تاریخ خبر: کد خبر: 3575

غرب یک «باغ وحش منظم» است!

یکی از مراجع تقلید قم گفت: غرب یک باغ وحش منظم است اگرنه غربی‌ها با این همه پیشرفت علمی اگر مریخ را هم فتح کنند در آنجا جنگ جهانی به راه خواهند انداخت.

غرب یک «باغ وحش منظم» است!

به گزارش قاصد نیوز، جمعی از مدیران و کارشناسان ارشد وزارت امور خارجه با حضور در محل بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء ضمن اقامه نماز ظهر و عصر به امامت آیت‌الله جوادی آملی با این مرجع تقلید دیدار کرده و به طرح پرسش‌هایی در خصوص روابط بین‌الملل از منظر اسلام پرداختند.

 

در ابتدای این دیدار آیت‌الله جوادی آملی در سخنانی، دستورات اسلام در خصوص تعامل با دیگر کشورها و جوامع را دارای تقسیم‌بندی سه‌گانه دانست و گفت: اسلام در خصوص تعامل مسلمانان با دیگران در سه حوزه دستورات و سفارشاتی دارد، نخست حوزه اسلام و مسلمین هستند که با آنها دارای اشتراکات متعدد دینی و فرهنگی هستیم، حوزه دوم حوزه موحدان عالم است که با آنها در اصل توحید و برخی دیگر از موارد دارای اشتراک هستیم و سوم حوزه انسانیت است که شامل همه افراد غیرمسلمان و غیر موحد است که با آنها در اصل انسانیت مشترکیم.

 

وی خاطرنشان کرد: در دستورات دین، دو عنصر مشترک در خصوص تعامل با این سه حوزه وجود دارد و آن دو عنصر عبارتند از عنصر عقل و عدل؛ یعنی در بخش انگیزه و رفتار عادلانه و در بخش اندیشه عاقلانه رفتار کنیم.

 

استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: در تعامل با دیگر کشورها باید حق همه را محترم بشماریم و در عین حال هرگز ارزش و جلال خود را کم نکنیم. ما اگر عادلانه و عاقلانه زندگی کنیم و حرفی را که نمی‌توانیم استدلال کنیم نه بپذیریم و نه بیان کنیم از روابط بین‌المللی خوبی برخوردار خواهیم بود.

 

وی در ادامه به شعار اساسی «نه شرقی، نه غربی» در نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد و افزود: شعار نه شرقی و نه غربی که شعار عمومی در نظام جمهوری اسلامی است شعاری مربوط به استقلال کشور است اما شعار علمی خواص در بخش‌های علمی و تحقیقی باید شعار «چه شرقی و چه غربی» باشد یعنی دین می‌گوید حرف علمی و منطقی را باید از هر کجا شنیدید بپذیرید. در بحث استقلال نه شرقی و نه غربی کاملا درست است اما وقتی انسان اهل فهم و استدلال شد می‌گوید چه شرقی و چه غربی و به این منظور باید راه صدور و ورود مسایل علمی کاملا باز باشد.

 

آیت‌الله جوادی آملی با انتقاد از برخوردهای دوگانه غرب در موضوعاتی مانند حقوق بشر و مبارزه با تروریسم بیان کرد: غرب یک باغ وحش منظم است و گرنه غربی‌ها با این همه پیشرفت علمی اگر مریخ را هم فتح کنند در آنجا جنگ جهانی به راه خواهند انداخت، مسئولان وزارت خارجه باید بدانند ما در حوزه بین‌الملل به لطف الهی از همه کشورهای غربی که دستشان به جنایاتی چون جنگ جهانی اول و دوم و حمله به عراق و افغانستان و امثال آن آلوده است بالاتر و سر افرازتریم.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سئوالی درباره مشروعیت مذاکرات هسته‌ای با کشورهای غربی اظهار کرد: اصل مذاکره با هر کسی که حرف تازه‌ای دارد مفید است اما اگر حرف حق ما در آنها اثری نداشته باشد و آنها نیز بر حرف باطل خود اصرار کردند، باید کفایت مذاکرات را اعلام کرد، اما اکنون که کشورها در دهکده جهانی زندگی می‌کنند نمی‌توانیم دور خود دیوار بکشیم و به ارتباط با کشورهای دیگر نیاندیشیم لذا تا آنجا که ممکن است باید به بهانه مذاکرات حرف خود و اسلام را به آنها منتقل کرد که ان‌شاءالله در این امر موفق‌تر از پیش باشید.

منبع: فارس

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون