تاریخ خبر: کد خبر: 1239

زنانی که توسط داعش به کنیزی می روند/عکس

جنایات وحشیانه گروهک داعش در سنجار در موصل عراق علیه ایزیدی ها سبب شد که نماینده ایزیدی ها در پارلمان این کشور با چشمانی اشکبار از جامعه جهانی برای نجات هم کیشان خود درخواست کمک کند.

به گزارش قاصد نیوز به نقل از مهر:

 

اقدامات وحشیانه گروهک داعش علیه ایزیدی ها وضع اسفناکی را برای این طایفه رقم زده است.

آشنایی با ایزیدی ها

ایزیدی ها طایفه ای هستند که بیشتر در نزدیکی موصل و منطقه سنجار عراق به سر می برند اما گروههای کوچکتری از آنها در ترکیه، سوریه، ایران، گرجستان و ارمنستان حضور دارند. ایزیدی ها کُرد هستند و ریشه هندو اروپایی دارند و به زبان کردی به عنوان زبان مادری سخن می گویند و به عربی نیز تکلم می کنند. همه دعاها و کتابهای دینی آنها به زبان کردی است. لالش ضریح مقدس آنها در شمال عراق است و از شخصیتهای معنوی مورد احترام آنها در عراق و جهان است.

 

تعداد آنها 500.000 نفر در کل دنیاست که بیشتر آنها در عراق زندگی می کنند نزدیک به سی هزار نفر از آنها در سوریه به سر می برند و بیش از 500 نفر از آنها در ترکیه نیستند که تعداد آنها بیش از 25 هزار نفر در اوایل قرن هیجدهم بود و بسیاری از آنها به اروپا رفتند. در ایران نزدیک گروه اندکی زندگی می کنند که آمار دقیقی از آنها در دست نیست.

 

 

در عراق در موصل و مناطق الشیخان، بعشیقه، بحزانی، سنجار(شنگار)، زمار و القوش و در دهوک شاریا، خانک دیره بون هستند. در سوریه در قامشلی و عفرین و منطقه الجراح، در ترکیه در ماردین، سیرت، اوروا، قارس، اغری  و اردهان در مرزها با ارمنستان، در ارمنستان در منطقه الاگز و در ایروان، در گرجستان در تفلیس هستند و در آلمان، اتریش، فرانسه و آمریکا نیز ایزیدی ها حضور دارند.

 

وجه تسمیه آنها به شهر یزد یا یزدان است.

 

ایزیدی ها در طول تاریخ در معرض کشتار قرار گرفته اند. آنها در زمان خلیفه معتصم عباسی، عثمانی و در امروز از سوی تکفیری ها در معرض کشتار قرار گرفته اند. ایزیدی ها دو نماینده در پارلمان عراق دارند.

 

آماری دردناک از جنایات داعش ضد ایزیدی ها

 

بر اساس آمار سازمان یونیسف در گزارشی درباره وضع اقلیت ایزیدی در نینوا آورده است: 40 کودک بر اثر گرسنگی و تشنگی طی روزهای گذشته به دنبال یورش داعش به سنجار جان باخته اند. 25000 کودک سرگردان در کوههای اطراف سنجار در موصل نیاز به کمک های حیاتی دارند.

 

 

این در حالی است که بر اساس گزارش وزارت حقوق بشر عراق، داعشی ها زنان و دختران ایزیدی را در منزلی در سنجار جمع کرده اند و تعدادی را نیز به فرودگاه تلعفر منتقل کرده اند. تروریستها زنان و کودکان را می کُشند و زنان سرنوشت نامعلومی دارند.

 

برخی منابع از ربوده شدن بیش از 400 زن و دختر ایزیدی از سوی تروریست های داعش و سرنوشت نامعلوم آنها خبر داده اند.

اشکهایی که برای انسانیت ریخته شد

l

ویان دخیل یکی از نمایندگان زن در پارلمان عراق به شدت برای ذبح هم کیشان خود گریست و نمایندگان دیگر را متاثر کرد.

وی در صحن پارلمان عراق گفت: طایفه ایزیدی در معرض کشتار جمعی قرار گرفته اند. داعش کودکان و مردان را می کشند. تاکنون بیش از 500 ایزیدی به دست گروهک داعش کشته شده اند. 500 زن ایزیدی از سوی داعش به عنوان کنیز به یغما برده شده اند و در زندان هایی در نزدیکی تلعفر به سر می برند.

 

 

این نماینده ایزیدی افزود: سی هزار خانواده سنجاری آواره شده اند، هفتاد کودک جان باخته اند و صد پیرمرد و زن به علت شرایط نامساعد جان باخته اند. زنان ما را در بازار به عنوان کنیز می فروشند. جناب رئیس هم کیشان من ذبح می شوند

 

پس از این کلمات رئیس پارلمان به سخنان وی اعتراض کرد اما وی ادامه داد: خواهش می کنم جناب رئیس، طایفه من در معرض کشتار قرار دارند. ایزیدی ها به دست تروریست ها در موصل ذبح می شوند و زنان آنها به کنیزی می روند. همانطور که تروریستها مسلمانان شیعی، سنی، ترکمن ها، شبکها کردها و دیگر اقلیت ها را هدف قرار می دهند.

 

 

ویان دخیل گفت: از اختلافات سیاسی دست بردارید. همبستگی انسانی داشته باشید به نام انسانیت ایزیدی ها را نجات دهید. ملت عراق، جامعه بین الملی در راستای توقف جنایات گام بردارند. در قرن بیست و یک به سر می بریم و ایزیدی ها به شکل کامل در معرض کشتار قرار گرفته اند.به نام انسانیت کاری انجام دهید.

 

این نماینده از شدت تاثر نتوانست روی پای خود بایستد و دیگر نمایندگان زن زیر بغل وی را گرفتند.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون