تاریخ خبر: کد خبر: 2610

جلیلی: مشهد باید شهر شادکامی مومنانه باشد

وحید جلیلی گفت: مشهد باید شهر شادکامی مومنانه یعنی همانجایی که قرآن به آن اشاره کرده باشد و بنده سخت‌افزار این سمت را از آقای شادکام و نرم‌افزارش را   از وصیت‌نامه شهید شادکام تحویل گرفتم.

به گزارش قاصدنیوز، سید‌صولت مرتضوی در مراسم تودیع و معارفه معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با بیان اینکه فرهنگ زیر‌ساخت توسعه است‌، افزود: اگر می‌خواهیم در عرصه‌های مختلف پیشرفت کنیم باید به موضوعات فرهنگی توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

 

مرتضوی خاطرنشان کرد: اگر‌چه شهرداری ظاهرا در ماموریت‌های اصلی خود متولی فرهنگ نیست، اما به‌لحاظ نوآوری‌ها، خلاقیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، موضوعات فرهنگی به جزئی جدانشدنی از فعالیت‌های شهرداری‌ها به‌خصوص در کلان‌شهرها تبدیل شده است.

 

شهردار مشهد خاطر‌نشان کرد: معدل کار فرهنگی که در شهرداری‌ها انجام می‌شود، معادل تمام عملکردهای متولیان فرهنگی است و با توجه به چالش‌های اقتصادی کشور، این شهرداری‌ها هستند که بار امانت فرهنگی را به دوش گرفته و به‌خوبی پیش می‌برند.

تودیع معارفه وحید جلیلی

مرتضوی به تغییر معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد اشاره کرد و گفت: پس از ١٦٢٠‌روز از فعالیت آقای شادکام تصمیم بر این گرفته شد که تغییر و تحولی در این حوزه رخ دهد و حتی خود ایشان نیز آمدند و گزینه‌هایی را برای جایگزینی معرفی کردند که من از اخلاق ایشان لذت بردم و این اتفاق جنبه مهم تربیتی برای من داشت.وی افزود: مشهد شهری ملی است و می‌طلبد با نگاه ملی در حوزه فرهنگ برنامه‌ریزی کنیم به‌همین‌دلیل همواره به‌دنبال گزینه‌های ملی بودیم و درنتیجه مذاکراتی که داشتیم، به گزینه وحید جلیلی رسیدیم.

 

شهردار مشهد اضافه کرد: وی از عناصر خوش‌نام و خوش‌سلیقه در مباحث فرهنگی کشور بوده و سوابق تحصیلی، مدیریتی و اجرایی درخشانی دارد‌، درس‌خوانده ‌دانشگاه امام صادق (ع) و شاگرد آیت‌الله مهدوی‌کنی بوده و تاکنون به‌عنوان همکار در دفتر مقام معظم رهبری فعالیت داشته است.


جذب نیروی انسانی توانمند
مرتضوی در ادامه به موضوع انتخاب مدیر گزینش شهرداری مشهد اشاره کرد و گفت: در بحث تربیت نیروی انسانی و در حوزه گزینش نیاز به چهره‌ای داشتیم که دارای تعهد، امانتداری و شناخت کافی به منابع انسانی باشد. وی تاکید کرد: توجه به نیروی انسانی یکی از دغدغه‌های شهرداری است و اگر بتوانیم انسان‌های توانمند را در حوزه منابع انسانی جذب کنیم، کار بزرگی کرده‌ایم و به‌همین دلیل از آقای شادکام درخواست کردیم این مسئولیت را بپذیرند.


توجه به فرهنگ رضوی
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم گفت: مسائل و فعالیت‌های فرهنگی که در شهر مشهد رخ می‌دهد، زیر ذره‌بین نخبگان قرار دارد و باید به سمتی رفت که خواست همگان را برآورده کنیم.


محسن انتظاری‌هروی با بیان اینکه شهری که منتسب به امام هشتم‌(ع) است باید فرهنگ و سیره رضوی در همه بخش‌هایش جاری باشد، خاطر‌نشان کرد: جهت‌گیری شورای شهر به سمتی است که خواسته همه مردم را برآورده کرده و از ظرفیت کانون‌های فرهنگی شهر استفاده کنیم.


دشواری کار فرهنگی در مشهد
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم افزود: به‌دلیل وجود بارگاه منور رضوی متدینان، نخبگان و شهروندان مشهدی بر موضوعات فرهنگی توجه ویژه‌ای دارند و همین موضوع باعث شده تا فعالیت فرهنگی در این شهر دشوار‌تر از دیگر شهرها باشد.حجت‌الاسلام حسنعلی‌اخلاقی تاکید کرد: به‌صورت میانگین همه جمعیت کشور هر چهار ‌سال یک‌بار به مشهد سفر می‌کنند و اگر قرار باشد تحول فرهنگی در کشور انجام شود، قطعا شروع آن از این شهر خواهد بود.


مشهد، شهر شادکامی مؤمنانه است
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد نیز در این مراسم گفت: مشهد باید شهر شادکامی مومنانه یعنی همانجایی که قرآن به آن اشاره کرده باشد و بنده سخت‌افزار این سمت را از آقای شادکام و نرم‌افزارش را   از وصیت‌نامه شهید شادکام تحویل گرفتم.


وحید جلیلی افزود: در نام زیبای مشهد، رایحه شهادت پیچیده است و پیام آن شهادت، بشارت، فرح و شادی است و امید است بتوانم در این مسئولیت تازه‌ای که به دوش گرفتم، تا حد مختصری که در بضاعت و همتم است با همکاری افراد، موفقیت‌هایی را به‌دست آورم.

 وحید جلیلی و صولت مرتضوی


وی با بیان اینکه فضای فرهنگی مشهد با دو جریان روبه‌روست، گفت: یک گروه دم از کارهای فرهنگی می‌زنند و آن را ذیل مدل‌های غربی در خوشی بی‌دلیل تعریف می‌کنند و معتقدند باید غفلت ایجاد شود و مردم گذر ایام را از یاد ببرند تا احساس شادی کنند که این یک جریان جدی فرهنگی در تمام جهان و به‌تبع آن در کشورما  است . جریان دیگر، جریان شهادت است که در قرآن کریم نیز به آن اشاره شده و اگر بخواهم منشوری برای کارهای خود معرفی کنم آن منشور «زیارت امین‌ا...» است.وی خاطرنشان کرد: باید کار فرهنگی در مشهد از یک‌سو با جریان غرب‌زده و از سوی دیگر با جریان متحجر، مرزبندی جدی داشته باشد. امید است با همکاری همگان و بسترهای آماده‌ای که با زحمات دوستان قبلی فراهم شده است، جوانان مؤمن و انقلابی را در عرصه‌های فرهنگی فعال کنیم و از تجربه و مشورت بزرگان شهر نیز استفاده کنیم.


دوره 1620روزه
معاون سابق فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد نیز در این مراسم گفت: دوره ١٦٢٠‌روزه‌ای که گذشت، فرصتی برای کار‌کردن بود و کارهایی انجام شد و کارهای دیگری نیز بود که امکان انجام آن به هر علتی فراهم نشد و امیدوارم در آینده شهر به دست مدیران تدبیر شود و کارها اجرایی و عملیاتی شود.حسین شادکام خاطرنشان کرد: در این جلسه تنها فرصت سپاسگزاری از کسانی است که در طول این مدت از هر کوششی دریغ نکردند و یاری‌ام کردند تا این موفقیت‌ها رقم بخورد.

 

صولت مرتضوی و حسین شادکام

 

منبع: شهرآرا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون