تاریخ خبر: کد خبر: 4252

مقام امریکایی کلیات طرح تحمیلی آمریکا به ایران را فاش کرد

واشنگتن به دلیل آنکه «سرسختانه بر سر برخی اصول ایستاده‌»، تاکنون با چند بار تمدید مذاکرات موافقت کرده است. ما تنها توافقی را می‌پذیریم که راه‌های مختلف به سمت مواد شکافت‌پذیری را که ایران برای یک سلاح هسته‌ای نیاز دارد، ببندد.

به گزارش قاصدنیوز، چند روز پس از پایان مذاکرات ژنو، یک مقام امریکایی جزئیات طرح پیشنهادی امریکا برای تحمیل به ایران را رسانه‎ای کرد.

 

یک مقام ارشد دولت آمریکا، روز جمعه و یک هفته پیش از آغاز دور تازه مذاکرات هسته ای با انتشار لیستی، کلیات مورد نظر خود برای دستیابی به آن در معامله نهایی و جامع با ایران را منتشر کرد

 

مقام ارشد آمریکایی روز جمعه با حضور در جمع خبرنگاران، از پیشرفت قابل توجه در مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر داد، اما گفت هنوز موضوعات دشواری بین طرفین باقی مانده و بعید است طرفین در گفت‌وگوهای این هفته به توافق دست یابند.

 

به نوشته خبرگزاری رویترز، مقام ارشد آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، در مورد مذاکرات به خبرنگاران گفت: «روشن است که مذاکرات پیشرفت قابل توجهی داشته و اختلافات کاهش یافته است، اما واقعا نمی‌دانیم که آیا می‌شود به یک توافق خوب رسید یا نه.»

 

وی گفت: «واشنگتن به دلیل آنکه «سرسختانه بر سر برخی اصول ایستاده‌»، تاکنون با چند بار تمدید مذاکرات موافقت کرده است. ما تنها توافقی را می‌پذیریم که راه‌های مختلف به سمت مواد شکافت‌پذیری را که ایران برای یک سلاح هسته‌ای نیاز دارد، ببندد.»

 

این در حالی است که «میدل ایست ای» گزارش داد یک مقام امریکایی کلیات مدنظر واشنگتن برای تحمیل به ایران در مذاکرات هسته‌ای را بدون آنکه به جزئیات بپردازد، اینطور تشریح کرده است:

 

- ایران نباید اجازه تولید پلوتونیوم سطح تسلیحاتی را در رآکتور اراک داشته باشد. وی در این مورد گفت: «داریم در مورد اینکه ایران چطور می‌تواند رآکتور اراک را به نحوی تغییر دهد که برای اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار گیرد، بحث می‌کنیم.»

 

- ایران نباید از مجتمع هسته‌ای فردو برای غنی‌سازی استفاده کند.

ایران تنها در مجتمع نطنز امکان غنی‌سازی خواهد داشت.

- هر توافقی، باید موجب شود تا ایران دستکم یک سال با رسیدن به مقدار کافی مواد اتمی لازم برای یک بمب فاصله داشته باشد.

-تعداد سانتریفیوژهای فعال و ذخایر اورانیوم کنونی ایران، به میزان «قابل ملاحظه‌ای کاهش» می‌یابد.

- ایران باید با بازرسی‌های بی‌سابقه از تأسیسات تولید و همچنین معادن و آسیاب‌های اورانیوم و همچنین مراکز مشکوک، موافقت کند.

- آمریکا به دنبال توافقی است که در آن، کاهش تحریم‌های مد نظر ایران، «در یک دوره‌ زمانی، مرحله‌بندی شده است.»

 مقام آمریکایی همچنین گفت: «ما بر این اصل که اگر ایران توافق را نقض کرد تحریم‌ها بلافاصله بازمی‌گردند، تأکید داریم.»

 

منبع: رجانیوز

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون