تاریخ خبر: کد خبر: 6738

سایه تخریب بر سر اولین مهدیه ایران در مشهد

اولین مهدیه ایران اما گویا این روزها حال و روز خوشی ندارد و خبرهایی درباره آن به گوش می‌رسد که کمی نگران کننده است.

سایه تخریب بر سر اولین مهدیه ایران در مشهد

به گزارش «قاصدنیوز»، خیابان آیت الله شیرازی، جنب باغ نادری و دری سبز رنگ که تابلوی نصب شده روی سر در آن،ما را به یک مکان تاریخی و فرهنگی می‌رساند: «مهدیه؛ آرامگاه موسس و بنیانگذار انجمن پیروان قرآن، استاد محترم جناب حاج آقای عابدزاده».

 

اینجا یکی از بناهایی است که مرحوم حاج اصغر عابدزاده خراسانی، به نام ائمه معصومین(ع) در شهر امام رضا(ع) بنا کرد و سال‌ها محل برگزاری مجالس مذهبی و فرهنگی بود. مکانی مقدس که شکل‌گیری آن آغاز جریانی گسترده در سراسر کشور شد و به عنوان اولین مهدیه ایران نام گرفت و حالا «مهدیه»‌های سراسر کشور همچنان نام این مکان مقدس را بر زبان‌ها جاری می‌کند.

 

اولین مهدیه ایران اما گویا این روزها حال و روز خوشی ندارد و خبرهایی درباره آن به گوش می‌رسد که کمی نگران کننده است.

 

تخریب یا تجدید بنا؟

ساختمان مهدیه که یک مکان موقوفه است، با موافقت وارثان مرحوم عابدزاده و نظارت اداره اوقاف در اختیار جامعه المصطفی العالمیه قرار داده شد تا در اقدامی قابل تقدیر با هدف عمل به وصیت آن مرحوم، برای تربیت و آموزش طلاب استفاده شود.

 

اما حالا ساختمانی که از آن به عنوان اولین مهدیه ایران یاد می‌شود روزهایی را پیش رو می‌بیند که چندان خوشایند نیست و شنیده‌ها از تخریب بنای آن برای ساخت بنایی دیگر خبر می‌دهد.

 

زمزمه‌هایی که واکنش جمعی از دانشگاهیان، اهالی رسانه و دوستداران تاریخ و هویت مشهد را هم به همراه داشته است.

 

بیانیه جمعی از دانشگاهیان، اهالی رسانه و دوستداران تاریخ و هویت مشهد

جمعی از دانشگاهیان، اهالی رسانه و دوستداران تاریخ و هویت مشهد در این باره بیانیه‌ای صادر کردند. در بخشی از این بیانیه که در اختیار روزنامه خراسان قرار داده شده، آمده است: «بیم آن می‌رود که این محل نیز مانند بسیاری از اماکن هویت بخش مشهد مقدس (همچون فاطمیه و نقویه) قربانی بی‌برنامگی، بی‌توجهی و کج سلیقگی مسئولان شود. لذا معتقدیم که در این زمینه ارزیابی صحیح و دقیقی از سوی نهاد محترم جامعه المصطفی العالمیه صورت نگرفته و تخریب این بنا ضربه‌ای جبران ناپذیر بر هویت دینی این شهر مقدس است. امیدواریم این یادآوری زمینه‌ای را فراهم کند تا مهدیه، مزار و منزل مسکونی مرحوم عابدزاده از بیم تخریب رهیده و نام نیک این خیر بزرگ همواره زیبنده این شهر باقی بماند.»

 

معاون جامعه المصطفی مشهد: ساختمان فعلی تخریب و زیر و رو می‌شود

برای دریافت جزئیات این موضوع، با معاون اداری و مالی جامعه المصطفی العالمیه گفت و گو می‌کنیم. «عبدالله دهقانی» در این باره می‌گوید: بر اساس واگذاری این ملک از سوی ورثه مرحوم عابدزاده به جامعه المصطفی، بناست مهدیه مشهد تجدید بنا شود. دهقانی در پاسخ به این سوال که منظور شما از «تجدید بنا» چیست، می‌گوید: یعنی تمام ساختمان تخریب و زیر و رو شود و بنای جدیدی ساخته شود. وی می‌افزاید: اسم مهدیه بر این مکان باقی خواهد ماند و علاوه بر حفظ آرامگاه مرحوم عابدزاده، حسینیه بزرگی نیز در ساختمان جدید احداث می‌شود. معاون اداری مالی جامعه المصطفی در پاسخ به این سوال که اگر اولین مهدیه کشور که در مشهد احداث شده، از نظر هویتی و تاریخی ارزشمند است پس بنای آن نیز دارای ارزش معنوی، هویتی و تاریخی است و آیا نباید حفظ شود، می‌گوید: ورثه مرحوم عابدزاده این ملک را با این شرط به جامعه المصطفی واگذار کرده‌اند که ساختمان جدید احداث شود و ما ملزم به عمل به این توافق هستیم.

 

شورای شهر و استانداری در جریان هستند

دهقانی می‌افزاید: تاکنون جلسات متعددی برای اجرای این طرح برگزار شده است و شهرداری و استانداری نیز در جریان تخریب مهدیه و ساخت بنای جدید در این مکان هستند، اما تا به امروز پیشنهادی برای حفظ بنای قدیمی مهدیه ارائه نشده است.

 

وی می‌گوید: هدف مرحوم عابدزاده نشر تعالیم اسلام بوده و ما نیز همین هدف را در ساخت بنای جدید دنبال می‌کنیم. بنای فعلی مهدیه چند اتاق قدیمی دارد که از آن بهره برداری خاصی نمی‌شود. نگه داشتن ۴ اتاق خشتی و گلی که جایگاهی ندارد.

 

منبع :خراسان

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون