تاریخ خبر: کد خبر: 9109

ناگفته های سفر عمران خان در حرم مطهر رضوی

کفش ها را به سرعت تحویل درآوردیم و در حالیکه تیم امنیتی و خادمان با تلاش فراوان کوچه ای باز کرده بودند به زیارت حضرت ثامن الائمه مشرف شدیم. عمران خان لحظاتی با ضریح خلوت کرد و با امام عشق سخن گفت.

ناگفته های سفر عمران خان در حرم مطهر رضوی

به گزارش قاصدنیوز، هیات پاکستانی که درصدر هیئت بلندپایه ای توسط نخست وزیر این کشور به ایران وارد شدند ابتدا به مشهد مقدس آمدند و ضمن دیدار با مسئولان استانی، ساعتی را در حرم مطهر رضوی حضور پیدا کردند. محمد کمیلی مترجم این هیئت در یادداشتی که در کانال تلگرامی منتشر شد آورده است:

 

* نخست وزیر پاکستان لباس اتوخورده خود را تحویل گرفته و در حالی که بارش شدید باران لحظه ای بند آمده بود در حلقه هیات همراه، مسئولین ایرانی و تیم حفاظت راهی حرم مطهر رضوی شد.

*در بدو ورود به حرم مطهر برخی از مسئولین آستان قدس نیز به جمع ما ملحق شدند چیزی که توجهم را به خود جلب کرد نگاه فرّار وی بود که هر لحظه به گوشه ای از مضجع شریف رضوی خیره می ماند.

*از سکوتی که پیش آمد برای توضیح بیشتر استفاده کرده و گفتم: میدانید الان فصل امتحانات بچه هاست و به همین دلیل تعداد زائرینی که شما می بینید حداقل است. با تعجب به من نگاه کرد و گفت: این همه زائر در حرم هستند مگر می شود که بیشتر از این هم زائر به حرم بیاید؟ پاسخ دادم: سیل زائرین از دو ماه دیگر به مشهدالرضا خواهند آمد. طوری که همه صحن ها لبریز جمعیت می شوند.

عمران خان لبخندی زد و گفت: واقعا چند سال تلاش و زحمت صورت گرفته تا بارگاه امام رضا «ع» این اندازه توسعه پیدا کند و عظمت بیابد؟

 

*کفش ها را به سرعت تحویل درآوردیم و در حالیکه تیم امنیتی و خادمان با تلاش فراوان کوچه ای باز کرده بودند به زیارت حضرت ثامن الائمه مشرف شدیم. عمران خان لحظاتی با ضریح خلوت کرد و با امام عشق سخن گفت. علیرغم پیشنهاد دوستان دلم نیامد تا با توضیحات حال معنوی او را خدشه دار کنم. لحظه ای که سر چرخاند تا برگردد نگاهش به صدها زائری که با مهر و محبت به او نگاه می کردند و با لبخند به او خوش آمد می گفتند خیره ماند.

*شخصی سکوت جمعیت را شکسته و گفت: Welcome to Iran .عمران خان با لبخندی مرا مخاطب ساخته و با چشمانش به سیل جمعیت اشاره کرد.

*حس کردم لحظه شگرفی است که زیارت امام هشتم نصیبمان کرده و در فرصتی کوتاه که گویا مدت زمانی طولانی به ما هدیه داده بود آرام از او پرسیدم: می دانید چرا مردم ایران این اندازه به شما علاقمند هستند؟ تصور نکنید که همه سیاستمداران خارجی را مثل شما دوست دارند.

*لحظه ای متوقف شد و در حالی که نزدیک شدنش نشان می داد موضوع برای او جذابیت دارد گفت: نه! دلیل علاقه مردم به من چیست؟ آنها مرا  چقدر می شناسند؟

*گفتم: بسیاری از مردم به خوبی شما را می شناسند و به شخصیت شما علاقمند هستند دلیل آن هم انتشار بسیار گسترده کلیپی از شماست که در آن راجع به شخصیت بالای امام خمینی صحبت می کنید همچنین نظریات شما راجع به دکتر شریعتی.

این بار عمران خان دستش را به شانه هایم رساند و با چشمانی گرد و شده و لبخندی که بارها آن را دیده بودم به اردو گفت: «اچّها» یعنی جدی؟

*با لبخند پاسخش را دادم. نخست وزیر پاکستان لحظه ای به فکر فرو رفته و در حالیکه انگار در سخنانش بارها به امام خمینی اشاره کرده باشد گفت: کدام سخن من راجع به امام خمینی در ایران منتشر شده و مردم آن را شنیده اند.

*برای من کار سختی نبود که دقیق تمام حرفهای عمران خان در آن کلیپ زیبا را به یاد بیاورم. بارها آن را ترجمه کرده و در اختیار مجموعه های مختلف قرار داده بودم. لحظه ای که او با حرارت بالای کانتینر برای جمع طرفدارانش سخن می گفت: مردم به تاریخ ایران نگاه کنید! شاه با تمام ظلم ها و اسراف هایش سرنگون شد. به راستی فکر می کنید چرا نام امام خمینی در تاریخ ماندگار شد؟ چون ایشان ساده زیست بودند، اشرافی گری را نابود کردند و کاخ های زمان شاه را به موزه تبدیل کردند..این مطالب را به نقل از عمران خان برای خود او روایت کردم.

*نخست وزیر پاکستان با سر حرفهایم را تائید کرده و آرام تکرار کرد: ساده زیستی...مبارزه با اشرافی گری.

*از آنجا که قرار بود تنهادر مشهدمقدس به عنوان مترجم همراه وی باشم و سعادت حضور در جلسه عمران خان با رهبر معظم انقلاب را نداشتم ، پس از نماز زیارت ترجیح دادم برای انجام وظیفه هم که شده مطلبی در رابطه مقام معظم رهبری بیان کنم، گفتم : شم به دیدار رهبری نیز خواهید رفت، مایلید از دیدگاه ایشان نسبت به پاکستان بگویم.

*بالبخندی گفت: حتما.ایشان در رابطه با پاکستان چه میگویند.

فرصت غنیمت بود: جمله ای از رهبر معظم انقلاب که در رابطه با ایمان بی نظیر مردم پاکستان بیان کرده بودند گفتم، جایی که رهبری به صراحت فرمودند: «اگر این میزان که غرب و انگلیس به ایمان مردم پاکستان تاخت به ایمان مردم هر کشور دیگری می تاخت اثری از اسلام در آن به جا نمی ماند(16دی1370).»نگاه ایشان به مردم پاکستان سراسر مهربانی، دلسوزی و محبت است. این نگاه حتی در رابطه با کشمیر نیز وجود دارد و مقام معظم رهبری به صراحت از کشتار مردم کشمیر ابراز نارضایتی کرده اند.

* دیگر به دوراهی رسیدیم که باید لحظه ای از هم جدا می شدیم.عمران خان در آخرین لحظه به سمتم برگشته و با لبخند گفت:جدی؟خیلی جالب بود.

* او سوار آسانسور شد ومن به سرعت سمت پله ها خیز برداشتم تا جلسه باتولیت آستان قدس رضوی آغاز شود.

کمیلی/مترجم هیات

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون