تاریخ خبر: کد خبر: 4546

جانمایی المان های نوستالژی‌دهه 60 از ششم فروردین

مشهد برای هفته اول تعطیلات نوروز همزمان با ایام فاطمیه با المان‌های نوروزی، رنگ فاطمی به خود می‌گیرد و از ششم فروردین نوستالژی‌های دهه 60 در سطح شهر جانمایی می‌شود.

جانمایی المان های نوستالژی‌دهه 60 از ششم فروردین

به گزارش قاصد نیوز، به نقل از خبرگزرای فارس، شهر مشهد برای هشتمین سال پیاپی شاهد نصب المان‌های نوروزی همزمان با نوروز 94 است، طرحی که به شدت در چند سال اخیر مورد توجه زائران و مجاوران قرار گرفته و معمولا مشهدی‌ها برای نصب این المان‌ها روزشماری می‌کنند.

 

با وجود اینکه اقدامات بسیار خوبی همچون ساخت قطار شهری و یا تقاطع‌های غیر همسطح در مشهد انجام شده اما به واقع نصب المان‌های نوروزی تفاوت دیگری با سایر اقدامات شهری دارد و نصب آنها در آستانه نوروز در نشاط مردم و شادابی شهر تاثیر می‌گذارد.

 

المان‌های نوروزی 93 مورد قبول مردم قرار نگرفت

سال گذشته انتظار مردم برای المان‌های نوروزی بعد از تغییر مدیریت شهری و حضور شورای چهارم برآورده نشد و بسیاری از مردم نسبت به عملکرد بد شهرداری در سال 93 انتقاد کردند و بسیاری نیز در شبکه‌های اجتماعی مختلف خواستار حضور مجدد محمد پژمان در سکان مدیریت شهری مشهد شدند.

 

البته سال گذشته سید صولت مرتضوی به صورت رسمی کار خود را در آبان 92 آغاز کرد و به دلیل عدم آشنایی لازم با شهر مشهد و همچنین تغییر برخی مدیران و انتقادهای برخی از اعضای شورای چهارم به المان‌های نوروزی این طرح از قبل شکست خورد و متاسفانه برخی از مسئولان حوزه شهری عدم مدیریت صحیح در طرح استقبال از بهار 93 را به پای اقتصاد مقاومتی و هزینه‌های اضافی گذاشتند که این خود بسیار دردناک بود زیرا بیش از 90 درصد از المان‌هایی که در استقبال از بهار 93 در مشهد نصب شد خود نشان از هزینه اضافی بود.

 

شهردار مشهد به دنبال جلوگیری از کاستی‌های نوروز 93

اما سید صولت مرتضوی با انتقادهای مردم در بهار 93 بر خود دید تا در استقبال از بهار 94 کاستی‌های سال 93 را جبران کند و بر این اساس در آبان 92 وحید جلیلی را به عنوان معاون فرهنگی شهرداری مشهد برگزید اما این انتخاب با توجه به نزدیکی پایان سال بسیار دیر انجام شد ولی کارها با سرعت پیش رفت و در دی ماه امسال حامد معدولیت به عنوان دبیر هنری ستاد استقبال از بهار 94 انتخاب شد و فراخوان طرح اسقبال از بهار منتشر و هنرمندان از تاریخ 13 تا 15 دی ماه آثار خود را به ستاد هنری استقبال از بهار تحویل دادند.

 

ارائه 873 اثر به ستاد هنری استقبال از بهار

هنرمندان در طی این سه روز 873 اثر را تقدیم ستاد هنری استقبال از بهار کردند اما باید از این تعداد طرح‌های برگزیده‌ انتخاب می‌شدند و با سیاست صحیح دبیر هنری ستاد استقبال از بهار بر خلاف سال‌های گذشته این آثار توسط اساتید معماری و شهرسازی انتخاب شدند که این نحوه انتخاب نویدی برای مردم مشهد برای سالی شکوفا در عرصه المان‌های شهری بود و در نهایت 100 اثر برای جانمایی در سطح شهر مشهد انتخاب شدند.

 

جانمایی 100 المان در نوروز 94

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با المان‌های نورزی در سال 94 مصاحبه‌ای با حامد معدولیت دبیر ستاد هنری استقبال از بهار سال 94 انجام دادیم، که وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: در حوزه المان‌های بهاری 100 المان جدید را داریم که در 194 نقطه شهر مشهد جانمایی می‌شوند زیرا برخی از المان‌ها مانند المان شهدا 16 بار تکرار شدند و همچنین 50 المان‌ از سال‌های گذشته که سالم بودند و یا مورد تعمیر قرار گرفتند را در سطح شهر مشهد نصب می‌کنیم.

 

 

فضاآرایی 20 رام قطار با صنایع دستی

معدولیت افزود: فضاآرایی ایستگاه‌های قطار شهری مشهد نیز از دیگر اقدامات ستاد استقبال از بهار سال 94 با موضوع صنایع دستی است که در تمام ایستگاه‌ها و همچنین 20 رام قطار شهری مشهد فضاسازی با صنایع دستی استان خراسان رضوی انجام شده است.

 

نصب 30 پرده نفیس فاطمی در نوروز 94

وی با اشاره به تقارن شهادت حضرت فاطمه زهرا با عید نوروز نیز گفت: 30 پرده نفیس فاطمیه با هنر گلابتون دوزی و دوخت سنتی مشهد با ابعاد 3 در 4 مزین به نام حضرت فاطمه زهرا(س) طراحی شده که در سطح شهر اکران می‌شود و همچنین 120 پرده فاخر برای ایام فاطمیه توسط بانوان سرپرست خانوار تهیه شده است.

 

13 هزار نقاشی دیواری در سطح شهر مشهد انجام شد

معدولیت در ارتباط با نقاشی دیواری در نوروز 94 نیز بیان داشت: حدود 13 هزار متر مربع نقاشی دیواری در طی این مدت با نگاه ویژه به منطقه ثامن انجام شده و همچنین در حوزه المان‌ها نیز با نگاه ویژه به منطقه ثامن نسبت به حضور گسترده زائران داشتیم و حدود 10 درصد از المان‌های ما در این منطقه جانمایی شده است.

دبیر ستاد هنری استقبال از بهار سال 94 اظهار کرد: 460 نمایش خیابانی، مفهومی و اتوبوسی با عناوین اجتماعی، دفاع مقدس، مشهدالرضا و توجه خاص به زندگی حضرت زهرا(س) را در ایام نوروز در نقاط مختلف شهر خواهیم داشت.

اما یکی از مواردی که مشهدی‌ها در نوروز به دنبال آن هستند محل و مکان المان‌های نوروزی است که ما در ادامه سعی داریم به جانمایی المان‌های شاخص شهر مشهد بپردازیم.

 

نصب 16 لاله 7 متری در میدان جمهوری اسلامی

در میدان جمهوری المان باغ لاله‌ها متشکل از 16 لاله با ارتفاع  6 تا 7 متری نصب شده و در میدان فلسطین نیز المان حماسه رنگی و با نگاه صلح یک تانک با ابعاد واقعی اما با مداد رنگی‌های بزرگ طراحی و جانمایی شده و همچنین در نوروز 94 میدان شهید گمنام مشهد نیز شاهد المان شهید گمنام هستیم.

اثر مدرن تمنای باران در میدان آزادی جانمایی شده که موضوع نیایش و دعای باران را مورد توجه قرار داده و همچنین المانی در ارتباط با اقتصاد مقاومتی با ارتفاع 6 متری با موضوع اقتصاد بدون نفت طراحی شده و در بلوار قرنی ابتدای بلوار مجد نصب شده است.

 

باغ شهدا در مبادی وردی به مشهد

اما برای ورودی‌های شهر مشهد نیز امسال المان‌هایی طراحی شده و بر این اساس تعداد 32 قطعه باغ‌های شهدا، گل‌های ترنج و بهاری که حد فاصل میدان قائم تا استقلال و همچنین حد فاصل میدان فرودگاه تا میدان غدیر نصب می‌شوند.

المان‌های امسال به محیط زیست نیز اهمیت داده و المان برگ‌های بهاری در بلوار فردوسی با همین موضوع نصب شده که نگاه ویژه به درختکاری دارد و برای توجه به معماری اسلامی نیز المان هزار رنگ در میدان فردوسی قرار گرفته و همچنین در حوزه معماری بافت قدیم مشهد در بلوار شهید چمران نورپردازی می‌شود.

 

جانمایی کلاه‌خود 6 متری در میدان حافظ

در ارتباط با شهدا نیز المانی بزرگ به ارتفاع 6 متر در میدان حافظ نصب شده که این المان شبیه به کلاه‌خود شهدا در زمان هشت سال جنگ تحمیلی است که در ابعاد بزرگ به صورت سبزه طراحی شده است.

پیرامون مشهد 2017 نیز دو المان ویژه در ابتدای پل هاشمیه و یک نقاشی دیواری در منطقه ثامن طراحی شده است.

المان قلعه مهر نیز با نگاه نیکوکاری و اهدای هدیه به کودکان نیازمند در چهارراه آزادشهر و چهارراه سلمان در خیابان راهنمایی جانمایی شده و میدان قائم مشهد نیز در سال 94 پذیرای المان به یاد کودکی است.

 

بافتنی عظیم بانوان مشهدی در بلوار سید رضی

در المان‌های سال 94 به هنرهای سنتی شهر مشهد نیز توجه شده و در ابتدای سید رضی المانی با دست بافته‌های بانوان مشهدی به صورت بافتنی در طول 6 متر و ارتفاع 3 متر نصب شده و در دو دیوار نیز کارهای بافتنی بانوان در بلوار احمدآباد قرار گرفته شده است.

 

المان عظیم فاطمی در میدان کوثر

اما با توجه به اینکه امسال شاهد بهاری فاطمی هستیم مدیریت شهری به المان‌های فاطمی نیز توجه ویژه داشته و در میدان کوثر المانی عظیم با موضوع فاطمی نصب شده و کار کودکانه‌ای با عنوان ایستگاه زائر با نگاه ویژه به شهادت حضرت زهرا(س) در حاشیه بلوار احمدآباد قرار گرفته است.

 

الاکلنگ هندوانه برای نشاط کودکان در میدان جانباز

اما در میدان جانباز نیز المانی زیبا با عنوان الاکلنگ هندوانه نصب شده که برشی از هندوانه بوده و ابعاد کوچکتر آن نیز برای استفاده کودکان طراحی شده و همچنین مجسمه احترام با موضوع احترام به پدر در ابتدای بلوار رضا احمدآباد جانمایی شده قرار گرفته است.

 

شور و نشاط نوروزی با المان‌های خاطره‌ساز از 6 فروردین

اما قطعا با معرفی المان‌های سال 94 جای المان‌های با نشاط را خالی دیده شده که شهرداری مشهد بنا دارد با توجه به اینکه شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) را در پیش داریم المان‌های نوروزی با نشاط خود را از 6 فروردین در سطح شهر مشهد نصب کند.

 

جانمایی کیک 7 متر و فلوکس بهاری در میدان استقلال و قائم

بر این اساس میدان استقلال مشهد شاهد المان کیکی با ارتفاع 7 طبقه است که در نوع خود منحصر به فرد است و همچنین در میدان قائم مشهد 2 المان به شکل خودروی فلوکس اما در ابعاد بزرگ طراحی شده که در ششم فروردین نصب می‌شود و همچنین المان بزرگ مدرسه موش‌ها نیز در حاشیه بلوار وکیل‌آباد و ابتدای بلوار امامت و المان شنگول و منگول نیز در بلوار طبرسی جانمایی می‌شود.

 

در سال 94 با توجه به اینکه المان‌های نوروزی از کیفیت بالاتر و همچنین مفهوم بیشتری نسبت به سال گذشته برخوردار هستند قطعا نسبت به المان‌های 93 از قبل برنده است که البته باید مردم مشهد توجه داشته باشند که المان‌های نوستالژیک و با نشاط از ششم فروردین نصب می‌شوند و تصمیم نهایی خود را نسبت به مقایسه الما‌ن‌های سال 94 با سال 92 یعنی همزمان با مدیریت گذشته بعد از این تاریخ بگیرند اما با توجه به بازدید خبرنگار فارس از کارگاه‌های تولید المان‌های نوروزی در سال 94 باید مشهدی‌ها دوربین‌های خود را برای گرفتن عکس یادگاری با المان‌های سال 94 آماده کنند.

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون