تاریخ خبر: کد خبر: 9081

خوبان خراسانی/ به مناسبت 21 آذر سالروز درگذشت غلامرضا قدسی مشهدی

مبارزه با رژیم ستمشاهی با حربه شعر و ادب فارسی

فعالیت‌های سیاسی و مبارزات او که از زمان مصدق آغاز شده بود، ادامه داشت تا اینکه سرانجام در سال ۱۳۴۲ دستگیر و زندانی شد

مبارزه با رژیم ستمشاهی با حربه شعر و ادب فارسی

به گزارش «قاصدنیوز»، غلامرضا میرزاجانی معروف به غلامرضا قدسی مشهدی از نسل محمد جان قدسیِ مشهدی، شاعر برجسته‌ی عصر صفویه، متولد شد. پس از پایان رساندن تحصیلات ابتدایی به تحصیل علوم حوزوی پرداخت و از محضر ادیب نیشابوری و هاشم قزوینی استفاده کرد و فلسفه و کلام را در دانشکده معقول و منقول فرا گرفت. پس از کسب گواهینامه مدرسی در مهدیه مرحوم عابدزاده به تدریس پرداخت ولی به علل سیاسی از کارش جلوگیری شد. وی در «کانون نشر حقایق اسلامی» فعالیت داشت و به مرحوم استاد محمدتقی شریعتی ارادت می‌ورزید.

 

در شانزده‌سالگی اولین اشعارش را سرود. پنج سال بعد از آغاز شاعری، یعنی سال ۱۳۲۵ به همراه دوستانش بنای انجمن ادبی فردوسی را گذاشت تا به یکی از محافل پررونق شعر معاصر در مشهد تبدیل شود. شاعران انجمن ادبی فردوسی، دوستدار سبک هندی و نکته‌پردازی‌های صائب تبریزی بودند. امیری اسفندقه، شاعر برجسته‌ی کشورمان، درباره‌ی شعر او می‌گوید: شعر استاد در قالب غزل، آن‌هم نوعی خاص از غزل که به سبک هندی یا اصفهانی معروف است، زبانزد خاص و عام است.

 

فعالیت‌های او در حمایت از ملی شدن صنعت نفت و اشعار ضداستبدادی‌اش، از او شاعری مبارز ساخت. آیت‌الله خامنه‌ای در دوران نوجوانی، شعرخوانی وی را در میتینگ‌هایی که به‌مناسبت دفاع از نهضت ملی شدن صنعت نفت برگزار می‌شد، دیده بودند و شعر ضداستعماری او را در حمایت از ملی شدن صنعت نفت پسندیده بودند. بعدها ایشان در اثنای آماده‌ کردن مدرسه‌ی نواب مشهد برای استقبال از علامه امینی، قدسی را دید شعری برایش خواند.

 

فعالیت‌های سیاسی و مبارزات او که از زمان مصدق آغاز شده بود، ادامه داشت تا اینکه سرانجام در سال ۱۳۴۲ دستگیر و زندانی شد. پس از آزادی و تحمل یک سال اسارت، با شور بیشتری به مبارزات خود ادامه داد. در سال 1343 سیدمحمود فرخ شاعر نام‌آور مشهدی، کارپردازی شرکت نساجی و نخریسی خسروی را به او واگذار کرد.

 

وی در کنار کارهای اداری همچنان به مسائل سیاسی می‌پرداخت. به‌واسطه‌ی همین فعالیت‌های سیاسی بود که او بار دیگر در سال 1350 یا 1351 از سوی رژیم پهلوی دستگیر و به مدت 4 سال زندانی شد. مهرداد اوستا می‌نویسد: قدسی از این زندان بدان زندان و از این شهر بدان شهر گرفتار می‌بود. هیچ‌کس به‌جز درد و اندوهی که گاه در پرده‌ی غزلی جانسوز به گوش می‌رسید، خبر نداشت. پس از آزادی در سال 1355 در دفتر نشر فرهنگ اسلامی تهران به کار ترجمه و تصحیح کتب پرداخت.

 

پس از پیروزی انقلاب، یک سال مدیریت کل اوقاف و یک سال نیز مدیرکل ارشاد خراسان بود. بعدازآن از مشاغل اداری دست کشید و به خاطر تسلطی که بر ادبیات عربی و فارسی داشت به تدریس ادبیات و زبان فارسی در دانشکده ادبیات و سایر دانشکده‌ها روی آورد. سفرهای چندی به کشورهای عربستان، عراق، هندوستان و سوریه کرد و هدفش انجام خدمات فرهنگی و یافتن دیوان اشعار جدش بود.

 

چند بار آثارش مورد دستبرد قرار گرفت و اکنون آنچه از اشعار وی جامانده است مربوط به سال‌های بعد از 1355 می‌باشد. از آثار او می‌توان به «یاران پیامبر»، «نغمه‌های قدسی» دیوان اشعار، «دیوان خواجه شمس‌الدین محمد» «در سوگ آن بزرگ» و... اشاره کرد.

 

عاقبت در 21 آذرماه ۱۳۶۸ درگذشت و پیکرش در صحن نو حرم مطهر رضوی و در کنار «جودی» شاعر مخلص اهل‌بیت علیهم‌السلام به خاک سپرده شد.

 

رهبر معظم انقلاب در پیام خود به مناسبت درگذشت وی آورده است: درگذشت شاعر آزاده و ادیب بلندآوازه و مبارز و انقلابی دیرین استاد غلامرضا قدسی رحمةاللَّه علیه موجب تأسف و اندوهی عمیق گردید. این چهره‌ی منور ادبیات معاصر ایران ازجمله‌ی شخصیت‌های نادری بود که در دوران اختناق ستم‌شاهی حربه‌ی شعر و ادب را در راه تحقق انقلاب مقدس اسلامی با چیره‌دستی به کار برد و سال‌ها رنج مبارزه‌ئی دشوار و تلاشی پیگیر را بر خود هموار کرد. ما ضایعه‌ی فقدان این شاعر گران‌مایه را به جامعه‌ی فرهنگی کشور و به شاعران و ادیبان خراسان و به خانواده و بازماندگان محترم وی تسلیت می‌گوئیم.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون