تاریخ خبر: کد خبر: 4515

معاون اماکن متبرکه آستان قدس رضوی مطرح کرد

تمهیدات ویژه سخنرانی مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی

معاون اماکن متبرکه آستان قدس رضوی گفت: تمهیدات لازم برای سخنرانی مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی همزمان با روز نخست فروردین فراهم شده است.

 تمهیدات ویژه سخنرانی مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی

به گزارش قاصدنیوز،  محمود ممتاز ظهر امروز در نشستی خبری در ارتباط با ویژه برنامه‌های اماکن متبرکه آستان قدس رضوی در ایام نوروز اظهار داشت: برای ایام نوروز براساس پیش بینی‌ها، 20 میلیون تشرف به حرم مطهر رضوی ثبت می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه عمده فعالیت‌های کارگاهی در حرم مطهر رضوی در این ایام تعطیل است گفت: در حال حاضر 12 هزار مترمربع کارگاه فعال در حرم مطهر رضوی وجود دارد که برای ایام نوروز و تشرف زائران به بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) تنها دو کارگاه فعال باقی می‌ماند و سایر کارگاه‌ها برای بهبود خدمت رسانی به زائران و مجاوران تعطیل می‌شود.

 

ممتاز تاکید کرد: با توجه به اینکه امسال ایام نوروز و دهه فاطمه مقارن با یکدیگر شده ‌برنامه نقاره خوانی در لحظه تحویل سال اجرا نمی‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه در روز نخست سال 94 با توجه به تشرف بالای زائران به حرم مطهر رضوی و همچنین سخنرانی مقام معظم رهبری حجم خدمت رسانی به زائران 2 برابر می‌شود، تاکید کرد: آئین تعویض پرچم پوش ضریح مطهر حرم رضوی نیز انجام می‌شود و از سوم تا 6 فروردین به مناسبت ایام فاطمیه پرچم مشکی بر بالای ضریح نصب می‌شود.

 

معاون اماکن متبرکه آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: علاوه بر این اجتماع عظیم فاطمی ‌در صحن انقلاب حرم مطهر رضوی در روز چهارم فروردین ماه امسال برگزار می‌شود.

 

ممتاز تاکید کرد: امسال خدمت رسانی را برای ساعات خاص تعریف کرده‌ایم و برای مثال در لحظه تحویل سال، 10 هزار نیرو به زائران خدمت رسانی می‌کنند و خدام نیز در روز سخنرانی مقام معظم رهبری از ساعت 9 صبح تا 18 خدمت رسانی انجام می‌دهند.

 

وی خاطرنشان کرد: سخنرانی مقام معظم رهبری در روز نخست فروردین ماه به صورت ویژه و صوت و تصویر در تمامی اماکن حرم مطهر رضوی پخش می‌شود.

 

ممتاز افزود: خدمت رسانی در ایام نوروز به صورت ویژه از ساعت 10:30 تا 13:30 و از ساعت 16:30 تا 20:30 انجام می‌شود و در مجموع 32 هزار نفر نیرو در قالب یک میلیون و 500 هزار ساعت در این ایام فعالیت می‌کنند.

 

وی تصریح کرد: پرداخت ضریح، گنبد، گلدسته ایوان‌های طلا، پیگیری توسعه و بهسازی مسیرهای تردد زائران در اماکن متبرکه و ایجاد وضوخانه برای بانوان در صحن‌های جمهوری، آزادی و انقلاب از جمله فعالیت‌های مهمی بوده است که امسال انجام شده است.

 

ممتاز افزود: 70 هزار متر آئینه کاری، بیش از 7 هزار متر معرق کاری و 15 هزار و 612 متر مربع سنگ کاری نیز در این ایام انجام شده و 1400 متر لوستر نیز در این ایام غبارروبی شده است.

 

معاون اماکن متبرکه آستان قدس رضوی افزود: فعالیت گشت‌های بسیج در حرم مطهر رضوی و راه اندازی دفاتر فوریت‌های اجتماعی در صحن‌ها را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و همچنین برنامه‌ریزی برای تردد روان در صحن‌ها نیز در اولویت قرار می‌گیرد.

 

ممتاز افزود: 6 میلیون و 200 هزار متر مربع نیز فرش آرایی در دستور کار قرار می‌گیرد که از این تعداد 5 هزار تخته فرش ماشینی است و هزار مترمربع نیز از فرش دستی استفاده می‌شود.

 

وی گفت: راه اندازی بیمارستان سیار 60 تختخوابی در راسته بازار از تاریخ 29 اسفند امسال تا اول فروردین برای نخستین بار در دستور کار قرار گرفته است.

 

ممتاز عنوان کرد: همچنین برای سخنرانی مقام معظم رهبری در روز اول فروردین، 20 هزار جایگاه امانات پیش بینی شده است و علاوه بر این 3 هزار صندلی همراه ویژه نماز برای سالمندان در نظر گرفته شده است.

 

وی در پایان با اشاره به گل آرایی حرم مطهر رضوی در ایام نوروز گفت: 4500 متر گل آرایی با 70 هزار شاخه گل در این ایام انجام می‌شود.

 

منبع:تسنیم

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون