تاریخ خبر: کد خبر: 4549

ظریف می‌داند نباید به آمریکا اعتماد کند

یکی از مشاوران سابق وزیر خارجه انگلیس می‌گوید که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران این را می‌داند که نباید به آمریکا اعتماد کرد.

ظریف می‌داند نباید به آمریکا اعتماد کند

به گزارش قاصدنیوز، یکی از مشاوران سابق وزارت خارجه انگلیس می‌گوید «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران می‌داند که نباید به آمریکا اعتماد کند.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی روز پنجشنبه به بررسی دیدگاه‌های «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران پرداخته و می‌نویسد وی کماکان برای بسیاری از تحلیلگران یک معماست.

«کریم سجادپور»، از اندیشکده «کارنگی» آقای «ظریف» را یکی از اثرگذارترین دیپلمات‌های ایران دانسته اما گفته وی شمایی غیرواقعی از دولت ایران ارائه می‌دهد چرا که اگر دولتمردان ایران همانند او بودند آشتی بین ایران و آمریکا زودتر محقق می‌شد.

«روئل مارک گرشت»، از مقامات سابق سازمان سیا، به نوشته بلومبرگ، دیدگاهی متفاوت دارد. وی می‌گوید: «ظریف انقلاب‌گرای اسلامی است. انقلاب‌گراها مدل‌های مختلفی دارند و ظریف گونه میانه‌رو آنهاست که از جمع داخلی‌ها رانده شده اما ارزش‌های غرب را انکار می‌کند.»

یک تحلیلگر مسائل ایران، مستقر در لندن که پیشتر مشاور وزیر خارجه انگلیس بوده هم وزیر خارجه ایران را فردی توصیف کرده که می‌داند باید با لبخند نظر مثبت دیگران را جلب کرد.

این مقام سابق انگلیس در ادامه درباره ظریف گفت: «اما او هرگز فراموش نمی‌کند که شما نباید به آمریکا اعتماد کنید.»

وی ادامه داد: «او آگاه است که جمهوی اسلامی و آمریکا هرگز نمی‌توانند روابط دوستانه داشته باشند مگرآنکه یکی از آنها تا حد زیادی تغییر ماهیت بدهد.»

خبرگزاری بلومبرگ این گزارش را در شرایطی منتشر کرده که وزیر خارجه ایران برای انجام رایزنی‌های هسته‌ای به شهر لوزان سوئیس سفر کرده است.

رایزنی‌های هسته‌ای بین وزرای خارجه ایران و آمریکا از روز یکشنبه ۱۵ مارس در شهر لوزان سوئیس آغاز شده است. مدیران سیاسی گروه ۱+۵ روز چهارشنبه به این مذاکرات اضافه شدند. انتظار می‌رود گفت‌وگوها تا پایان ۲۰ مارس ادامه داشته باشند.

شرکت‌کنندگان در این رایزنی‌ها از اعلام پیشرفت در مذاکرات خبر داده اما گفته‌اند پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه شانس توافق هسته‌ای با ایران را ۵۰ درصد اعلام کرد.

این رایزنی‌ها بخشی از گفت‌وگوهای بین بین ایران با پنج کشور عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان، موسوم به گروه ۱+۵ برای پایان دادن به یک دهه تنش بر سر برنامه هسته‌ای ایران انجام می‌شود.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای این کشور متهم کرده‌اند. جمهوری اسلامی ایران همواره این ادعاها را رد کرده است.

ایران از کشورهای امضاکننده پیمان ان‌پی‌تی است که به کشورهای عضو، حق برخورداری از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز را می‌دهد.

 

منبع:فارس

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون