تاریخ خبر: کد خبر: 7147

با اعزام داوطلبانه 7درصد از ظرفیت پاکبانان و حمل‌و‌نقل عمومی مشهدمقدس/

شهرداری مشهد به یاری شهرداری نجف در ایام اربعین حسینی می‌رود+عکس

سید وحید موسویان رییس ستاد اربعین شهرداری مشهد از اعزام 900 نفر به کشور عراق، راه‌اندازی 5 مرکز اسکان و موکب و ارائه خدمات فرهنگی در عتبات عالیات با محوریت شهر نجف به عنوان خواهرخوانده شهر مشهد، همزمان با ایام اربعین حسینی خبر داد.

شهرداری مشهد به یاری شهرداری نجف در ایام اربعین حسینی می‌رود+عکس

به گزارش «قاصدنیوز»، چندی پیش بود که استاندار نجف اشرف با حضور در مشهدمقدس ضمن اعلام درخواست برای انعقاد پیمان خواهرخواندگی با شهر مشهد گفته بود: ما دست یاری خود را به سمت شورای اسلامی شهر و مسئولان شهری مشهد دراز کرده ایم. سال گذشته شاهد حضور زائران زیادی از کشورهای جهان اسلام در همایش و راهپیمایی عظیم اربعین بودیم که بخشی زیادی از این زائران را زائران ایرانی تشکیل می داداند.

 

"لوئی الیاسری" به وجود مشکلات در بحث حمل و نقل، جابه جایی و اسکان زائران،  اشاره کرده و گفته بود: در حالیکه  زائران ایرانی از مرز، مهران، شلمچه و بعد ورود به بصره وارد کربلا می شوند بسیاری از این مسیرها گنجایش این حجم زائر را ندارد .

 

 وی خاطر نشان کرده بود: شهرداری مشهد با کمک رسانی در بخش های مربوط به بهداشت، حمل و نقل، خدمات و عمرانی می تواند مشکلات این بخش را کاهش دهد.

 

در همین حال چندی است که ستاد اربعین شهرداری مشهد با هدف کمک به شهرداری نجف و دیگر اعتاب مقدسه جهت خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی تشکیل و پیگیری های مختلفی صورت پذیرفته است.

 

صبح امروز اولین نشست خبری این ستاد به منظور تشریح برنامه‌های ستاد هماهنگی اربعین شهرداری مشهد برگزار شد.

 

سید وحید موسویان دبیر ستاد اربعین شهرداری مشهد بیان کرد: موضوع اربعین در گفتمان اسلام و معارف اهل بیت جایگاه رفیعی دارد و در این بین یکی از شاخصه‌های تجلی تشییع گردهمایی مسلمانان در این روز بزرگ است.

 

وی افزود: با توجه به اهمیت این روز بزرگ، ایران اسلامی نیز به عنوان قطب جهان تشیع عاشقانه هر سال به استقبال این روز رفته به گونه‌ای که در سال گذشته بالغ بر یک میلیون و 600 هزار ایرانی در روز اربعین به شهر کربلا و نجف مشرف شده‌اند که پیش‌بینی می‌شود این آمار در اربعین سال جاری به دو میلیون نفر افزایش یابد.

 

رییس ستاد اربعین شهرداری مشهد ادامه داد: عمده زائران ایام اربعین زائران پیاده هستند که فاصله 90 کیلیومتری شهر نجف تا کربلا را به صورت پیاده سفر می‌کنند.

 

موسویان گفت: با توجه به اهمیت این روز بزرگ و مهم و همچنین تامین فضایی آرامش‌بخش و مطلوب برای زائران در شهر نجف و کربلا با دستور شهردار و همچنین تصویب شورای اسلامی شهر مشهد ستاد اربعین در شهرداری مشهد راه‌اندازی شد.

 

وی ادامه داد: در این ستاد کمیته‌های فرهنگی، حمل و نقل، اسکان و مواکب، خدمات شهری، اطلاع‌رسانی، فرهنگ و رسانه، امنیتی و پشتیبانی تشکیل شد تا از ظرفیت‌های موجود شهرداری استفاده شود.

 

رییس ستاد اربعین شهرداری مشهد تصریح کرد: با تشکیل ستاد و کمیته‌های مذکور اقدامات شهرداری حول سه بعد اصلی خدمات رسانی در حوزه اسکان و خدمات شهری، حمل و نقل و فرهنگی برنامه‌ریزی شده است.

 

حضور 450 پاکبان از شهرداری مشهد در شهر نجف و کربلا

موسویان در این خصوص بیان کرد: در بخش برنامه‌ریزی‌های خدمات شهری 450 پاکبان شهرداری و اعضای بسیج همکاران شهرداری به عراق اعزام خواهد شد.

 

وی گفت: با توجه به امضای تفاهم خواهرخواندگی با شهر نجف، تمرکز بیشتر حضور این افراد در شهر نجف خواهد بود.

 

رییس ستاد اربعین شهرداری مشهد ادامه داد: همچنین 14 دستگاه کامیون و ادوات مکانیزه برای پشتیبانی به کشور عراق اعزام خواهد شد.

 

موسویان تصریح کرد: در برنامه‌ریزی دیگر نیز 108 چشمه سرویس بهداشتی برای زائران به کشور عراق اعزام خواهد شد.

t5l63qyp

خدمت‌رسانی 150 دستگاه اتوبوس به عزادران اربعین در کربلا و نجف

وی به برنامه‌ریزی‌های بخش حمل و نقل نیز اشاره کرد و در این خصوص گفت: همچنین 150 دستگاه اتوبوس با 350 راننده به کشور عراق اعزام می‌شوند تا به زائران خدمت‌رسانی کنند.

 

رییس ستاد اربعین شهرداری مشهد گغت: تمامی افرادی که در بخش حمل و نقل و خدمات شهری به کشور عراق اعزام می‌شوند بیمه و آموزش‌های لازم را دیده‌اند؛ همچنین حضور این افراد کاملا به صورت داوطلبانه است و بابت این سفر حق ماموریت و پاداشی نیز دریافت نمی‌کنند.

 

راه‌اندازی مواکب شهرداری با قابلیت اسکان 118 هزار نفر شب خواب

موسویان به حوزه اسکان در ایام اربعین اشاره کرد و ادامه داد: در برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به منظور ارائه خدمت از سوی شهرداری به زائران در شهرهای کربلا و نجف همزمان با ایام اربعین حسینی، 5 موکب و مرکز اسکان در کشور عراق احداث خواهد شد که این مواکب دارای امکاناتی از قبیل ایستگاه خواب، ایستگاه فرهنگی، ایستگاه صلواتی و... است.

 

وی تصریح کرد: یکی از مواکب در مرز شلمچه و در داخل خاک ایران در زمینی به مساحت 2000 مترمربع ایجاد خواهد شد که پیش بینی می‌شود در مدت حضور این موکب 5000 نفر شب اسکان پیدا کنند؛ معین این موکب سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری مشهد خواهد بود.

موکب شهرداری مشهد

موکب در مرز شلمچه

موکب شهرداری مشهد

 

رییس ستاد اربعین شهرداری مشهد ادامه داد: بزرگترین موکب شهرداری مشهد در شهر نجف و در زمینی به مساحت 6000 مترمربع است که در مدت 10 روز اقامت قابلیت اسکان 60 هزار نفر شب را دارد.

موکب شهرداری مشهد

موکب در حال آماده سازی در نجف اشرف

 

به گفته موسویان معین این موکب ها، شهرداری‌های مناطق 9 و 10 مشهد است.

 

وی گفت: مواکب دیگر شهرداری مشهد شامل موکب بین راه نجف و کربلا با معینی منطقه 8 مشهد و ظرفیت 3000 نفر شب خواب، موکب شهر کربلا با معینی شهرداری‌های مناطق یک و 7 مشهد و ظرفیت 20 هزار نفر شب خواب و موکب صحن حرم کاظمین با معینی منطقه ثامن مشهد و ظرفیت 30 هزار نفر شب خواب است.

 

رییس ستاد اربعین شهرداری مشهد ادامه داد: تمامی این مواکب با نام امام رضا(ع) فعالیت می‌کنند.

 

به گفته موسویان تمام افرادی که از سوی شهرداری مشهد اعزام می‌شوند در این مواکب اسکان پیدا می‌کنند و نیروهای شهرداری مشهد 10 روز در شهر کربلا و نجف خدمت‌رسانی خواهند کرد.

 

برگزاری مراسم وداع با خدمت‌رسانان اربعین در عرصه میدان شهدا

وی همچنین به اقدامات و برنامه‌ریزی‌های کمیته فرهنگی این ستاد اشاره کرد و گفت: سیاست اصلی ما در این کمیته واگذاری امور به ستاد‌های مردمی و حمایت شهرداری از آنان است.

 

رییس ستاد اربعین شهرداری مشهد ادامه داد: از جمله اقدامات و برنامه‌‌ریزی‌های شهرداری در این بخش اکران و فضاسازی شهری است.

 

موسویان به برگزاری گردهمایی بزرگ کارکنان شهرداری مشهد در خصوص اربعین اشاره کرد و تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود 900 نفر از کارکنان شهرداری مشهد در قالب پاکبان، راننده و نیروهای ستاد و مواکب به شهر کربلا و نجف اعزام شوند که در این راستا نیز روز سه شنبه هفته جاری گردهمایی بزرگ این افراد ساعت 9 صبح با سخنرانی آیت‌الله علم الهدی امام جمعه مشهد در مهدیه برگزار خواهد شد.

 

وی بیان کرد: از دیگر برنامه‌ها برگزاری مراسم وداع با اعزام‌شدگان به کشور عراق از شهرداری مشهد است که روز پنجشنبه ساعت 8:30 صبح در عرصه میدان شهدا برگزار می‌شود.

 

به گفته رییس ستاد اربعین شهرداری مشهد افراد اعزامی همگی دارای کارت شانسایی، بیمه و دوره دیده آموزش‌های ایمنی و... هستند.

 

موسویان بیان کرد: اعزام 4 گروه مستندساز، حمایت از تولید محصولات فرهنگی شامل بروشور دارای نقشه شهر کربلا و عراق، آدرس مواکب و ...، راه‌اندازی اَبر وای فای در مواکب برای ارسال محصولات الکترونیکی به زائران، تولید ویژه‌نامه اربعین به زبان‌های عربی، انگلیسی و فارسی، حضور مُبلّغ در اتوبوس‌های اعزامی برای ایجاد حلقه‌های معرفت، حمایت از برنامه‌های فرهنگی ستاد مردمی در خاک عراق و همچنین برگزاری باشکوه نماز اول وقت از دیگر برنامه‌ریزی‌های حوزه فرهنگی ستاد است.

 

وی بیان کرد: تمام هزینه‌های ستاد اربعین شهرداری مشهد از طریق مشارکت‌های مردمی، کارکنان و مدیران شهرداری، از طریق صرفه‌جویی منابع سازمان‌ها و مناطق مشهد و همچنین جابه‌جایی سرفصل‌های منابع داخلی شهرداری تامین شده و هیج هزینه جدیدی به سرانه بودجه شهرداری مشهد اضافه نشده است.

 

برنامه‌های ستاد اربعین به خدمات شهرداری در روزهای پایانی صفر خللی وارد نمی‌کند

موسویان در ادامه با تاکید بر اینکه اولویت شهرداری مشهد خدمت‌رسانی به زائران امام رضا(ع) در روزهای پایانی ماه صفر است، تصریح کرد: شهرداری مشهد تنها 7 درصد از ظرفیت پاکبانان و 7 درصد از ظرفیت حمل و نقل عمومی خود را برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین به شهر نجف و کربلا اعزام می‌کند.

 

رییس ستاد اربعین شهرداری مشهد تصریح کرد: در روزهای پایانی ماه صفر و روز شهادت امام رضا(ع) و رحلت پیامبر اکرم (ص) پاکبانان و حوزه حمل و نقل شهرداری مشهد با افزایش ساعات خدمت‌رسانی ظرفیت را پر می‌کنند و جای نگرانی نیست.

کلمات کلیدی

  • 2 0

    احسنت....

  • 0 0

    خدا قوت... اربعین مانور شیعی است و همه باید کمک کنند

ارسال نظر

تریبون