تاریخ خبر: کد خبر: 6745

گفتگو با یک فعال فرهنگی مقیم آلمان و تاکید وی بر نمادسازی برای انقلاب در مشهد/

یادمان‌‌‌سازی برای هولوکاست در قلب اروپا+عکس

نوجوانان صهیونیست از اسرائیل به آلمان و لهستان سفر می‌کنند. تا با موزه‌ها و مکان‌های منتسب به حادثه مجعول هولوکاست همانند اردوگاه‌های کار اجباری، کوره‌های آدم سوزی و... آشنا شوند. آنها عمیقاً نسبت به این واقعه توجیه و متأثر می‌گردند و حتی گریه می‌کنند.

به گزارش«قاصدنیوز»، یک فعال فرهنگی مقیم آلمان در گفتگوی اختصاصی با ضمیمه خراسان رضوی روزنامه«جوان» پیرامون گرامیداشت نمادها و حوادث تاریخی در اروپا گفت: در این کشورها تنها برای یک حادثه تاریخی و مجعولی همانند هولوکاست، چندین موزه و یادمان ایجادشده و تورهای گردشگری مختلفی برای آشنایی مردم با این فضاها برگزار می‌شود.

 

سید حیدر حسینی افزود: به‌عنوان نمونه در نزدیکی مرکز سیاسی آلمان واقع در برلین، محوطه‌ای پُر از مکعب‌های بتونی به‌صورت نمادین و حساب‌شده قرار داده شده است و در زیرزمین آن محوطه نیز موزه‌ای برای بزرگداشت کشته‌شدگان هولوکاست در اروپا با نام «stiftung denkmal»وجود دارد. این مکان با سبک خاص معماری طراحی‌شده و از بهترین روش‌های صوتی، تصویری و هنری به‌صورت رایگان برای معرفی حادثه مجعول هولوکاست به مردم و جوانان استفاده می‌کنند.

موزه هولوکاست در آلمان

موزه هولوکاست در آلمان

موزه هولوکاست در آلمان

 

این فعال فرهنگی عرصه بین‌الملل با اشاره به نمونه‌ای دیگر از نمادسازی که در سطح شهرهای آلمان برای بزرگداشت کشته‌شدگان هولوکاست انجام‌شده است، گفت: در سطح پیاده‌روها و خیابان‌ها، در آن مکان‌هایی که ارتباطی با کشته‌شدگان داشته تکه بتن فلزی در ابعاد 10 در 10 به نام «Stolperstein» نصب می‌کنند که بر روی آن نام، سال تولد، تاریخ تبعید و مرگ و... این افراد درج‌شده است.

یادمان و المان هولوکاست در اروپا

 

حسینی در پاسخ به این سؤال که وضعیت ایران را در نمادسازی و بزرگداشت نمادهای انقلابی و ارزشی در سطح مشهد و ایران چگونه می‌دانید، گفت: متأسفانه اقدام درخور و مناسبی جهت این موضوع دیده نمی‌شود درحالی‌که مشهد به عنوان یک مرکز در انقلاب سال57 ایران شناخته‌شده و دارای مکان‌های مختلفی برای توجه دادن و گرامیداشت است.

 

وی با اشاره به تورهای گردشگری کودکان و نوجوانان صهیونیست که از اسرائیل به آلمان و لهستان سفر می‌کنند، گفت: این سفرها با هدف آشنایی و مشاهده موزه‌ها و مکان‌های منتسب به حادثه مجعول هولوکاست برگزار می‌شود که نوجوانان صهیونیست، در اردوگاه‌های کار اجباری، کوره‌های آدم سوزی و... حاضر می‌شوند و عمیقاً نسبت به این واقعه توجیه و متأثر می‌گردند و حتی گریه می‌کنند. بخشی از این تور گردشگری در مستندی به نام«defamation» به تصویر کشیده شده است.

سفر ارض قدس در لهستان

این فعال فرهنگی مقیم آلمان با ابراز تأسف از عدم استفاده از فرصت‌ها گفت: در همین مشهدمقدس مکان‌های مختلفی ازجمله مسجد گوهرشاد، خیابان‌هایی که انقلاب در آن‌ها جاری بوده و... قابلیت نمادسازی و برگزاری تورهای گردشگری دارند که صدها برابر ماجرای هولوکاست، علاوه بر واقعی بودن جذابیت دارند.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: ورود به این موضوع دو پیش‌نیاز جدی دارد. مورد اول سرمایه‌گذاری معنوی که افراد متولی این موضوع عاشقانه و جدی کار کنند و درد نان نداشته باشند و دوم اینکه به این موضوع کاملاً هنری، کارشناسی، سازمان‌یافته، فوق حرفه‌ای و منظم نگاه کنند.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون