تاریخ خبر: کد خبر: 7766

فیلمی جدید از ماجرای دستگیری آمریکاییها در خلیج فارس

گفتگوی منتشر نشده با عاملان اسارت خفت بار سربازان امریکایی در خلیج فارس / ماجرای خروج ناو امریکایی از منطقه

 
 

نیروهای آمریکایی برای کشتن بیش از هزار نفر، سلاح و مهمات در اختیار داشتند و از سوی دو ناو فوق مدرن هواپیمابر حمایت می شدند، اما ضعف، اشک و هراس از مرگ به سرعت آنها را درهم شکست و تسلیم شدند. نکته بعدی انتقال آنها به جزیره فارسی است. انتقال به جزیره ای که آمریکایی ها اصلا از آن خاطره خوبی ندارند و سبب شد تا ناوهای آنها در نوع واکنشی که باید نشان بدهند دربمانند.

 

این شماره ۲۱۰، سمتی است که قطب نمای شناور نشان می دهد. از بوشهر که بیرون می زنی این سمت تو را به سویی می برد که برای ناوهای آمریکایی به یک کابوس شبیه شده و اگر می توانستند آنرا غرق کنند قطعاً می کردند! به سوی جزیره فارسی و یک تاریخچه سی ساله...

 

به گزارش رجانیوز، اینجا جزیره فارسی است سالهای ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷، یعنی اوج درگیری های میان ایران و آمریکا. این جزیره زمانی پذیرای ناو گروهی بود که به فرماندهی مردی خاص اتفاقات بزرگی را میان ایران و ایالات متحده رقم زد. آمریکایی ها مدعی هستند هر دو مین ضد کشتی که منجر به انهدام نفتکش تبلیغاتی بریجتون و افتضاح انهدام رزم ناو ساموئل بی رابترز شد، از سوی ناوگروه نادر مهدوی از این جزیره رها شده بود و شاید به خاطر همین در ۱۷ مهر ۱۳۶۶ با چند فروند بالگرد بی صدا روی جزیره هجوم آوردند و باز از بخت بد یک بالگرد فوق مدرنشان توسط موشک های استینگر آمریکایی مورد اصابت قرار گرفت.

 

کل جزایر جنوب از جمله جزیره فارسی، به ناوهای هواپیما بر ثابتی می مانند که سینه در سینه تمام قدرت های دشمن فرامنطقه ای ایران سپر کرده اند. از این حیث حضور مقتدرانه در آنها یعنی کابوس ترددهای متکبرانه ناوهای عظیم غربی. به همین دلیل سپاه به عنوان نیرویی با قابلیت بن بست شکنی و توسعه سریع برای استقرار و نبرد در این مناطق از سوی فرماندهی کل قوا برگزیده شد.

 

گشت زنی های مستمر روزانه امری عادی است که توسط نیروهای شناسایی سپاه در تمام حدود مرزی ایران در خلیج فارس انجام می شود. کلیه ناوهای عبوری و اسکورتهایشان موظفند که مسیر و مبدا و مقصد خود را مطابق قوانین بین المللی به گشتی های کشورهای ساحل دار در خلیج فارس اطلاع دهند اگرچه ارتش متکبر آمریکا به هیچ کشوری پاسخ نمی دهد اما ناچار است در تمام موارد به سوالات گشتی های سپاه تمکین نماید. علاوه بر اینها صورت «رحماء بینهم» نیز توسط این گشتی ها بارها به نمایش گذاشته شده که این تصویر یکی از آنهاست. نجات ناخدای سکته زده از مرگ حتمی و انتقال سریعش به جزیره اما در دی ماه نود و چهار در یکی از این شناسایی ها واقعه ای رخ داد که جهان را تا مدتی متوجه اخبار نیروی دریایی سپاه کرد. 

 

این دستگیری چند نکته مهم داشت. اول اینکه نیروهای آمریکایی برای کشتن بیش از هزار نفر، سلاح و مهمات در اختیار داشتند و از سوی دو ناو فوق مدرن هواپیمابر حمایت می شدند، اما ضعف، اشک و هراس از مرگ به سرعت آنها را درهم شکست و تسلیم شدند. نکته دوم انتقال آنها به جزیره فارسی است. انتقال به جزیره ای که آمریکایی ها اصلا از آن خاطره خوبی ندارند و سبب شد تا ناوهای آنها در نوع واکنشی که باید نشان بدهند دربمانند.

 

بر خلاف ادعای مترجم فارسی زبان، تنها چند ساعت بعد واکنش بسیار تند ناو آمریکایی نشان از فشار شدید پنتاگون روی نیروهای مستقر بر ناوهای هواپیما بر دارد و این ناو بلافاصله هواپیماهای خود را برای درهم کوبیدن ایمان و باور نیروهای سپاه از عرشه بلند می کند. اما چیز دیگری رخ داد.

 

در عرصه دیپلماسی تمام تلاش غرب بر این بود که اجرای برجام را نشانه شکست ایران بداند، اما خبری چنین مهم با تصاویری چنین ذلت بار فضا را کاملاً به سود ایران اسلامی تغییر داد. از همین رو رهبر معظم انقلاب این اتفاق را در دیدار خصوصی با فرماندهان و نیروهای حاضر در آن صحنه کار خدا و حرکتی بهنگام و به موقع نامیدند و آنقدر برایشان حائز اهمیت بود که به این عزیزان مدال فتح اهدا نمایند. اما در این دیدار به نکته ای اشاره کردند که درس بزرگی برای همه مسئولین کشور باشد. بسیار بزرگتر از تصرف قایق های آمریکایی...

 

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون