تاریخ خبر: کد خبر: 8059

وعده سرخرمن دولتی ها برای لمس نتایج برجام!

عراقچی: برداشته شدن تحریم ها زمان می برد/ تحریم موشکی و قانون لغو روادید نقض برجام بود؛ ایمیلی اعتراض کردیم!/ برای انتقال پول مشکل داریم / مشکل بزرگ ما این است: تحریم های اولیه باقی مانده

وعده سرخرمن دولتی ها برای لمس نتایج برجام!

عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته ای با حضور در یک برنامه تلویزیونی صراحتا برخی از نکات فنی و حقوقی منتقدان داخلی برجام که در ماه های اخیر مطرح شد را تایید کرد. نکاتی که عراقچی و دیگر اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای بیش از این آنان را رد می کردند و یا «غیرواقعی» و «هجمه منتقدان» می خوانند. 

 
آثار برداشته شدن تحریم ها طول می کشد
عراقچی در ابتدای این گفتگوی خبری در توضیح چرایی اجرایی نشدن تعهدات کشورهای 1+5 پس از گذشت 76 روز از اجرای برجام گفت: آنها طبق برجام تعهداتی را که باید انجام می ‌دادند بر روی کاغذ انجام دادند البته نباید کار آنها روز کاغذ را بی ارزش بدانیم و باید گفت که زیر ساخت تحریم‌های هسته‌ای متزلزل شد....دو دسته مشکل اصلی وجود دارد. یکی بازگشت به شرایط اقتصادی قبل از تحریم و دوم کارشکنی ها و بدعهدی های طرف مقابل به خصوص آمریکا است. اینکه آثار برداشته شدن تحریم طول می کشد تا خود را نشان دهد این منطقی است. 
 
معاون وزیر امور خارجه در حالی مدعی است که پدیدار شدن آثار برداشته شدن تحریم ها و دیگر امتیازات برجام زمان می برد که ریس جمهور در آخرین کنفرانس خبری خود گفته بود که برجام همانند آفتاب تابان روشن است و مردم نتایج آن را لمس می کنند. 
 
حجم پول های بلوکه شده بیش از 100 میلیارد دلار بوده است
عراقچی در ادامه گفت: درباره مسائل ما در خارج از کشور، مبالغی که در خارج از کشور داریم از جنس های مختلف بوده و صاحبان مختلفی دارد. یک سری از آن متعلق به بانک مرکزی است و یک سری متعلق به دولت است. یک سری پول متعلق به وزارت نفت است. یک سری از مبالغ سپرده بوده که عمدتا در چین است که این اقدام برای حفاظت از بلوکه شدن بوده است. اگر همه این پول ها را جمع کنیم بالای 100 میلیارد دلار می شود.
 
برای انتقال پول مشکلاتی وجود دارد
معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: تمام پول های ایران آزاد شده اما در نقل و انتقال پول ها مشکلاتی وجود دارد. اختیار این پول ها نزد بانک مرکزی است. یکی از مشکلات برقراری مجدد شبکه بانکی است. در طول 10 الی 12 سال گذشته تمامی ارتباط بانک ها ما با بانک های مقابل قطع شده و باید بار دیگر روابط کارگزاری ایجاد کنند که این منوط به مذاکرات است و یک مشکل دیگر این است که آمریکا کارشکنی می کند. یک مشکل زمان بر بودن از لحاظ فنی است. 
 
صالحی: هنوز تمام تحریم‌ها برداشته نشده است
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی  در بخشی از گزارش پخش شده حین برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری در پاسخ به سوال یک خبرنگار گفت: هنوز شرایط رفع تحریم انجام نشده است هنوز بانک های بزرگ پا پیش نگذاشته اند. دلیلش این است که در زمان تحریم مجازات های سنگینی شده اند و هنوز از ارتباط با ایران ترس دارند. الان هم بخشی از اقداماتی که آنها باید انجام می دادند بر اساس برداشت ما هنوز همه قدم ها را بر نداشته اند. در این گزارش اظهارات رییس جمهور اتریش درباره مشکلات باقی مانده در حوزه سوئیفت و مبادلات تجاری نیز پخش شد.
 
رئیس جمهور اتریش اطلاعی درباره سوئفت ندارد
عراقچی در خصوص اظهارات اخیر رئیس جمهور اتریش درباره سوئیفت نیز عنوان کرد: سوال خبرنگار واحد مرکزی از رئیس جمهور اتریش این بوده که چرا تحریم‌های سوئیفت برداشته نشده و او هم به دلیل بی اطلاعی به این استناد کرده که خود خبرنگار ایرانی می‌گوید برداشته نشده و رئیس جمهور اتریش از جزییات سوئیفت اطلاع نداشته است.
 
عراقچی ادامه داد:‌ هر کس می‌گوید سوئیفت برداشته نشده به اتاق سوئیفت در بانک مرکزی برود و از نزدیک ببیند که سوئیفت برقرار شده یا خیر.
 
مشکل بزرگ ما این است: تحریم های اولیه باقی مانده
عراقچی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا تحریم دلاز با توجه به اینکه مرتبط با موضوع هسته ای است برداشته نشده، گفت:‌دوستانی که می گویند که چرا تحریم دلار برداشته نشده است چون دلار جزو تحریم اولیه است و ربطی به برجام ندارد و فروش نفت ما الان به یورو است و اگر بخواهیم که تجارت با دلار انجام شود باید روابط دو جانبه با آمریکا برقرار شود که جزو منافع ملی ما نیست.
 
مشکل بزرگ ما این است که تحریم های اولیه هنوز باقی مانده که شامل تبادلات مالی می شود. مبادلات یورویی مشکلی ندارد و خیلی از مبادلات دیگر نیز وجود دارد. بانک تجارت در ماه اسفند 174 اعتبارات اسنادی(ال سی) بازگشایی کرده است و در همان ماه 343 حواله ارزی انجام داده است. ارتباط ارزی ما معطل نیست اما وقتی با دلار برخورد می کند با مشکل مواجه می شود. وقتی از دلار استفاده می کند با سیستم مالی آمریکا مواجه می شود که مشکل می شود.
 
اصل تحریم دلار را کنگره گذاشته بود و در برهه ای رئیس جمهور آمریکا آن را تعلیق کرده و بار دیگر در سال 2009 گذاشته شده است به همین دلیل است که دیروز وزیر خزانه داری اعلام کرد که در حال انجام بررسی‌هایی بوده که مجوز استفاده از دلار صادر شود. آمریکا تا کنون همراهی لازم را انجام نداده است و ما به آنها فشار زیادی وارد کرده‌ایم که در این زمینه همکاری کنند.
 
برداشته شدن تحریم ها به زمان نیاز دارد
عراقچی اضافه کرد: امیدوار هستیم که مشکلات هر چه جلوتر می رویم حل شود. یک سری از تحریم ها تا بیاید برداشته شود زمان نیاز دارد و یک سری به دلیل تداخل تحریم های اولیه و ثانویه است و یک سری به دلیل فضای عدم اعتماد وجود دارد و یک سری به دلیل بد عهدی آمریکایی ها است که هیچ کدام نقض برجام به شمار نمی‌آید. ما با یک سری کشورهای 1+5 مواجه هستیم که به تعهدات خود عمل کرده اند و از سوی دیگر با یک سری بنگاه های خصوصی مواجه هستیم که هیچ کس نمی تواند آنها را مجبور به همراهی با ما بکند که در این مسیر نیز آمریکایی‌ها کارشکنی می کنند.
 
تحریم‌های موشکی اخیر نقض برجام است
عراقچی در پاسخ به سئوالی درباره تحریم های صورت گرفته پس از برجام که صراحتا شرط رهبر انقلاب درباره اجرای برجام را نقض می کند ، گفت: وقتی که آمریکایی ها در تست موشکی اخیر ادعاهایی را مطرح کردند نتوانستند همراهی شورای امنیت را با خود داشته باشند. هیچ سندی وجود ندارد که موشک هایی که ایران تست کرده برای حمل کلاهک هسته ای طراحی شده است. تست های موشکی حتی خلاف قطعنامه 2231 نیز نیست. آمریکایی ها سراغ تحریم های یکجانبه رفتند که 8 نفر را به لیست سیاه خود وارد کردند که با این تفسیری که من انجام دادم هم می تواند تحریم ایران محسوب شود هم نشود که تفسیر آن، بر عهده هیئت نظارت بر برجام خواهد بود و آنها تصمیم گیری می کنند و به ما می گویند که چه اقدامی کنیم. 
 
وی ادامه داد: در طول 10 سال گذشته ما مداوم با این موضوع مواجه بودیم. کاری که آنها کردند موشکی را به هسته‌ای گره زدند. بعد از قطعنامه 1929 چه مانور موشکی اعلام بکنیم و چه نکنیم آنها به کمیته تحریم گزارش می کنند که ایران بر خلاف قطعنامه عمل کرده است. از دید برجام تحریم موشکی ناقض برجام نیست. همانطور که ما تست موشکی انجام دادیم و آمریکا و اروپا گفتند که نقض  برجام انجام نشده و تحریم آنها برای تست موشکی نیز نقض برجام حساب نمی شود اما طبق گفته مقام معظم رهبری این نقض برجام است و از دید ما خلاف نظر رهبری خلاف هر چیزی است. البته نقض برجام از دید برجام نشده است اما از دید مقام معظم رهبری انجام شده که برای ما نظر رهبری ملاک است. 
 
قانون اخیر آمریکا درباره ویزا نقض برجام محسوب می‌شود
عراقچی پس از آنکه تحریم های موشکی را موجب نقض برجام دانست، قانون اخیر آمریکا درباره لغو ویزا را هم ناقض برجام عنوان کرد:
« از روز اجرای برجام ما به طور کشمکش در حال مذاکره و گفت‌وگو با آمریکایی‌ها هستیم. بحث ویزا را ما نقض برجام می دانستیم و به آنها اعلام کردیم و در همین راستا رئیس جمهور آمریکا بخشی از این قانون را تعلیق کرد. سازمان گردشگری از افزایش میزان گردشگران راضی است. ما اگر می خواهیم که از برجام و آثار آن بهره بردار شویم باید فضا را ایجاد کنیم. یک بخش از آن را آمریکا مانع تراشی می کند و یک بخش نیز تقصیر بخش داخلی است. صدا و سیما مدام می گوید که تحریم ها باقی مانده و سوئیفت باز نشده و این گونه فضای اعتماد ایجاد نمی شود. موضوع قانون ویزای آمریکا را نقض برجام می دانیم و در همان زمان وزیر خارجه آمریکا نامه ای به ما زد و اعلام کرد که بر اساس ابزارهایی که وجود دارد اجرای برجام تضمین می شود.»
 
سوال دقیق مجری و فرار عراقچی از پاسخگویی
در ادامه مجری از عراقچی پرسید: در حالی که شما معتقدید که غربی ها از 10 سال گذشته موضوع موشکی را به موضوع هسته ای گره زده اند چرا تحریم های موشکی که به بهانه هسته ای علیه ایران اعمال شده است در برجام برداشته نشده است؟
 
عراقچی در پاسخ به این سوال ابتدا برخی موضوعات تکراری را مطرح کرد و البته گفت: آنها آمادگی برداشته شدن تحریم تسلیحاتی و موشکی را نداشتند.
 
بنابراین برخلاف آنچه که عراقچی در ابتدای این گفتگو اشاره کرد همچنان تحریم های ثانویه مرتبط با موضوع هسته ای نیز باقی مانده است. 
 
البته بر روی کاغذ بخش قابل توجهی از تحریم های مرتبط بر روی هسته ای پابرجا باقی مانده و آن قسمت حداقلی مربوط به تحریم های هسته ای که وعده توقف آن داده نشده نیز  عملیاتی نشده است. 
 
عراقچی دیشب درباره این موضوع گفت: در برداشته شدن تحریم ها با مشکل عملیاتی مواجه هستیم که آمریکایی ها به اندازه کافی این روند را تسهیل نمی کنند و از آنها انتطار داریم به تعهدخود برای اجرای کامل برجام عمل کنند. یکی یکی نگرانی‌ها در حال برداشته شدن است. در حال حاضر به طول خلاصه می توانم بکویم شبکه بانکی است که هنوز به صورت کامل و شامل کار نمی کند. ما در مسیر اجرای برجام مشکلات را یکی یکی حل می کنیم و آقای کری و ظریف با ایمیل در ارتباط هستند هر چند ما کارشکنی هایی را از آمریکایی ها می بینیم و ماموران خزانه داری آمریکا نیز در کشور هایی که می خواهند شرکت های آنها با ایران رابطه برقرار  کنند شیطنت می کنند اما ما نیز به آنها اعتراض و برخورد می کنیم.

 

منبع: رجانیوز

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون