تاریخ خبر: کد خبر: 4824

یادداشت وارده/

نگاهی به تئاتری هنجارشکن که این روزها در مشهد اجرا می‌شود+عکس

مشاهده صحنه‌هایی چون استفاده از لباس‌خواب در روی سن و رابطه عاشقانه دو دختر و درعین حال توجه به معشوقه‌ای واحد تنها نمای کوچک ترسیمی از نمایشنامه ایست که در این اثر شاهد هستیم.

«قاصدنیوز»: در سایه بی‌توجهی ادامه‌دار مسئولان فرهنگی شهری که قرار است تبدیل به پایتخت معنوی جهان اسلام شود، نمایشنامه‌ای به روی صحنه می‌رود که حتی نوشتن از آن‌هم دستمایه‌هایی از سانسور را با خود به همراه دارد. مشاهده صحنه‌هایی چون استفاده از لباس‌خواب در روی سن و رابطه عاشقانه  دو دختر و درعین حال توجه به معشوقه‌ای واحد تنها نمای کوچک ترسیمی از نمایشنامه ایست که در این اثر شاهد هستیم.

تئاتر نمایشگاه لودلو

 

"نمایشگاه لودلو" از اولین آثار لنفورد ویلسون نمایشنامه‌نویس آمریکایی است که در سال 1965 و برای اجرا در کافه‌های امریکا نوشته شد. حال چه نکته‌ای باعث می‌شود که این نمایشنامه برای اجرا آن‌هم در مجتمع امام رضا(ع) شهر مقدس مشهد انتخاب و در مراحل بازبینی تائید شود، خود جای بسی سؤال دارد.

 

"نمایشگاه لودلو" داستان دو دختر هم‌خانه‌ است. شخصیتی به اسم راشل در اصل دختری است جذاب، بی‌پروا که با هنجارهای اجتماعی زمان خود به مبارزه و انتقاد برمی‌خیزد و شخصیت دیگر داستان اگنس دختری ساده و خجالتی است و به بیانی دیگر رفتاری شرقی دارد. کارگردان در تلاش است شخصیت هنجارشکن داستان را فردی عاقل نشان می‌دهد.

 

با دیدن صحنه‌های استفاده از لباس‌خواب توسط  دو بازیگر دختر این نمایشنامه درنهایت باید گفت داستان به‌صورت ناآگاهانه و شاید آگاهانه و به‌صورت کاملاً غرض ورزانه و با اجرای بی‌هویت و استفاده از متن ضعیف وعبورازخط قرمزها و تابوشکنی‌های ضد ایرانی - اسلامی سعی در به سخره گرفتن ماهیت اصلی دختران معتقد به اصالت حجاب دارد.

 

 

متأسفانه زیر پا گذاشتن شئونات اخلاقی و رسیدن به مدلی جدید از فرهنگ وارداتی غربی و هتک حرمت و دریدن فرهنگ ایران اسلامی عزیزمان بیش از هر چیز قابل‌تأمل و نقطه دردناک این‌گونه نمایشنامه‌هاست .نمایشنامه‌هایی که بابی فکری و بی‌هویتی کارگردانانی تازه‌کار شکل می‌گیرد و فحوای محتوایی این اجراها  نتیجه‌ای جز ضربه به پیکره تمدن هزاران ساله ایرانی نیست.

تئاتر نمایشگاه لودلو

هرچند در مقدمه این مطب جای شرحی کوتاه  بر فضای تئاتر شهر مشهد و عده قلیلی از اهالی بی‌قیدوبند آن‌هم خالی است که متأسفانه فعلاً از درج آن به لحاظ حفظ عفت کلام و رعایت حریم‌های اخلاقی به جهت استفاده از دیالوگ‌ها و حرکات و سکنات مبتذل و مستهجن در جلوی درب‌های ورودی و البته داخل سالن معذوریم.

 

 در انتها بازهم به همان جمله اول رجوع می می‌کنیم و باید بگوییم در سایه خوش‌خیالی و خواب‌آلودگی مسئولان فرهنگی شهرمان و متولیان امروز تئاتر مشهد، عده‌ای  شبه هنرمند تئاتری در حال نابودی کلام و زیرپاگذاشتن شئون اخلاقی و عناصری همچون غیرت و هویت دینی و ایرانی ما هستند و خواب زمستانی شما همچنان ادامه دارد.

 

بهتر بگوییم همان تأکیداتی که امام امت و رهبر عزیزمان مبنی بر شناخت راه‌های نفوذ تهاجم فرهنگی داشتند امروز نادیده گرفته‌شده و دشمن به‌ظاهر دوست آرام‌آرام از پنجره‌ای به نام هنر داخل آمده و بی‌عفتی حرمت‌شکنی را در روح و جان جوانان ما نفوذ می‌دهد.

 

 

آیا کسی از مسئولان خبری دارد؟ لطفاً صدای ما را به گوششان برسانید...

 

تئاتر نمایشگاه لودلو

تئاتر نمایشگاه لودلو

تئاتر نمایشگاه لودلو

تئاتر نمایشگاه لودلو

 

به قلم: جواد آریانی

 

*   *   *

 

نظر یکی از بینندگان این تئاتر:

 

تئاتر نمایشگاه لودلو

 

* قابل ذکر است این تئاتر تا چهارم اردیبهشت ماه 1394 در مشهد اجرا می شود

 

 

::.. جوابیه اداره ارشاد: این نمایش ضدامپریالیستی است! + توضیحات قاصدنیوز ..::

کلمات کلیدی

 • هدایت حبیبی 13 10

  واقعا نفوذ منحرفین دربخش فرهنگ مارابه کجاخواهدبرد؟؟؟؟؟؟؟

 • علی 7 4

  جالب است که همه شیاطین هر کدام به نوعی به ما ضربه میزنند و انوقت خودمان با دست خود هر روز فرهنگمان را به حراج میگذاریم و ابروی خودمان را به عنوان ام القرای اسلام میبریم ( میبرند ) از رهبری عاجزانه استدعا داریم تا مقوله فرهنگی از نفوذ دولت خارج شده و در اختیار گروهی اسلام شناس مومن قرار بگیرد تا فرهنگ اسلامی مملکت ملعبه دست این و ان نشود

 • شهاب 6 16

  اخه این کجاش هنجار شکنی بود انسانهای نخستین

  • سید مهدی 4 6

   آقا شهاب حاضر بودی خواهر خودت باهمین وضع جلو نا محرم بره؟

 • richard 3 5

  خیلی باچه خوارید

 • فرشته 4 5

  عجیب است در مشهد، چنین تئاترهای ضد ارزشی که رسما اصول را زیر پا میگذارند، هر روز اجرا دارند و کسی جلویشان را نمیگیرد!!!! مسوولین بی عرضه و بی صیرت این کار چه کسانی هستند؟؟؟

ارسال نظر

تریبون