تاریخ خبر: کد خبر: 8811

زکات فطره مردم هر شهر و روستا باید برای فقرای همان منطقه هزینه شود‌

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌‌رضوی گفت: زکات فطره مردم هر شهر و روستا باید برای فقرای همان شهر یا روستا هزینه شود.

به گزارش «قاصدنیوز»،  آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در جلسه شورای زکات استان خراسان‌رضوی که در محل دفتر امام‌جمعه مشهد برگزار شد، اظهار داشت: زکات حق تمام فقرای امت اسلام بوده و کسی که در این زمینه ولایت دارد ولی‌فقیه مبسوط‌ الید است‌.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: از نظر مبانی فقهی زکات فطره را افراد نمی‌توانند بگیرند و مصرف کنند بلکه مردم باید زکات را مستقیما‍ً به ولی امر دهند که مقام معظم رهبری این کار را به نمایندگان خود در استان‌ها سپردند.  

 

آیت الله علم‌الهدی تصریح کرد: زکات فطره از نظر مکانی موضوعیت دارد بدین معنی که زکات فطره مردم هر شهر و روستا باید برای فقرای همان شهر یا روستا هزینه شود البته این در مورد سایر زکات‌ها ضروری نیست و مصارف عامه دارد.  

 

رئیس شورای زکات خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه سهم مصرف زکات سهم درصدی نیست، افزود: سهم زکات نباید از یک مصرف به دیگری تجاوز کند. 

 

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: مصارف زکات شامل فقرا، عمران و آبادی و غیره می‌شود و اگر در مکانی ضرورت رسیدگی به فقرا از عمران بیشتر باشد یا روستایی خرابه باشد اما فقرای کمی داشته باشد برای اضافه شدن سهم عمران شهری و بَلَد مومنین به سهم فقرا یا بالعکس، نیاز به اجازه شخص ولی‌فقیه است.  در زمینه مصرف زکات باید با دقت عمل کرد؛ در این راستا کمیته امداد باید زیرنظر شورای زکات کارش را انجام دهد. 

 

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون