می‌دانستند شهید می‌شوند یا نه؟ یا این‌که اگر امام(ع) برای احیاء دینِ جدّشان پا به عرصة امر به معروف و نهی از منکر گذاشتند، چرا در رویارویی با حرّ فرمودند: اگر مردم کوفه نمی‌خواهند، برمی‌گردم؟ و چراهایی از این قبیل..


کتاب؛ نهضت کربلا را به‌عنوان آینده‌ای در مقابل خواننده قرار می‌دهد تا خواننده دائماً جایگاه خود و جامعه و انقلاب اسلامی را ارزیابی نماید و نسبت به وضع موجودِ جامعه، به‌خصوص در رابطه با فرهنگ مدرنیته، تحلیل داشته باشد و کربلا را عبرتی برای تعالی هرچه بیشتر انقلاب اسلامی قرار دهد.

 


کتاب حماسه حسینی« حماسه حسینی »

مولف: شهید مرتضی مطهری / انتشارات : صدرا

کهنه شدنی نیست و همیشه خواندنی و تازه است؛ دو جلدی که تمامی سخنرانیها و مقالات آیتالله شهید را پیرامون عاشورا در بر می گیرد. مجموعه این یادداشت ها و سخنرانی هاکه تاکنون بیش از 50 بار از سوی انتشارات صدرا منتشرشده در فاصله سالهای 47 تا 56 توسط راوی بیان شده و جهت گیری عمده آن ارائه شناختی تازه و مستند از واقعه عاشورا و نیز مقابله آشکار با خرافات و تحریفات وارد شده به عزاداری ها و منبرهای محرماست؛ تحریف هایی که امروز هم همچنان با برخی از آنها مواجهیم.

شهید مطهری با تاکید بر استفاده از کلمه حماسه برای واقعه عاشورا و نه عباراتی چون نهضت، قیام یا شورش، دراین اثر تلاش وافری داشته تا نشان دهد شخصیت حسین بن علی (ع) صبغه حماسی دارد و باید با وجود و سرگذشت او یک احساس حماسی داشته باشیم، نه یک احساس تراژدی و مصیبت که این روزها بسیار به چشم می خورد.

 

 

 

کتاب چکامه هایی در عزاداری«چکامه‌هایی در شیوه های عزاداری»

سخنران: سید احمد خاتمی / ناشر: سوره مهر

جایگاه مراسم عزاداری، آسیبها، آسیبهای محتوایی و آسیبهای شکلی و راهکارها، از اهم مطالب این کتاب است. کتاب حاضر متن سخنرانی نویسنده دربارة آسیبهای عزاداری و آفت زدایی از آن است.

 

وی این مباحث را گام اول در سیر آسیب شناسی عزاداری می داند که باید تکمیل شود که به صورت عام اداء شده و شامل سایر مراسم عزاداری و مراسم جشن نیز می شود. وی این متن را علیه مداحان نمی داند بلکه به صورت عام بوده، البته حساب مداحان مخلص و ارزشی را از غیر آنها جدا کرده است و ستایش آن را نیز عام می داند. وی متذکر می شود که مداحان مخلص ارزشی از این آسیبها رنج برده و به شدت از حضور نااهلان در این کسوت محترم ناراحت اند.

 

 

 

 


ترجمه خصائص الحسینیه« امام حسین (ع) اینگونه بود: ترجمه الخصائص الحسینیه »

مولف: شیخ جعفرشوشتری/ مترجم: صادق حسن زاده/ ناشر : آل علی(ع)

این مجموعه ترجمه‌ی "الخصائص الحسینیه" تالیف "آیت‌الله شیخ جعفر شوشتری " در باب ویژگی‌های امام حسین (ع) از جمله در عوامل وجود، جایگاه‌های شهود از آغاز تا پایان آفرینش، هنگام ولادت و شهادت، روز رستاخیز و پس از آن، است.

 

استاد بزرگوار حجة الاسلام و المسلمین حاج آقای فاطمی نیا می فرماید:
 
جمال السالکین، علامه، مجتهد کبیر شیعه، آشیخ جعفر شوشتری(قدس سره) می دانید که ما بزرگان زیادی داریم و داشتیم، اما می گویند هر گلی یک بویی دارد. شیخ جعفر شوشتری، دو قبضه امام حسین(علیه السلام) بود. مرجع تقلید بود، ولی گفته بود تا عمر دارم روضه خواند برای ابی عبدالله(علیه السلام) را ترک نخواهم کرد. حضرت دست به سرش کشیده بود. نمی توانست به کسی بگوید. یک مختصری گفته بود به همان اندازه ای که عقل ما می رسد. کتابی نوشته به نام «الخصائص الحسینیه»، اصلا مطالب آن کتاب در هیچ جا نیست!

 

 

کتاب آفتاب در حجاب«آفتاب در حجاب»

مولف: سید مهدی شجاعی / ناشر:کتاب نیستان

« آفتاب در حجاب » از ماندگار ترین آثار ادبیات مذهبی است، واگویه ای تاریخی که تاریخ صرف نیست، عاشورایی است از نگاه حضرت زینب، کربلایی است برای حضرت زینب، پیوند حماسه و عاطفه و ادب و عشق. بی شک هیچ کسی نتوانسته و نخواهد توانست منشور کربلا را با وجوه بینهایت آن، به تمام و کمال درقالب هنر به تصویر بکشد. با اینهمه، «آفتاب درحجاب» گامی است کوچک در به تماشا نشستن غم های کربلا از نگاه قله ی صبر و استقامت، حضرت زینب. در این زمانه که حماسه ی کربلا به انواع تحریف ها آلوده شده است، این اثر می تواند با روایتی ناب از این واقعه، دریچه ی جدیدی به روی عاشقان اباعبدالله و خواهرگرامی اش حضرت زینب کبری بگشاید.

 

 

 

 

 

ماه به روایت آه« ماه به روایت آه »

مولف: ابوالفضل زرویی نصرآباد / ناشر: کتاب نیستان

« ماه به روایت آه» روایت زرویی از زندگانی و شخصیت حضرت ابوالفضل العباس(ع) – ماه بنی هاشم – است. نویسنده در این کتاب کوشیده تا از زبان دوازده راوی، ناگفته‌هایی از قبل و بعد از شهادت پرچمدار کربلا را با امانتداری ، پایبندی به مستندات تاریخی و روایی و پرهیز از اغراق، روایت کند. بر خلاف انتظار، در کتاب به شکل و شیوه شهادت حضرت ابوالفضل(ع) اشاره‌ای نشده و نویسنده عمده همت خود را صرف بازگویی و رازگشایی از اموری کرده که با وجود جذابیت برای مخاطب، متاسفانه کمتر بدانها پرداخته شده است؛ اموری همچون خانواده مادری ، کودکی ، ازدواج ، فرزندان ، برادران ، حیطه دانش و معرفت و جایگاه آن حضرت در میان اهل بیت و مسلمانان آن روزگار.

 

از دیگر جذابیت‌های این کتاب، ذکر تاریخ شمسی تمامی رخدادها است که خواننده فارسی زبان را با زمان وقوع حوادث در روز و ماه و سال هجری شمسی آن وقایع آشنا می‌شود.

 

 

کتاب اصحاب« اصحاب الحسین»
مولف:  گروه تدوین متون طرح ملی اصحاب الحسین(ع)

این کتاب آمیزه ای است از پژوهش و شعر پیرامون هر یک از اصحاب حضرت سیدالشهدا(ع) و با سرایش بیش از 1100 بیت شعر توسط استاد محمد سهرابی شاعر آئینی برجسته کشورمان می باشد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کتاب مقتل مدیریتی« روضه‌های ناشناخته کربلا (مقتل مدیریتی) »

مولف: سید علی اصغر علوی /ناشر: بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)

 

این کتاب دریچه ای است برای آغاز نگاهی تازه به روضه های مدیریتی، روضه های اجتماعی، روضه های سیاسی عاشورا و ... که هرکدام مخاطب خاص خود را خواهد داشت و تاملی اشک آلود را برخواهد انگیخت.

 

اگر از کربلا آنچنان که باید و شاید بهره نبرده ایم ، اگر زیبایی های کربلا را آنچنان که باید و شاید درک نکرده ایم ، اگر لذت بردنمان از کربلا و فهممان از "گم گوشه ها"یش آنچنانی نیست ، و اگر در روضه های جانسوزش آنچنان که باید اشک نریخته ایم...به این خاطر است که با کربلا زندگی نکرده ایم....کسی که با کربلا زندگی کرده است.کسی که درد هایش را به افق درد های کربلا گره زده است.کسی که مسائل روزمره ی زندگی اش با مسائل امام حسین علیه السلام پیوند خورده است ، اوست که عاشورا و کربلای امام حسین علیه السلام را بهتر می فهمد...در این کتاب به روضه هایی می پردازیم که شاید کمتر شنیده ایم و کمتر فهم کرده ایم

 

 

منشور ستایشگری« منشور ستایشگری»

گردآورنده کتاب: عبدالامیر فائق / سخنران: سید علی خامنه ای / ناشر: خیمه

کتاب « منشور ستایشگری» زیر نظر هیئت علمی بنیاد دعبل خزاعی و با تدوین و گردآوری «عبدالامیر فائق»، نویسنده و پژوهشگر دینی و عضو هیئت علمی بنیاد، منتشر شده است. این کتاب گزیده ای از رهنمودهای مقام معظم رهبری به ستایشگران و ذاکران اهل بیت رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم) است که مؤلف در آن رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در طول سالیان گذشته دربارة موضوع مداحی و ستایشگری اهل بیت عصمت و طهارت را به صورت طبقه بندی و مبوّب ارائه می نماید. در این کتاب موضوعاتی نظیر جایگاه مداحی، وظایف اخلاقی، فنی و هنری مداحان و همچنین آسیب شناسی عرصه های مختلف این رشته و بایسته ها و نبایسته های این رسانة تأثیرگذار توضیح و تبیین می شوند.

 

 

 

 

 

جامه دران« جامه دران »

مولف: سعید بیابانکی / ناشر: فصل پنجم

مجموعه اشعارِ آیینیِ «جامه‌دران» سروده سعید بیابانکی که به تازگی از سوی انتشارات فصل پنجم منتشر شده است، منتخبی از غزلیات، مثنوی‌ها و چهارپاره‌های آئینی بیابانکی را شامل می‌شود که در سال‌های اخیر سروده شده است.این کتاب حاوی ۳۵ شعر سعید بیابانکی با موضوعات مذهبی از جمله انتظار، مدح و منقبت معصومین(ع) است.

 

قالب اشعار کلاسیک است. اما بیشتر اشعار را غزل تشکیل می‌دهند، ۲ مثنوی و ۳ چهارپاره هم در این مجموعه آمده‌اند. اما به هر حال شعری در قالب شعر نو در این کتاب نیامده است.شاعر این مجموعه سعی کرده خود را میان دو طیف مخاطب قرار دهد؛ اول مخاطبی که پایگاهش حسینیه‌ها و هیئت‌ها هستند و دوم مخاطبی که به شیوه‌ای خاص و روشنفکرانه به مقوله آیین و دین و در شعر می‌نگرد. بیابانکی در اشعار آیینی‌اش میان این دو طیف مخاطب راه می‌رود و به خاطر همین در سرایش اشعارش نمی‌تواند کاملا دست به دامن هر کدام از این گروه‌ها شود. او از این به بعد برای خارج شدن از این قالب هیجانی در شعرش کار سختی را پیش رو دارد.

 

کتاب با خاندان وحی« باخاند ان وحي ، ازعاشورا تا اربعين»

تاليف: حشمت الله قنبري همدانى/ ناشر : اميركبير

از جمله سرفصل های کتاب "با خاندان وحی، از عاشورا تا اربعین" می توان به عناوین : حماسه‏ کربلا در کلام حضرت امام خمینی رحمة الله علیه، حماسه‏ کربلا در کلام رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی، مشعرالحرام حسین علیه السلام، شیرین زبانی قاسم، گفت و گوی حسین علیه السلام و زینب، در اثنای واقعه (عید قربان حسینی)، خطبه امام، اتمام حجت و نفرین سپاه کوفه، ملاقات با عمر بن سعد، سخنرانی حر، اغاز جنگ، حماسه‏ اصحاب، اتش زدن خیمه‏ها، شهدای خاندان رسالت، اولین مبارز علی اکبر، حماسه‏ی علی اصغر، هجوم ناجوانمردانه، تعداد شهدای کربلا، بعد از واقعه، وداع تلخ کاروان اهل بیت رسالت با سالار شهیدان و یاران باوفایش، دفن بدنهای مطهر شهدا، کوفه در انتظار اسیران، افشاگری خاندان رسالت، در مجلس یزید،  افشاگری امام سجاد علیه السلام، درخواست امام زین العابدین، حرکت از شام، خطبه‏ی امام سجاد و اربعین اشاره کرد.

 

 

 

کتاب نامیرا« نامیرا»

مولف: صادق کرمیار/  ناشر : نیستان

بیش از هر چیز اسم کتاب است که خواننده را مشغول می کند؛ ابتدا به ذهن می رسد «نامیرا» فقط اسمی هنری است که برای جلب مخاطب انتخاب شده و یا ناشر و نویسنده خواسته اند ابهام داستان را زیاد کنند. اما کتاب را که تا انتها بخوانی معلوم می شود «نامیرا» ریشه در مفهوم «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» دارد. مفهومی که می گوید پهنه ی سرزمین کربلا به اندازه ی کل زمین وسعت پیدا کرده و عاشورا همیشه نمیراست.«نامیرا» داستانی شخصیت محور است؛ رمانی با خرده روایت هایی از تغییر روش، هدف، آرزو و عاقبت آدم ها. این روزگار است که آدم ها را در محک انتخاب شدن و انتخاب کردن می گذارد و نویسنده ی نامیرا فقط تصویر ساز صادق این رویدادهاست.


این اثر درباره دختر و پسری جوانی است که بین سرداران بزرگ برای حمایت از امام حسین(ع) و یزید تردید دارند؛ در ادامه داستان، این دو جوان طی استدلال های مختلف به حقانیت امام حسین(ع) پی می برند.


نویسنده رمان «نامیرا» را در قالب یک فیلمنامه پانزده قسمتی نوشت و برای نوشتن این داستان آثار تحلیلی که درباره امام حسین(ع) و قیام او نوشته شده و کتاب های مقاتل را مطالعه کرده است.

 

*   *   *

 

مراکز پیشنهادی جهت تهیه کتب:(قبل از مراجعه تماس بگیرید)

 

- پاتوق کتاب: مشهد ، نبش خیابان آیت الله بهجت 7 - 32220119

- فروشگاه کتاب آفتاب: مشهد، مشهد، چهارراه شهدا، روبه‌روي 14، انتهای پاساژ رحیم‌پور- تلفن: 32238613-32222204

- نشر شاهد: مشهد، بلوار شهید مدرس، طبقه زیرین بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی - 32259638

- مرکز فرهنگی ولیعصر: مشهد، میدان ده دی، ابتدای امام خمینی(ره) 34 ، پلاک 5 -05138534990

- کتاب آسمان: سبزوار، اسرار شمالی، روبروی بانک مهر ایران، فروشگاه کتاب آسمان- 05712222596 و 05712229633

 

کلمات کلیدی

 • محمد روحانی 2 0

  سلام بنده کتابهیی رو که مطالعه کردم و میزان استقبال از آنها را در بین مراجه کنندگان بیشتر بوده را معرفی می کنم.
  1- گفتارهای عاشورایی سیدحسن نصرالله
  2 - پدر، پسر و روح القدس ، محمد رضا زاءری
  3- پدر عشق پسر - شجاعی
  4- مردان و رجزهایشان - شجاعی
  5 - از دیار حبیب - سید مهدی شجاعی
  6 - من می گویم شما بگیریید - علیرضا قزوه -عالیه
  7 - آغاز روشنایی آیینه وسوی گرمارودی -بسیار عالیه
  8 - حسین عقل سرخ

  ------------
  پاسخ: از پیشنهادات شما متشکریم

ارسال نظر

تریبون