تاریخ خبر: کد خبر: 3478

انتقاد مدیرمسئول روزنامه خراسان به مصاحبه اکبرهاشمی

گویی اسلام فقط احکام حلال و حرام دارد و اصلا نگاهی توصیه ای چه در قالب مکروهات، چه مستحبات و همچنین نگاهی ایجابی به نحوه زندگی ندارد.

انتقاد مدیرمسئول روزنامه خراسان به مصاحبه اکبرهاشمی

به گزارش قاصدنیوز، محمد سعید احدیان مدیرمسئول و سردبیر روزنامه خراسان نوشت :

 

خبرگزاری ایلنا مصاحبه ای منتشر نشده از آقای هاشمی با صدا و سیما را منتشر کرد که در آن آقای هاشمی به سبک زندگی دینی می پردازند. لینک این گفتگو این است که خواندن آن را برای آشنا شدن شما با دیدگاه های ایشان مفید می دانم.اما باید تصریح کنم با این دیدگاه نقدهای بسیار زیادی وارد است فقط در اینجا اشاره می کنم که نگاه ایشان در سبک زندگی دینی یک نگاه کاملا حداقلی است چرا که ایشان فقط به احکام رساله ها و شبیه آن اشاره می کنند. گویی اسلام فقط احکام حلال و حرام دارد و اصلا نگاهی توصیه ای چه در قالب مکروهات، چه مستحبات و همچنین نگاهی ایجابی به نحوه زندگی ندارد. مثلا حرام نیست که یک انسان تمام وقت خود را به امور مباح اما فاقد ارزش مادی یا معنوی بگذراند اما دین و حتی قرآن به تصریح تاکید می کند مومن از امور لغو خودداری می کند «الذین هم عن الغو معرضون»(سوره مومنون).

 

از این مثال ها هرقدر بخواهید می توان زد تازه این غیر از این است که اهداف تعیین شده در دین مانند سعادت فردی و اجتماعی باید توسط خود بشر در دستور کار قرار گیرد و بعبارت دیگر دین فقط نقل های دینی نیست بلکه عقل بشری هم وقتی به احکامی در راه رسیدن به اهداف دینی می رسد جزوی از دین است. البته باید دوباره تاکید کنم منظور ما از سبک زندگی دینی اصلا سخت گیر بودن دین نیست اما ساده گیر بودن دین در حرام و حلال ها به معنی بی برنامه بودن و ول کردن بشری که می خواهد به اوج کمال برسد نیست بلکه برای او سبک زندگی مشخصی را توصیه می کند. این دیدگاه آقای هاشمی نشان می دهد که فاصله دیدگاه رهبری با ایشان در موضوعات فرهنگی تا چه میزان زیاد است.

 

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون