تاریخ خبر: کد خبر: 2595

یادداشت انتقادی فرماندار اسبق شیراز:

این الگوی توسعه، مشهد را فلج کرده است/ شیراز از مشهد الگو نگیرد

من به جریان عدالتخواه شیراز پیشنهاد می دهم برخی از اعضای شورای شهر و دلسوزان و عناصر انقلابی مشهد را دعوت کنند تا به شیراز بیایند و نگرانی ها و دغدغه های آنها درباره این سبک مدیریتی را بشنوند.

این الگوی توسعه، مشهد را فلج کرده است/ شیراز از مشهد الگو نگیرد

به گزارش «قاصدنیوز»، فرماندار اسبق شهر شیراز در یادداشتی که در وبلاگ شخصی خود درج و برای پایگاه خبری تحلیلی «قاصدنیوز» ارسال کرده است با بررسی توسعه شهری مشهدمقدس، تبعیت مدیران استان فارس از این الگو را نامطلوب دانسته و اشاره کرده است: این مدل اگر می خواست دردی را دوا کند در مشهد کرده بود و این الگو مشهد را فلج کرده است!

 

حسین قاسمی که در کارنامه خود مدیر آموزش وزارت کشور، سرپرست دفتر مطالعات سیاسی مرکز مطالعات و تحقیقات وزارت کشور، فرماندار شهرستان گچساران، مدیرکل سیاسی استانداری فارس و عضو دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور را دارد، در اردیبهشت سال1390 به علت افشای نام بزرگترین رانت خوار شیرازی به نام «الخوری» از فرمانداری شیراز برکنار شد.

 

در ادامه متن کامل این یادداشت را با اندکی تغییر می خوانید

*   *   *

اخیرا در فارس باب شده عده ای از مدیران و مسئولین مطرح می کنند که چرا در مشهد که اولین حرم اهل بیت(علیه السلام) در ایران است، این همه مجتمع تجاری و... وجود دارد ولی عده ای در شیراز(به عنوان سومین حرم اهل بیت(علیه السلام) مخالفند؟ و اما پاسخی کوتاه به اینگونه مباحث غیر دقیق؛

 

1- اولا به گونه ای سخن می گویند که کسی نداند فکر می کند اکنون آنچه در مشهد مقدس انجام می شود مورد تائید و نظر حضرت امام رضا (ع) است، لذا ما باید پیروی کنیم. این برداشت یا نظر را باید تصحیح کرد. مشهدِ امام رضا(علیه السلام) با مشهدِ مدنظر تشکیلات آستان قدس رضوی متفاوت است. امام رضا (علیه السلام) برای ما حجت است نه آستان قدس رضوی.

 

2- درحال حاضر بزرگان شهر مشهد همانند آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد منتقد و نگران وضعیت مشهد مقدس می باشند و دل پرخونی دارند.ایشان در این باره اظهار داشته اند:

در شهر مشهد شاهد به هم خوردن هویت دینی این شهر هستیم. اصول معماری اسلامی در این شهر رعایت نمی شود و ما هم از نظر جریان فرهنگی حاکم بر این شهر و هم از لحاظ هویت دینی این شهر، مساله دار شده ایم...


با توسعه مراکز تجاری و مراکز تفریحی کم کم هویت مذهبی شهر را از دست می دهیم. مشهد مقدس به جزیره کیشی تبدیل می شود که وسط آن یک گنبد طلا وجود دارد. با ساخت و سازهایی که در اطراف حرم صورت می گیرد، این شهر در حال از دست دادن هویت معنوی و زیارتی خود است. ما با توسعه شهر مخالفتی نداریم، اما این توسعه باید در شکلی صورت گیرد که با قداست حرم مطهر منافاتی نداشته باشد...

عده ای سرمایه دار به جان هویت شهر افتاده اند و شکل معنوی و زیارتی را از آن می گیرند. مسوولان شهری نیز تا کنون به این موضوع توجه نکرده اند که امیدوارم پس از این به این موضوع توجه داشته باشند.
 

متاسفانه عنوان پایتخت معنوی برای شهر مقدس مشهد، تنها در لفظ و عنوان مانده و معماری و زندگی در این شهر نشان‌دهنده و بیان کننده این عنوان و هویت دینی و رضوی آن نیست و ساخت‌ و ساز‌ها در مشهد کل هویت شهر را بر هم زده است.


متاسفانه در حال حاضر هویت شهر از دست رفته است و شهر، شهر امام رضا علیه‌السلام نیست و خصوصا ساختمان‌ها، مراکز تجاری و فروشگا‌هایی که در اطراف حرم مطهر ساخته شده ارتباطی با هویت شهری مثل مشهد ندارد...معماری و ساخت‌وسازهای مشهد ضد دین و ضد انقلاب است.


3- وضع مشهد به خاطر همین سیاستهایی که برخی مدیران فارس آرزویش را دارند خیلی نگران کننده است. براساس نظر یک عضو کنونی شورای شهر مشهد ،84 درصد درآمدهای شهرداری سابق مشهد به تخلفات و تراکم فروشی وابسته بوده است و 3500 میلیارد تومان بدهی برجای گذاشته است.

مدیریت سابق شهرداری مشهد به 700 میلیارد تومان اختلاس متهم است و این پرونده از سال گذشته در دادگاه در جریان است، بنده با مدیرکل دادگستری خراسان رضوی دو جلسه داشتم و ایشان اعلام کردند این پرونده در دادگاه پیگیری می‌شود، جالب است بدانید بازپرس سابق پرونده نیز اعلام کرد از این پرونده خسته شده و بازنشسته شد، برای همین پرونده به بازپرس دیگری داده شد که به همین دلیل سرعت رسیدگی به این پرونده کم شد.


خلیل موحد درباره ساخت هتل هفت‌ ستاره با سالن رقص در مشهد نیز می گوید:

یک هتل هفت‌ ستاره با هزار متر مساحت در 42 طبقه است که حتی سالن رقص هم دارد، این مسئله یکی دیگر از تصمیمات بد مدیریت شهری سابق بوده که به این شهر تحمیل شده، ما پیگیری می‌کنیم که حتی به سرمایه‌گذار خارجی این هتل خسارت بدهیم تا جلوی ساخت این ساختمان‌ها را بگیریم.


موحد همچنین از قطع درختان وتخریب و تبدیل ریه های تنفسی شهر مشهد به پروژه های تجاری توسط متولیان آستان قدس انتقاد کرده است.
 

شاید برای دوستان جالب باشد که بدانند سرمایه گذار این هتل دارای سالن رقص هم متاسفانه اهل استان فارس است. یکی از همان کسانی است که آقایان می گویند شما از شیراز فراریش داده اید! به قول آقای رییس جمهور به جهنم که این آدم ها از شیراز بروند. الان مشهدی ها فهمیده اند که این آقا چه کلاهی سرشان گذاشته و پرونده آن در شورا و شهرداری در حال رسیدگی و خوشبختانه مجموعه پلمب شده است.

 

شهردار مشهد در این باره می گوید:

بگذارید برخی ناگفته‌ها در سینه ام باقی بماند و اگر ضرورت داشت در فرصت مناسب خواهم گفت. چرا که اگر بخواهیم کالبد شکافی کنیم، به فراری دادن سرمایه گذار متهم می شویم. شما بروید گزارش تحلیلی و میدانی از پروژه آبادگران تهیه کنید و به مردم گزارش دهید، چون برخی اوقات که انسان می خواهد با رانت خواری و فساد اقتصادی مبارزه کند، خیلی از افراد دادشان بلند می شود و چون چاره ای ندارند طرف مقابل را متهم می کنند که می خواهند سرمایه گذار را فراری دهند.

به همین دلیل هم است که یک جا کاخ و یک جا کوخ به وجود می آید ، یک طرف شهر را می بینیم چه کاخ هایی ساخته شده است و از یک طرف در حاشیه شهر مردم با چه وضعیتی زندگی می کنند. شکاف بین این دو خیلی عمیق است، این که تنفسگاه و تفرجگاه شهر را تصرف و بین برخی از اشخاص و برخی تعاونی های ادارات توزیع کنند، این سرمایه گذاری نیست سرمایه سوزی است، اگر بنا باشد سرمایه های بزرگ شهر بدین شکل مورد تعدی قرار بگیرند...ما بر این باوریم که برای کسب درآمد نباید عرصه را بر آیندگان تنگ کرد، چون این محیط زیست و طبیعت متعلق به آن هاست و ما وظیفه داریم از آن حفظ و حراست کنیم.

 

 و در ادامه درباره پلمب کردن این پروژه اظهار داشته است:

این هتل به دلیل تخلف پلمب شده است و تخلفات هم شامل تجاوز از ارتفاع 1500 متر و گرفتن چشم انداز شهراست، این کار ارتفاعات را با خطر مواجه می کند، دیگر این که پیمانکار نیز به تعهدات خود عمل نکرده است و از اساس نیز این قرارداد مانند قرارداد ترکمنچای است که یک طرفه و به سود سرمایه گذار تنظیم شده است. تخلفات متعدد داشته که ادامه فعالیت را در این مکان نمی دهیم البته حقوق سرمایه گذار کاملا محفوظ است و معادل پروانه ای را که برایش در آن مکان صادر کرده اند در هر کجای شهر که مناسب باشد واگذار می کنیم این گونه نیست که شهرداری با ساخت هتل هفت ستاره مخالف باشد، از هتل سازی استقبال می کنیم اما این که این قسمت شهر را تصرف می کنند و تخلف انجام می دهند و بعد اسمش را سرمایه گذاری می گذارند، درست نیست. ما با سرمایه گذاران مخالف نیستیم با رانت خواری مخالفیم.

 

 نامه نمایندگان مشهد در مجلس شورای اسلامی نیز قابل توجه است(+)

 

4 - نتیجه این اقدامات و برنامه ریزی ها در مشهد مقدس آیا باعث شده فقر و فساد و حاشیه نشینی و بیکاری از بین برود؟ قاعدتاً بر اساس استدلال مدیران فارس اقدامات و نتیجه عملکرد مدیران و سیاست گذاری های انجام شده در مشهد مقدس، باید مشکلات را رفع کرده باشد. آیا چنین است؟

 

توسعه نامتوازن نیزدر مشهد بیداد می کند.مشهد به دوقطب متضاد تبدیل شده است. برج ها و مفت آبادها؛ در یک سو «حاشیه‌نشینان» قرار دارند که یک‌سوم کل جمعیت شهر را تشکیل می‌دهند. فقر در مشهد غوغا می کند. تازه عوارض این توسعه نامتوازن غرب زده چند سال دیگر خودش را درست وحسابی نشان می دهد.

 

درحال حاضر "مشهد" دومين کلان شهر ايران اسلامي، برسکوي نخست حاشيه نشيني ايستاده است ورنج مضاعفي را تحمل مي کند. تازه ترين خبرها، آمار جمعيت حاشيه نشين مشهد را يک ميليون و200هزار نفر اعلام مي کند و اين يعني اين کلان شهر 3برابر متوسط ديگر نقاط کشور، حاشيه نشين دارد.

ميانگين حاشيه نشيني در کشور 12 درصد است،در شهر مشهد به دليل توسعه نامتوازن و مدیریت غلط، اين رقم به 36 درصد يعني سه برابر ميانگين کشوري رسيده است.
 
درحوزه اعتیاد نیز استان خراسان رضوی 10 درصد کل معتادان کشور را داراست که 80 درصد این معتادان در شهر مشهد هستند.یعنی از 180 هزار نفر معتاد استان خراسان رضوی ،بیش از 140 هزار نفر ان در شهر مشهد ساکن هستند.
 
83درصد سرقت های استان خراسان رضوی در شهر مشهد اتفاق افتاده است. بصورت رسمی آمارکارتن خوابهای مشهد را 4500 نفر اعلام کرده اند که البته مدعی جمع کردن بخشی هستند. البته آمار غیر رسمی بالاتراست.
 
بیش از 40 هزار خانواده مشهدی تحت پوشش کمیته امداد هستند و همین حدود هم منتظرند که تحت پوشش درآیند. شما با فرض آنکه  هرخانواده 4نفرباشد جمعیت اینها را برآورد کنید. براساس امار سال 1388 ،32 هزار خانواده مشهدی هم زیر نظر بهزیستی هستند.
 
 
در زمینه طلاق نیز مشهد رتبه اول را در کشور در سال 1392 داشته است. این آسیب های جدی اجتماعی که می توان نام بحران اجتماعی را در مشهد بر آن نهاد قطعاً حاصل توسعه نامتوازن و غیر بومی و غیر فرهنگی است. این مدل اگر می خواست دردی را دوا کند در مشهد کرده بود، این الگو مشهد را فلج کرده است.
 

من به جریان عدالتخواه شیراز پیشنهاد می دهم برخی از اعضای شورای شهر و دلسوزان و عناصر انقلابی مشهد را دعوت کنند تا به شیراز بیایند و نگرانی ها و دغدغه های آنها درباره این سبک مدیریتی را بشنوند.

 

5- آیت الله العظمی مکارم شیرازی نیز چندی پیش به خطر سرمایه گذاری و نفوذ ودست اندازی وهابیت در مشهد و شیراز اشاره نموده اند:

آیت‌الله مکارم شیرازی به اقداماتی مشابه از سوی وهابی‌ها در شهرهایی همچون مشهد، شیراز و ارومیه اشاره کرد و گفت: اکنون در اطراف مشهد می‌بینیم که وهابیت در حال خرید زمین و خانه‌ها از شیعیان هستند تا نسبت جمعیتی خود را افزایش دهند.
 
آیت الله علم الهدی نیز اظهار داشته اند:
استکبار در طرح جدید خود اکنون با یک قیچی دو لبه به سوی مشهد آمده که در یک لبه مسئله وهابیت و در لبه دیگر مسئله سنی‌ستیزی قرار دارد.

دشمن براساس یک نقشه نعل اسبی قصد دارد از طریق مشهد به منطقه "سرجام" برسد و سپس مسائلی را همانند مشکلات مذهبی در عراق و سوریه به‌وجود آورد. وهابیت و سلفی‌گری در سوریه و عراق شکست خورده و لذا استکبار درصدد است ایران را سومین نقطه برای اجرای این توطئه مدنظر قرار دهد و می‌خواهند از طریق "سرجام" نیروهای طالبان را با ما درگیر کند.

وی اضافه کرد: آمریکا این برنامه را طرح‌ریزی کرده تا از طریق افغانستان، مشهد و ایران را در دست بگیرد.

امام جمعه مشهد ادامه داد: بستر رشد وهابیت اهل سنت هستند و دشمن می‌خواهد وهابیت را از طریق اهل سنت وارد مشهد کند. آنها می‌خواهند جریان شیعه‌کشی را در بزرگترین اجتماع شیعیان جهان راه بیاندازند و جبهه دفاعی تشکیل دهند و در نهایت مشهد را متشنج کنند.6- البته از منظر تاریخی نیز این گونه استدلال ها که چون شهر مشهد که اولین حرم اهل بیت در ایران هست اینگونه اقدام می شود، لذا ماهم در شیراز مجازیم، تازگی ندارد. ناصرالدین شاه هم درپاسخ مخالفت مرحوم میرزای شیرازی با امتیاز استعماری و ننگین تنباکو می نویسد:

هروقتی، هرزمانی اقتضایی دارد؛حالا نمی توان بطورها و وضع سابق رفتار کرد. آمدیم برسر دخانیات و بانک وراه اهن...دولت عثمانی و سلطان آن که خود را خلیفه پیغمبر می داند حالا پنج سال است که تمام اینها را بلکه چندین صد دفعه از اینها بالاتر را به دول خارجه اروپا و کمپانی های انها داده است.اگر می دانستند که خلاف قرآن وشریعت، و خلاف استقلال سلطنت است چرا می دادند؟...

 

7- مابا سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال و ایجاد رونق موافقیم، باتمام توان هم کمک می کنیم ولی نه به قیمت قراردادهایی مانند ترکمانچای، نه به قیمت دست اندازی و سلطه کانون های ضد شیعه بر اقتصاد فارس و شیراز!

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون