تاریخ خبر: کد خبر: 1237

آیا دولت روحانی از فلسطین دست کشیده است؟

به نظر مي‌رسيد ظرفيتي مهم براي مردم غزه كه در بستر جنبش عدم تعهد و به رياست دكتر روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران وجود داشت با برگزاری چنین نشست کاریکاتوری از دست رفت و ناظران با چشمان شگفت‌زده به این اقدامات ناچیز و صوری دولت ایران و ظرفیت ریاست دکتر روحانی بر جنبش عدم تعهد نگریستند و این سوال اساسی در ذهن ناظران بین‌المللی بی‌پاسخ ماند که آیا ظرفیت‌های عملی دولت ایران در حمایت از غزه به همین نشست سطحی خلاصه می‌شود؟!

به گزارش قاصد نیوز به نقل از دانشجو

همزمان با آغاز تجاوز وحشيانه رژيم صهيونيستي به مردم مظلوم فلسطين در نوار غزه و انفعال كم‌نظير مجامع بين‌المللي در قبال اين نسل‌كشي آشكار، توجه اذهان عمومي و حاميان مظلومان در سرتاسر جهان، علاوه بر رسانه‌هايي كه به پوشش اخبار حقيقي جنايات صهيونيست‌ها در غزه مي‌پرداختند، به نهادهايي جلب شد كه در ساختارهاي حقوقي و بين‌المللي امكان و ظرفيت مقابله و يا دست كم جلوگيري از تداوم جنايات وحشيانه اسرائيل را داشتند.

 

ظرفیت جنبش عدم تعهد و توجه جهانیان به نقش ایران
 

"محمد الخبير"، تحليلگر روزنامه القدس در يادداشتي در اين زمينه نوشته بود "در حال حاضر و با توجه به بي‌اهميتي بحران غزه براي قدرت‌هاي شوراي امنيت جنبش عدم تعهد، با توجه به ظرفيت‌ها و همچنين پيشينه تاريخي قابل توجهش، امكان ايجاد فشار مناسب به شوراي امنيت سازمان ملل براي توقف روند فعلي در غزه را دارد".


وي به طور قابل تاملي تاكيد كرده بود "اهميت اين مسئله زماني دو چندان مي‌شود كه به ياد آوريم رياست جنبش عدم تعهد هم‌اكنون با ايران، يكي از اصلي‌ترين حاميان فلسطين است و تنها مروري بر مواضع اخير رهبر اين كشور ما را به اين نتيجه مي‌رساند كه جنبش عدم تعهد در حال حاضر براي مردم غزه حكم يك فرصت را دارد".

 

هر چند انتظار مي‌رفت اقدامات جنبش عدم تعهد به رياست "دكتر حسن روحاني"، زودتر از اينها انجام مي‌شد اما سرانجام "مرضيه افخم"، سخنگوي دستگاه ديپلماسي "دولت اعتدال"، اوايل هفته گذشته از برگزاري نشست يك روزه كميته فلسطين جنبش عدم تعهد در تهران خبر داد و گفت "مقرر گردید به منظور بررسی آخرین وضعیت غزه و یافتن راهکارهای حل بحران و نیز کاهش آلام انسانی مردم بی گناه غزه، نشست یکروزه کمیته فلسطین به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و با حضور وزرای خارجه کشورهای عضو کمیته و همچنین تعداد دیگری از اعضای فعال این جنبش طی هفته آینده  به ریاست وزیر امور خارجه کشورمان در تهران برگزار گردد".
 

به اين ترتيب و با فرا رسيدن ساعات آغازين روز دوشنبه، 13 مرداد، توجه تمامي رسانه‌ها و ناظران تحولات غزه به نشست تهران و "هتل آزادي" معطوف شد، نشستي كه انتظار مي‌رفت واكنشي قاطع در برابر جنايات صهيونيست‌ها اتخاذ كرده و موثرتر از نشست‌هاي "دوحه" و "قاهره" عمل كند.

 

اولین نشانه‌های نا امیدکننده در هتل آزادی

 

اما با گذشت ساعاتي از آغاز برگزاري نشست و اتمام سخنراني رئيس‌جمهور كشورمان، فضاي غالب بر هتل آزادي خبرنگاران و حاضران در نشست را "شگفت‌زده" كرد.
 

خبرنگاراني كه از ساعات اوليه صبح با سرعت و اضطراب فراوان سعي در يافتن محلي مناسب در اتاق سخنراني‌ها را داشته تا بتوانند مطالب فوري نشست را به سرعت به پايگاه‌هاي خبري خود مخابره كنند، پس از گذشت چند سخنراني اوليه و كليشه‌اي و مقامات و مسئولان دعوت شده، اغلب اتاق محل سخنراني‌ها را ترك كرده و به دنبال مقاماتي مي‌گشتند تا حداقل بتوانند با آنها مصاحبه‌اي مهم در خصوص تحولات غزه داشته باشند.

 


 

معاون حقوقی روحانی: کار زیادی از دست ایران بر نمی‌آید!

 

براي مثال يكي از مصاحبه‌ها با "الهام امين‌زاده"، معاون حقوقي رئيس جمهور بود كه علي‌رغم تلاش وي براي ترك سريع محل نشست در همان ساعات اوليه ناچار به پاسخ به سوالات خبرنگاران شد.
 

معاون حقوقي رئيس جمهور زماني كه با اصرار خبرنگاران براي تشريح اقدامات حقوقي بين‌المللي دولت جمهوري اسلامي ايران براي توقف روند نسل‌كشي در غزه روبرو شد، گفت "تنها کشوری که به نوعی از جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه متضرر می‌شود می‌تواند اقدام منسجم حقوقی انجام دهد و از سوی دیگر نیز باید رابطه و صلاحیتی میان این کشور با دیوان کیفری برقرار باشد، در حالی که می‌دانید ایران عضو دیوان کیفری نیست(؟!!)".

 

وی با تاکید بر اینکه نشست امروز اقدام بسیار مهمی است افزود: "ایران به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد(!!)".بنابر برنامه از پيش تعيين شده قرار بود سخنراني‌ها تا ساعت 13:30 ادامه يابد و پس از صرف ناهار، مدعوين با "محمدجواد ظريف"، وزير خارجه كشورمان، ديداري داشته باشند و سپس راهي ديدارهاي جداگانه با رئيس جمهور كشورمان شوند.

 

اما برخلاف روند پيش‌بيني شده، هر قدر كه به ساعت ناهار نزديك‌تر مي‌شديم، تعداد اعضاي ديپلماتيك كشورهاي مدعو كه از سر بي‌حوصلگي اتاق سخنراني‌ها را ترك كرده و در حال گشت‌زني در فضاي هتل بودند بيشتر مي‌شد!جالب آنكه اين مقامات، حتي حاضر به مصاحبه نيز نبودند، بلكه صرفا زمان خود را با عكاسي از در و ديوار هتل و صرف چاي و قهوه مي‌گذراندند!

 

 سرانجام زمان ناهار فرا رسيد و خبرنگاران كه با حيرت و تعجب، حركت سريع مسئولان و هيئت‌هاي ديپلماتيك خسته و بي‌حوصله را به سمت اتاق ناهار مي‌ديدند، نااميد از گرفتن مصاحبه‌هاي اختصاصي و مفيد، براي صرف ناهار به طبقه همكف هتل رفتند تا خود را براي كنفرانس مطبوعاتي ظريف آماده كنند.

 

اما تعجب و نااميدي خبرنگاران زماني به اوج خود رسيد كه پس از صرف ناهار و بازگشت به محل برگزاري نشست با "عبدالله نكونام"، معاون مديركل اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه مواجه شدند كه شخصا آمده و به خبرنگاران اطلاع داد "كنفرانس مطبوعاتي در كار نيست و نشست به پايان رسيده است"!


 

وي ضمن تشكر از زحمات خبرنگاران(!) تنها از يكي از رسانه‌هاي تصويري ايران خواست كه براي پوشش تصويري باقيمانده ديدارها و گفتگوها حضور داشته باشد و ساير رسانه‌ها هتل محل نشست را ترك كنند و این چنین نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد به پایان رسید!!.

 

شاه بيت اين نشست را نيز به نوعي مي‌توان بيانيه پاياني آن برشمرد که از نكات قابل توجه در آن "محكوميت حملات رژيم صهيونيستي به شبكه فاضلاب غزه" و "ابراز تاسف سفرا و وزراي مدعو از حملات اسرائيل عليه غيرنظاميان بود"!

 

به نظر مي‌رسيد ظرفيتي مهم براي مردم غزه كه در بستر جنبش عدم تعهد و به رياست دكتر روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران وجود داشت با برگزاری چنین نشست کاریکاتوری از دست رفت و ناظران با چشمان شگفت‌زده به این اقدامات ناچیز و صوری دولت ایران و ظرفیت ریاست دکتر روحانی بر جنبش عدم تعهد نگریستند و این سوال اساسی در ذهن ناظران بین‌المللی بی‌پاسخ ماند که آیا ظرفیت‌های عملی ایران در حمایت از غزه به همین نشست سطحی خلاصه می‌شود؟!
 

عصر همان روز نشست جنبش عدم تعهد در تهران، خبرنگار شبكه العربيه در صفحه تويتر خود جمله‌اي را نوشت كه شاید توصيفي تلخ اما تا حدی نزدیک به واقعیت(به دلیل نوع عملکرد بسیار ضعیف دولت) از آنچه در روز 13 مرداد در هتل آزادي تهران گذشت بود: "احساس مي‌كنم تهران ديگر تمايل چنداني به دفاع از فلسطين ندارد".

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون