تاریخ خبر: کد خبر: 8552

آه مهدیه تخریب شده مرحوم عابدزاده دامان میراث فرهنگی استان را گرفت

عصر پنج شنبه، دقایقی پس از ساعت 15 ناگهان انتشار خبری، همگان را بهت زده می کند: «تغییرات گسترده در میراث فرهنگی خراسان رضوی؛ عزل مدیر کل و استعفای معاونان میراث فرهنگی و گردشگری استان»

به گزارش «قاصدنیوز»، روزنامه خراسان در گزارشی پیرامون تغییرات گسترده احتمالی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی، نوشت: عصر پنج شنبه، دقایقی پس از ساعت 15 ناگهان انتشار خبری، همگان را بهت زده می کند: «تغییرات گسترده در میراث فرهنگی خراسان رضوی؛ عزل مدیر کل و استعفای معاونان میراث فرهنگی و گردشگری استان». خبری که اگرچه بر اساس اظهارات برخی مسئولان و همچنین منابع آگاه، بخش مربوط به انتخاب سرپرست جدید اداره کل آن تایید می شود اما برخی مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان   که ترجیح می دهند فعلا اظهار نظری با نام آن ها منتشر نشود، استعفای دو معاون این اداره کل را تکذیب می کنند.

 

داستان احتمالی تغییر مدیر کل

هرچند هنوز منبع خبری موثقی، صحت کامل خبر عزل مدیر کل و دلیل این ماجرا را اعلام نکرده است، اما بررسی خبرهای چند وقت اخیر و همچنین پیگیری خراسان رضوی از منابع آگاه حاکی است که احتمالا موضوع با ماجرای تخریب مهدیه قدیمی مشهد و انتقاد رئیس سازمان میراث فرهنگی از این موضوع بی ارتباط نیست. اوایل بهمن ماه امسال و حدود دو هفته پس از تخریب بنای مهدیه مرحوم عابدزاده، اولین مهدیه ایران، دکتر «زهرا احمدی پور» رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در نشست خبری به این اتفاق واکنش نشان داد و گفت: «اقدامی که توسط معاونت میراث فرهنگی خراسان رضوی صورت گرفته اشتباه بوده و نداشتن آگاهی یا هرچیزی باعث بروز این اتفاق شده، البته تذکرهای لازم در این زمینه داده شده است. ادله‌ بیان شده از سوی مدیر کل یا معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی قابل قبول نیست؛ این‌که بخواهند از وظایف خود اعلام برائت کنند و وظیفه ‌خود را در مقابل حفاظت از آثار تاریخی انجام ندهند اشتباه است و قبول نمی‌کنیم».

در همین نشست «فرهاد نظری» مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی نیز درباره این که بر اساس اعلام میراث فرهنگی خراسان رضوی، بنای مهدیه سال گذشته ثبت ملی شده بود، گفته بود: ثبت «مهدیه عابدزاده» که سال گذشته انجام شده، از سوی مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی بوده است، نه مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی. پس از این اظهار نظرها، گمانه زنی هایی درباره احتمال تغییر و تحولات در میراث فرهنگی خراسان رضوی به وجود آمد تا این که عصر پنج شنبه گذشته، خبرگزاری ایسنا خبری را به طور رسمی منتشر کرد.

 

ایسنا: سرپرست جدید اداره کل میراث فرهنگی استان منصوب شد

ایسنا نوشت: «با عزل حسین زارع صفت از مدیرکلی میراث فرهنگی خراسان رضوی، احمد دیناری با حکم  دکتر زهرا احمدی پور، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، به عنوان سرپرست این اداره کل منصوب شد. همچنین در ادامه تغییرات این مجموعه معاون میراث فرهنگی و معاون گردشگری این اداره کل نیز از سمت‌های خود استعفا کرده اند. از مهدی زارعی، بخشدار کنونی رضویه و فرید جواهرزاده از استادان رشته گردشگری به عنوان جایگزین احتمالی سید جواد موسوی در معاونت گردشگری این اداره کل و همچنین از وفاثابتی مدیر پایگاه میراث فرهنگی ثامن و اصغری ثانی مدیر تشکل های مردم نهاد میراث فرهنگی به عنوان گزینه‌های جایگزینی رکنی در معاونت میراث فرهنگی نام برده شده است. شنیده‌ها حاکی است که تخریب مهدیه عابدزاده در مشهد و عملکرد ضعیف میراث فرهنگی در خصوص تخریب سنگواره‌های «کمرمقبولا» علل اصلی این تغییرات بوده است».

 

مذاکره شده است، اطلاع رسانی خواهد شد

اما «احمد دیناری» رئیس اداره میراث فرهنگی مشهد که بر اساس خبر ایسنا به عنوان سرپرست اداره میراث فرهنگی استان معرفی شده است، در گفت و گو با خبرنگار ما انجام مذاکرات اولیه در این خصوص را تایید کرد، هرچند توضیحات کامل را به بعد موکول کرد. دیناری در این گفت و گوی کوتاه گفت: «درباره این موضوع مذاکراتی شده است که درزمان لازم اطلاع رسانی خواهد شد».

 

تکذیب غیر رسمی!

خبرنگار ما برای بررسی صحت و سقم این خبر تماس های مکرری با مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان برقرار کرد و اگرچه پاسخ گویان این تماس ها، اخبار مربوط به عزل، استعفا و همچنین احتمال ارتباط داشتن این خبرها با ماجرای مهدیه مشهد و سنگواره های کمرمقبولا را قویا تکذیب کردند اما هیچ یک حاضر نشدند به طور رسمی و با ذکر نام، در این باره اظهار نظری کنند. همچنین پیگیری های ما برای دریافت پاسخ رسمی روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان هم نتیجه ای نداشت و اتخاذ «سکوت رسانه ای»، تصمیم مسئولان این اداره کل در این باره بود.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون