تاریخ خبر: کد خبر: 2950

فیلم: حاج قاسم و نیروهای ویژه عراق در نبرد جرف الصخر

«جرف الصخر» واقع در شمال استان بابل و جنوب بغداد، برای دولت عراق و دستگاه‌های امنیتی آن از اهمیت راهبردی برخوردار است.

 

از طرف دیگر با توجه به حضور گسترده شیعیان در ماه محرم و صفر در استانهای جنوبی خصوصا کربلا، حضور عناصر تروریستی داعش در این منطقه می‌توانست یک خطر بزرگ محسوب شود.

 

همین شد تا در دوم آبان‌ماه سال جاری، گروه‌های مقاومت در عملیاتی که نام آن را «عاشورا» گذاشتند توانستند با هلاکت بیش از 200 تروریست داعشی و زخمی کردن دهها تن دیگر این منطقه راهبردی و مهم را آزاد کنند.

 

 

 

موقعیت جغرافیایی منطقه جرف الصخر

 

اگرچه در عراق، این گروه‌های مقاومت و مردم عراقی هستند که مستقیم در میدان‌های نبرد می‌جنگند و فرماندهی میدانی نیز برعهده خود آنهاست، اما حضور سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در این عملیاتها و نقش مشاوره‌ای وی به فرماندهان مقاومت، توجه بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی را به خود جلب کرد به طوری که انتشار تصاویر حضور وی در کنار رزمندگان مقاومت در عراق به سرعت در صدر اخبار رسانه‌ها می‌نشست.

 

منطقه «جرف الصخر» دروازه بغداد، کربلا و نجف محسوب شده و ماشین‌های بمب‌گذاری از این منطقه راهی دیگر نقاط کشور عراق می‌شدند.

 

بسیاری از ناظران سیاسی منطقه،‌ آزادی «جرف الصخر» در شمال بابل و منطقه «آمرلی» در دیاله را شبیه به دو عملیات «القصیر» و «القلمون» در سوریه در سال گذشته می‌دانند که مقدمه‌ای شد برای پیروزهای راهبردی بزرگی که در نهایت به شکست راهبرد تروریست‌ها و حامیانشان در سوریه انجامید.

 

آنچه می‌بینید، فیلم کوتاهی از حضور سردار سلیمانی در یکی از مناطق عملیاتی است که برای اولین بار توسط گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری فارس منتشر می‌شود که در آن فرمانده نیروی قدس سپاه در آخرین ساعات پایانی عملیات آزادسازی «جرف الصخر»، از نیروهای حاضر در این عملیات بازدید می‌کند.

 

 

 

 

حاج قاسم را در این بازدید سردار «هادی عامری» فرمانده سپاه بدر و حجت‌الاسلام «محمد طباطبایی» قائم مقام دبیرکل عصائب همراهی می‌کنند.

 

در بخش دیگری از از این ویدئو، صحنه‌هایی از ورود تروریستهای داعش به مناطقی نظیر موصل، حضور شیخ قیس خزعلی دبیرکل گروه مقاومت عصائب در آزادسازی سامرا به همراه پرچم حرم حضرت عباس(ع)، تصاویری از عملیات آزادسازی منطقه سنی‌نشین «ضابطیه» با عنوان عملیات «اسدالله الغالب» و... نمایش داده می‌شود.

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون