تاریخ خبر: کد خبر: 5889

گفتگوی «قاصدنیوز» با رئیس کمیته نظارتی منطقه‌ای که قرار است پروژه «جهان مال» در آن ساخته شود/

ابعادی دیگر از پروژه جدید آستان قدس که تخریب فضای سبز را در پی دارد+عکس

عضو شورای شهر مشهد اذعان داشت: مجوز این طرح در دوران گذشته اخذ شده و این اقدام پشت پرده هایی نیز داشته است. در هر صورت تا زمانی که آستان قدس 22هزار متر زمین به شهرداری ندهد اجازه ساخت و ساز داده نخواهد شد.

به گزارش «قاصدنیوز»، پروژه «مشهد مال2» یکی از بزرگ ترین پروژه های شهری مشهد محسوب می شود. این پروژه در دو قطعه زمین به مساحت‌های حدود 65 هزار متر مربع و دیگری 19 هزار متر احداث خواهد شد و جالب اینکه مشاور طراح پروژه هم احتمالا اسپانیایی خواهد بود. طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در جریان تصویب طرح جامع مشهد به صراحت آمده است باغ های موجود در مشهد باید تثبیت شود، اما در این زمین اقدام به قطع و خشکاندن درختان شده است، که با واکنش شورای شهر پروژه متوقف شده است.

 

پروژه جهان مال

 

در این رابطه «قاصدنیوز» مصاحبه ای با عضو شورای شهر مشهد و رئیس کمیته نظارتی مناطق 1 و 9 شهرداری مشهد انجام داده است. خلیل موحدی در ابتدا گفت: پروژه «مشهد مال2» یا «جهان مال» که در ضلع جنوب شرقی میدان جانباز قرار دارد با سرمایه گذاری موسسه مالی و اعتباری عسکریه و مشارکت آستان قدس رضوی اجرا خواهد شد. پروانه تغییر کاربری این پروژه در دوره قبل گرفته شده است، لذا شهرداری نمی تواند به مجوز آن اعتراضی انجام دهد.

 

وی تاکید کرد: مشکل این پروژه نابودی فضای سبزی است که در آن جا وجود دارد و اقدام به قطع درختان شده است. این گونه موضوعات در کمیسیون ماده هفت بررسی می شود و در مورد قطع شدن و یا نشدن درختان ، این کمسیون باید نظر بدهد.

 

این عضو شورای شهر مشهد با اشاره به این که پروانه این پروژه در گذشته توسط آستان قدس اخذ شده است، تصریح کرد: اکنون در تعاملی که آستان قدس با شهرداری انجام داده است، به خاطر جابه جایی به وجود آمده در خط سه قطارشهری در میدان فردوسی، آستان قدس می تواند این زمین را به عنوان مابه ازا به شهرداری اعطا کند.

حاج خلیل موحدی

رئیس کمیته نظارتی مناطق 1 و9  شورای شهر مشهد افزود: در حالتی دیگر قرار بر این شد که آستان قدس 22هزار متر زمین برای فضای سبز در همان منطقه و طبق ارزش آن زمین به شهرداری بدهد تا اجازه ساخت و ساز در زمین پروژه مشهد مال را داشته باشد چرا که منطقه یک شهرداری مشکل جدی فضای سبز دارد. اکنون هم لیستی از زمین‌های پیشنهادی ارائه شده است که این ها مورد تایید منطقه و کمیته نظارتی قرار نگرفته است.

 

او همچنین افزود: موضوع قطع درختان به شکل غیرمجاز، در کمیسیون ماده هفت در حال پیگیری است و باید شکایت حقوقی هم انجام گیرد و آستان قدس پاسخگو باشد. این جرم طبق قوانین برای مسئول مربوطه، زندان هم خواهد داشت.

 

خلیل موحدی در ارتباط با نحوه صدور مجوز برای این پروژه در گذشته بیان کرد: برای تغییر کاربری فضای به این شکل، باید پرونده به شورای عالی معماری در تهران ارجاع داده شود. پروانه این پروژه در ظاهر، مراحل قانونی را طی کرده است، ولی به نظر من حتما پشت صحنه ای هم وجود داشته، چرا که چطور امکان دارد که کارشناس و مشاوری می تواند درختان 30و40 ساله را ببیند و بعد مجوز را صادر کند؟ کمی عجیب به نظر می رسد.

 

عضو شورای شهر مشهد با بیان این مطلب که این زمین  داستان پچیده ای دارد گفت: هتل هما به عنوان مالک زمین در گذشته قصد ساخت وساز در این زمین مورد بحث را داشته اما چون زمین در خیابان بلوار خیام دارای پهنای مناسب نبوده به مکان فعلی آن تغییر جغرافیا داده و جابه جا کرده است.

 

وی ادامه داد: این 22هزار متری که هم اکنون آستان قدس قرار است به شهرداری بدهد در واقع بدهکاری قدیم آنها به شهرداری بابت مکان هتل همایی است که اکنون ساخته شده است. آستان قدس برای این فضای سبز تغییر کاربری عمومی گرفته است  و مابه ازای آن 22 هزار متر به شهرداری بدهی داشته است.

 

 

این عضو کمیته نظارتی شورای شهر مشهد تاکید کرد: موضوع در کمیته نظارتی منطقه در حال پیگیری است و شهرداری منطقه هم در زمینه اجرایی‌اش فعالیت خود را انجام خواهد داد و تا زمانی که زمین ما به ازای آن داده نشود و رضایت شهرداری جلب نگردد، مجوزی اعطا نخواه شد چرا که منطقه یک شهرداری از پایین ترین سرانه فضای سبز یعنی 1.7متر برخوردار است.

 

جهان مال

 

خلیل موحدی با ابراز تاسف از از بین بردن فضای سبز در سطح شهر افزود: در گذشته در بلوار جانباز  اتفاقی شبیه به همین افتاد و 2700 درخت قطع شد و با این که پرونده پیگیری شده و حکم اولیه داده شده بود اما در مرحله دوم معلوم نشد که پرونده به کجا رسید.

 

او در پایان اظهار داشت: در مورد پروانه این پروژه می شود به کمیسیون ماده پنج  شکایت شود که چرا به ششصد و بیست هزار متر پروژه مشهد مال مجوز داده شده است، اما به طوری قانونی، پروانه آن را نمی توانیم باطل کنیم، چرا که پروانه اخذ شده و ساخت و ساز صورت گرفته است.

 

وی تاکید کرد: دستگاه های مختلف باید وظایف خود را انجام دهند، و از فضاهای سبز صیانت شود و تغییر کاربری ها در دایره قانونی خود باشد تا کسی نتواند به دلیل قدرت و ثروت اعمال نفوذ کند. همچنین باید با بالا بردن آگاهی مردم و پیگیری کارشناسی و منطقی رسانه ها، جلوی سواستفاده‌ها و تبانی‌های پشت صحنه گرفته شود.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون