تاریخ خبر: کد خبر: 9009

خوبان خراسانی/ به مناسبت درگذشت آیت الله ابوالحسن مقدسی شیرازی

اولین امام جمعه مشهد را بیشتر بشناسید

16 مرداد، سالروز درگذشت آیت الله ابوالحسن مقدسی شیرازی اولین از مبارزان دوره طاغوت و اولین امام جمعه مشهد مقدس است.

اولین امام جمعه مشهد را بیشتر بشناسید

به گزارش «قاصدنیوز»، 16 مرداد، سالروز درگذشت آیت الله ابوالحسن مقدسی شیرازی اولین از مبارزان دوره طاغوت و اولین امام جمعه مشهد مقدس است.

 

ابوالحسن مقدسی شیرازی در سال 1293 در کوهستان از توابع داراب استان فارس متولد شد. مقدمات طلبگی را در همان منطقه گذراند و در شیراز سطوح عالیه و مقداری فلسفه آموخت. سپس به مشهد آمد و مدتی از دروس اساتید حوزه مشهد به‌ویژه دروس آیت‌الله میرزا مهدی اصفهانی بهره گرفت. پس از مدتی رهسپار نجف شد و از محضر شیخ محمدحسین اصفهانی(کمپانی)، میرزا محمدحسین نائینی، آقا ضیا عراقی و سید عبدالهادی شیرازی استفاده کرد و موفق به دریافت اجازه اجتهاد از برخی آیات عظام گردید.

 

به ایران بازگشت و دوسال در حوزه علمیه قم در درس مرحوم آیت‌الله بروجردی شرکت کرد در سال 1340 به مشهد مراجعت کرد و به تدریس و تربیت طلاب پرداخت.

 

در تداوم‌ قیام‌ امام‌ خمینی(ره) با آیات‌ عباس‌ واعظ‌ طبسی‌، سید علی‌ خامنه‌ای‌ و شهید هاشمی نژاد همکاری‌ نزدیک‌ داشت‌. در سال‌های‌ اوج‌ مبارزه‌ی‌ عمومی‌ و علنی‌ مردم،‌ وی‌ می‌کوشید تا از علمای‌ مشهد برای‌ نشر اعلامیه‌های‌ ضد رژیم‌ امضا بگیرد. او در تمام‌ وقایع‌ انقلاب‌ در شهر مشهد حضور فعال‌ داشت‌. در روزهای‌ نزدیک‌ به‌ بازگشت‌ امام‌ خمینی‌ از تبعید، به‌ تهران‌ رفت‌ و در وقایع‌ تهران‌ ازجمله‌ در تحصن‌ دانشگاه‌ تهران‌ سهیم‌ بود، به‌ دنبال‌ تحصن‌ در مسجد دانشگاه‌ تصمیم‌ گرفتند که‌ در قم‌ نیز چنین‌ تحصنی‌ را برپا کنند؛ لذا با موافقت‌ آیات‌: شهاب‌الدین‌ مرعشی‌ نجفی‌ و محمدرضا گلپایگانی‌ در مسجد اعظم‌ قم‌ تحصن‌ کردند و همان‌ شب‌ به‌ تهران‌ بازگشتند.

 

پس از پیروزی انقلاب، از طرف امام خمینی به‌عنوان اولین امام‌جمعه شهر مقدس مشهد منصوب شد و در مجلس خبرگان قانون اساسی به‌عنوان نماینده خراسان انتخاب گردید. همچنین در دوره‌های‌ اول‌ و دوم‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌ نماینده‌ی‌ استان‌ خراسان‌ در آن‌ مجلس‌ بود.

 

وی در قبل و بعد انقلاب با انجام اقدامات اجتماعی همانند تأسیس حمام عمومی، منبع آب آشامیدنی، حسینیه و مسجد، مدرسه، سدهای خاکی، تأسیس چندین شرکت برای افراد کم‌درآمد، آثار بسیاری از خود برجای گذاشت. همچنین وی مدرسه علمیه ولی‌عصر (عجل الله تعالی فرجه) و مدرسه اسلام‌شناسی بانوان در مشهد را تأسیس کرد.

 

پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ که‌ در بیشتر شهرهای‌ کشور نماز جمعه‌ برپا می‌شد، هنوز در مشهد امام‌جمعه‌ای‌ تعیین‌ نشده‌ بود؛ بنابراین‌ وی به‌ دعوت‌ عده‌ای‌ از دانشجویان‌ و روحانیان‌ ازجمله‌ شهید حجت‌الاسلام‌ کامیاب نماز وحدت‌ را در محوطه‌ی‌ بیمارستان‌ امام‌ رضا (ع‌) اقامه‌ کرد. پس‌ از مدتی‌ امام‌ خمینی‌ ایشان‌ را به‌ امامت‌ جمعه‌ی‌ مشهد تعیین کردند.

 

سرانجام او در عصر 16 مرداد 1379  در 85 سالگی دار فانی را وداع گفت و در دارالزهد حرم مطهر رضوی مدفون گشت.

 

در پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت رحلت او آمده است: "اطلاع‌ یافتم‌ که‌ عالم‌ مجاهد مرحوم‌ آیت‌الله‌ آقای‌ حاج‌ شیخ‌ ابوالحسن‌ شیرازی‌ (اعلی‌الله‌مقامه) پس‌ از دوران‌ بیماری‌ طولانی‌ و پررنج‌، دار فانی‌ را وداع‌ گفته‌ و به‌ لقاء پروردگار شتافته‌ است‌. حضور شجاعانه‌ی‌ این‌ روحانی‌ کهن‌سال‌ در میدان‌های‌ مبارزه‌ با رژیم‌ طاغوت‌ و سپس‌ شرکت‌ ایشان‌ در مجلس‌ خبرگان‌ و مسند امامت‌ جمعه‌ی‌ مشهد مقدس‌، و نیز تلاش‌ و فعالیتی‌ که‌ در دوران‌ جنگ‌ تحمیلی‌ در جبهه‌ و پشت‌ جبهه‌ نشان‌ دادند سندهای‌ افتخاری‌ است‌ که‌ از حافظه‌ی‌ مردم‌ عزیز این‌ خطه‌ی‌ مبارک‌ زدوده‌ نخواهد شد و بی‌گمان‌ همه‌ی‌ ارادتمندان‌ به‌ روحانیت‌ اسلام‌، یاد و خاطره‌ی‌ ایشان‌ را گرامی‌ خواهند داشت‌."

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون