تاریخ خبر: کد خبر: 8482

جزئیات خدمات آستان قدس رضوی به زائران در مرز مهران

آشپزخانه مرکزی ستاد خدمت‌رسانی به زائران اربعین آستان قدس رضوی با دو سوله در شهر مهران احداث شده‌است و روزانه ١۵٠هزار پرس غذای گرم میان زائران حسینی از سوی این ستاد توزیع می‌شود.

جزئیات خدمات آستان قدس رضوی به زائران در مرز مهران

به گزارش «قاصدنیوز»، مرز و شهر مهران از ١٠روز گذشته مسیر عبور صدها هزار زائر حسینی بوده که برای حضور در راهپیمایی عظیم اربعین، خود را از نقاط مختلف کشور به این مرز رساندند. خیل جمعیت زائران حسینی(ع) چیزی فراتر از گنجایش جاده‌ و مسیر عبوری این مرز بوده، چنان‌که ترافیک جمعیت، عبور زائران را طولانی کرده و در این نقطه، نیاز به اسکان، تغذیه و استراحت پیدا می‌کنند.

 

در همین زمینه، در کنار حرکت‌های خودجوش مردمی و کمک‌هایی که برای رفاه زائران حسینی انجام می‌شود، آستان قدس رضوی تدارک پذیرایی و اسکان شش‌هزار زائر را در مرز و شهر مهران فراهم آورده‌است. این مجموعه در منطقه مرزی مهران، با برپایی دو مجموعه بزرگ از موکب‌ها، ظرفیت برای اسکان ۵هزار زائر فراهم آمده‌است. همچنین، در داخل شهر مهران نیز با همراهی تشکل‌ها و عموم شهروندان، حسینیه‌ها و مساجد تجهیز شده‌اند و شرایط برای اسکان قریب به هزار نفر مهیا شده‌است.

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی لقمان‌پور، معاون هماهنگی ستاد خدمت‌رسانی به زائران اربعین آستان قدس رضوی، در همین رابطه عنوان می‌کند: به دستور تولیت آستان قدس رضوی، ستاد خدمت‌رسانی اربعین آستان قدس رضوی به منظور خدمت‌رسانی به زائران حسینی برای نخستین‌بار در مرز مهران و کشور عراق تشکیل شده‌است.

 

حجت‌الاسلام لقمان‌پور تاکید می‌کند: سیاست ستاد اربعین آستان قدس رضوی در خدمت‌رسانی به زائران حسینی مشارکت و هم‌افزایی با حرکت‌های مردمی است. بنابراین، در تمام حوزه‌های خدمت‌رسانی تلاش شده بخشی از کار برعهده آستان قدس رضوی و بخشی بر‌عهده مردم باشد. در همین راستا، چهار موکب در عراق، سه موکب در ورودی شهر مهران و دو مجموعه بزرگ از موکب‌ها در دو طرف میدان اربعین که از سوی آستان قدس رضوی در پایانه مرزی مهران احداث و تجهیز گردیده‌است، مستقر شده‌اند که به صورت شبانه‌روزی به زائران حسینی خدمت‌رسانی می‌کنند.

 

توزیع روزانه ١۵٠هزار غذای گرم میان زائران اربعین از سوی آستان قدس

به گفته حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی لقمان‌پور، آشپزخانه مرکزی ستاد خدمت‌رسانی به زائران اربعین آستان قدس رضوی با دو سوله در شهر مهران احداث شده‌است و روزانه ١۵٠هزار پرس غذای گرم میان زائران حسینی از سوی این ستاد توزیع می‌شود.

 

وی خاطر‌نشان می‌کند: توزیع غذای گرم توسط آستان قدس رضوی به صورت منسجم و گسترده، از پنج روز قبل از اربعین آغاز شده‌است و تا پنج روز پس از آن ادامه خواهدداشت. به این ترتیب، طی ١٠روز، یک میلیون و ۵٠٠هزار پرس غذا توزیع خواهدشد.

 

وی با اشاره به اینکه کارکنان آشپزخانه مرکزی را عموما خدام افتخاری، طلاب، دانشجویان و دست‌اندرکاران هیئت‌های مذهبی تشکیل می‌دهند، تصریح می‌کند: علاوه‌بر این، با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ١٠نانوایی سیار در مرز مهران مستقر شده‌اند که روزانه ٢٠٠هزار نان را تولید می‌کنند و در اختیار زائران قرار می‌دهند. توزیع صبحانه، میان‌وعده، آب آشامیدنی و... که همگی منقوش به عنوان «مهر درخشان رضوی» هستند، از دیگر خدماتی است که ستاد اربعین آستان قدس رضوی در مرز مهران ارائه می‌دهد.

 

وی با اشاره به احداث چندین چشمه سرویس بهداشتی و حمام توسط این ستاد، می‌گوید: تمام سعی و تلاش ما بر این است که به بهترین شکل ممکن، به زائران حسینی خدمات‌رسانی داشته‌باشیم، اما با توجه به ازدحام سنگین جمعیت در مرز مهران، این میزان سرویس بهداشتی و حمام پاسخ‌گوی این نیاز نیست و این موضوع، همراهی و کمکِ بیش‌ازپیش دستگاه‌های مسئول را می‌طلبد.

 

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون