تاریخ خبر: کد خبر: 2363

سکونت 11 میلیون حاشیه‌نشین در 77 شهر کشور

مدیرکل دفتر توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی کشور از سکونت 11 میلیون حاشیه‌نشین در 77 شهر کشور خبر داد.

سکونت 11 میلیون حاشیه‌نشین در 77 شهر کشور

به گزارش «قاصدنیوز»  نریمان مصطفایی ظهر دیروز در جلسه امضای تفاهم‌نامه ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی ایران در سبزوار با بیان اینکه بیش از 77 شهر در سراسر کشور دارای سکونتگاه غیر رسمی هستند اظهار داشت: بیش از 53 هزار هکتار از اراضی تحت اشغال این افراد شناسایی شده که جمعیتی بالغ بر 6 میلیون نفر را تشکیل می‌دهد.

 

وی با بیان اینکه این آمار مربوط به شهرهایی است که در آنها طرح‌های مطالعاتی صورت گرفته است، افزود: در این حوزه شهرهایی نیز هستند که هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند و با احتساب این شهرها نیز این جمعیت به 13 میلیون نفر می‌رسد.

 

مدیرکل دفتر توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی کشور با اشاره به اینکه در 495 شهر کشور نیز بیش از 77 هزار هکتار بافت فرسوده شناسایی شده است، تصریح کرد: بر اساس آمارها و مطالعات صورت گرفته بیش از 20 هزار هکتار بافت تاریخی نیز شناسایی شده که اگر جمعیت ساکن در این مناطق را به جمعیت ساکن در سکونتگاه‌های غیر رسمی اضافه کنیم، این جمعیت به بیش از 18 میلیون نفر می‌رسد که 20 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

 

مصطفایی با اشاره به اینکه شرکت مادر عمران بهسازی شهری ایران مدیریت دبیرخانه ستاد بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محلات شهری را بر عهده دارد، یادآور شد: این مجموعه وظیفه سیاستگذاری در حوزه ساماندهی بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی را بر عهده دارد و شهرستان سبزوار نیز به عنوان شهر پایلوت در این حوزه انتخاب شده است که در این حوزه تفاهم‌نامه‌ای بین دانشگاه حکیم سبزواری، شهرداری سبزوار، شرکت مادر عمران بهسازی شهری ایران و دفتر اسکان بشر سازمان ملل متحد امضا شده تا بتوانیم از تجربیات مختلف در اجرای پروژه‌های توانمندسازی در این مناطق استفاده کنیم.

 

این مسئول با بیان اینکه دبیرخانه نشست منطقه‌ای کارگروه آسیا و اقیانوسیه نیز در سبزوار مستقر می‌شود، افزود: امیدوار هستیم بتوانیم پروژه‌های مشترکی را در حوزه زیر ساختی و اقتصادی و کاربری در این شهرستان و سطح کشور تعریف و اجرا کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه سند ملی راهبردی احیا، بهسازی، نوسازی و توانمندسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری توسط هیئت دولت به تصویب رسیده و اصلاحات جدی در آن صورت گرفته است، گفت: در این سند به بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی و روستاهایی که به مجموعه شهری پیوند خورده ولی در حوزه شهری به آنها توجه‌ای نشده بود نگاه ویژه‌ای شده است.

 

مصطفایی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه نخستین سند اقدام در شهرستان سبزوار افزود: از شهرداری سبزوار این انتظار می‌رود تا هرچه سریع‌تر مصوبه این سند را گرفته و ظرف یک ماه آینده این سند را برای طرح در ستاد کشوری که با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود، به تهران ارسال کنند.

 

وی با اشاره به مصوبه هیئت دولت در مورد ارائه تسهیلات ویژه به متقضیان مسکن در بافت‌های فرسوده، ادامه داد: بر اساس این طرح در  مدت 6  سال چندین هزار واحد مسکونی با ارائه تسهیلات ودیعه ساخته می‌شود که در آیین نامه اجرایی طرح سعی داریم تا بانک‌های عامل مختلفی را برای ارائه تسهیلات به متقاضیان مشخص و دخیل کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه در شهرستان سبزوار کمبودهایی در حوزه اجرای طرح‌های سکونتگاه‌های غیر رسمی نیز وجود دارد گفت: یکی از این مشکلات کمبود اراضی در شهرستان است که امیدواریم با هماهنگی صورت گرفته با اداره کل راه و شهرسازی و فرمانداری این مشکل نیز حل شود.

 

منبع: فارس

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون