تاریخ خبر: کد خبر: 9027

در چهلمین سالگرد شهادت مجاهدِ عارف سید علی اندرزگو

نشان مردمی «مَردِ جهاد» به مجاهدان مردمی جنگ نرم و جنگ سخت اهدا شد

در چهلمین سالگرد شهادت مجاهدِ عارف سید علی اندرزگو و به همت ستاد جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی اولین همایش دوسالانه اعطای نشان مردمی «مَردِ جهاد» شب گذشته در مشهد مقدس برگزار شد.

 نشان مردمی «مَردِ جهاد» به مجاهدان مردمی جنگ نرم و جنگ سخت اهدا شد

به گزارش «قاصدنیوز»، در چهلمین سالگرد شهادت مجاهدِ عارف سید علی اندرزگو و به همت ستاد جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی اولین همایش دوسالانه اعطای نشان مردمی «مَردِ جهاد» شب گذشته در مشهد مقدس برگزار شد.

 

این همایش با حضور جمعی از خانواده شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم از جمله پدر شهید حسین هریری و پدر شهید جواد محمدی، جمعی از نخبگان‌فرهنگی، فعالان تشکل‌های مردمی جبهه فرهنگی انقلاب و جمعی از مسئولان در سالن همایش‌های آستان قدس رضوی واقع در باب‌الجواد حرم مطهر رضوی برگزار گردید.

 

در ادامه این همایش، نشان مردمی «مَردِ جهاد» توسط جمعی از خانواده‌ شهدا و مسئولین به حاج محسن شراهی، حاج احمد واعظی، حاج محمد حسین نیازمند، محمد صادقی سرایانی، حجت‌الاسلام اسماعیل صرافیان، حاج سعید قاسمی و حاج غلامحسین صفایی اهدا شد.

مرد جهاد

نامبردگان توسط دبیرخانه این همایش دوسالانه که با حضور جوانان نخبه فعال فرهنگی تشکیل شده است بر اساس 4 شاخص‌ شناسایی شده‌اند.

مرد جهاد

این 4 شاخص شامل حضور در جنگ سخت، حضور اثرگذار در جنگ نرم، استفاده از ظرفیت مردمی و اهمیت به فعالیت‌های مردم پایه در این دو عرصه و همچنین حضور فعال در عرصه دفاع از ولایت است.

مرد جهاد

در این همایش آیت‌الله میرباقری در سخنانی با محوریت «جهاد» گفت: در صدر اسلام وقتی کار سخت شد خیلی از کسانی که دنبال رو پیامبر بودند تردید کردند. آن‌هایی که سست ایمان بودند می‌گفتند اگر حق با ما بود نباید اینگونه شکست می‌خوردیم. حتی کار به اینجا می‌کشید که برخی می‌گفتند نکند خدا پیغمبر را رها کرده است و خداوند از دست پیامبرش عصبانی است!

 

وی ادامه داد: موضوع درگیری نیز روشن است. سر «پرستش» و دنیا پرستی است. جبهه کفر و نفاق می‌خواهد جامعه جهانی را به دنیاپرستی دعوت کند اما حضرت می‌خواهد همه را خدا پرست کند. آن‌ها می‌خواهند همه جا میکده شود اما پیامبر می‌خواهد همه زندگی بشر عبادت شود. این دعوا نیز تبدیل می‌شود به دعوا بر سر دین که مناسک پرستش است. جبهه مقابل هم دین دارند اما دعوا بر سر معبود است.

 

آیت‌الله میرباقری افزود: این دعوا تا کجا ادامه داد؟ قرآن می‌گوید اینقدر با این‌ها بجنگید تا فتنه‌ای در عالم نماند. این حد مقاتله‌‌ست. باید جنگید تا جایی که دیگر چیزی از بت‌پرستی و شرک باقی نماند. تا دین همه‌اش واقع شود.

606580_762

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی تصریح کرد: در این درگیری که واقع شده است حضرت مأمور به یک جهاد همه جانبه‌ است. حضرت وقتی در این جنگ وارد می‌شوند صف‌بندی اتفاق می‌افتد. اگر کنار حضرت ایستادیم سختی آن ما را هم دچار می‌کند.

 

وی افزود: قرآن می‌فرماید فرزندان شما همسران شما، اموالتان، تجارتی که از کساد شدن آن می‌ترسید، پدران شما و مادران شما و خانه‌هایی که دلخوش به آن هستید اگر در نگاه شما محبوب‌تر از مجاهده در راه خداست، باید منتظر بمانید تا خدا حکمش را برای شما صادر کند. کم کسی است که خلاص بشود از این تهدیدها.

 

این خطیب برجسته کشورمان اضافه کرد: البته عده‌ای راضی به دنیا هستند. آدمی که اینطوری است وقتی به او می‌گویند برو برای خدا جهاد کن، سنگینی‌اش می‌کند. این میدان جهاد مردان خودش را دارد. میدان جهاد در جنگ نرم هم همینطور است.

 

آیت‌الله میرباقری ادامه داد: شهید اندرزگو از جمله شهدایی هستند که جهاد در راه خدا را از همه چیز بیشتر دوست داشتند. آن زمان در دوران مبارزان چریکی، کسانی که می‌دانند می‌گویند چریکی که لو رفت حداکثر حیاتش شش ماه است. ام او بعد از لو رفتنش تا سال‌ها به حیاتش ادامه داد و بعد نیز در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان به شهادت رسید.

 

وی افزود: بیان امام درباره شخصیت شهید اندرزگو و هم‌چنین پیش‌گویی‌های شهید درباره انقلاب نیز از موارد خیلی عجیب و حیرت‌انگیز است.

 

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی گفت:آنچه بیشتر در دعاها آمده این است که خدایا را مرا مستشهَد قرار بده. مرا طالب شهادت قرار بده. چه بسا افرادی که مستشهَد نبودند اما در میدان جنگ شهید شدند و چه بسا افرادی که مستشهَد بودند اما شهادت روزی آنها نشده است. خیلی از سرداران ما در دوران دفاع مقدس شهید نشدند که ان شا الله در آینده انتقالشان با شهادت در راه خدا باشد.

 

وی ادامه داد: مستشهَد آرزویش این است که همه چیزش را فدا کند برای همین وقتی به آن‌سو می‌روند، سبک‌بال هستند.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون