تاریخ خبر: کد خبر: 9

پدر پرجمعیت ترین خانواده جوان ایرانی:

به خدا اعتماد کنید خرج دیگران را هم می توانید بدهید

وی در مورد تعداد زیاد فرزندان و مشکلات آن برای همسرش، گفت: من تنها فرزند اول را می خواستم اما فرزندان بعد به خواست همسرم بوده و با وجود ۱۰ فرزند هنوز هم همسرم علاقمند است.

به خدا اعتماد کنید خرج دیگران را هم می توانید بدهید

حجت الاسلام محمدمسلم وافی یزدی، پدر پرجمعیت ترین خانواده جوان ایرانی در جمع زوج های شرکت کننده در مراسم ملی ازدواج دانشجویی در محل فرهنگسرای زیارت مشهد گفت: اگر همه مخاطبان مخالف بنده باشند تعجب نمی کنم چرا که 22 سال است تبلیغ شده «فرزند کمتر؛ زندگی بهتر».

وی در مورد تعداد زیاد فرزندان و مشکلات آن برای همسرش، افزود: من تنها فرزند اول را می خواستم اما فرزندان بعد به خواست همسرم بوده و با وجود 10 فرزند هنوز هم همسرم علاقمند است.

زندگی های امروز بیش از خرج، بَرج دارند

 حجت الاسلام وافی در پاسخ این پرسش که هزینه 10 فرزند را چگونه تأمین می کنید، اظهار کرد: در زندگی های امروز بیش از خرج، بَرج وجود دارد. پول توجیبی، مدرسه غیرانتفاعی، سرویس مدرسه و .... همه بَرج و هزینه های غیرضروری است.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: تنها تفاوت زندگی ما با سایرین این است که بَرج نداریم. البته شاید اینجا این سوال ایجاد شود که فرزندان عقده ای نمی شوند؟ در پاسخ باید گفت خیر زیرا خودکنترل و به گونه ای پرورش یافته اند که آنچه نیاز ندارند نخرند. همچنین اسراف در زندگی ما جایی ندارد و مواد غذایی مضر که متاسفانه رایج هم هست استفاده نمی کنیم.

وی اضافه کرد: بنده با وجود 10 فرزند، تاکنون دو جهیزیه برای دخترانم نیز داده ام اما مشکلی نداشته ام در حالی که دخترانم در انتخاب و خرید وسایل آزاد و مختار بودند اما خودشان تشخیص دادند وسایل غیرضروری تهیه نکنند.
 

زندگی را خدا می چرخاند به شرط این که هر چه گفته دقیق عمل کنیم

حجت الاسلام وافی گفت: زمانی که هشت فرزند داشتم یکی از دوستان به منزل آمده و ساعت ها در مورد تأمین هزینه خانواده با من بحث کرد و من هر چه گفتم خدا روزی می دهد باور نکرد. هنگام خروج او از منزل به او گفتم واقعیت این است که هزینه هر یک از بچه ها را یکی از همسایه ها تقبل کرده است. او بلافاصله گفت فلانی خجالت نمی کشی با لباس روحانیت از دیگران خرجی می خواهی؟ پاسخ دادم: ساعت ها گفتم خدا روزی می دهد باور نکردی اما یک بار گفتم همسایه ها خرجی می دهند باور کردی؟.

وی به زوج های جوان تأکید کرد: زندگی را خدا می چرخاند به شرط این که هر چه گفته دقیق عمل کنیم.
 

به خدا اعتماد کنید خرج دیگران را هم می توانید بدهید

 در ادامه این برنامه حجت الاسلام وافی از زوج سریلانکایی حاضر در مراسم پرسید آیا در کشور شما نیز تعداد فرزندان خانواده ها کم است؟ این زوج که دانشجوی پزشکی(خانم) و دکترای هنر(آقا) بودند پاسخ دادند در کشور ما مردم قانع هستند لذا مشکلی در تأمین هزینه ندارند؛ پدر خود من یازده فرزند داشت ولی همه موفق و تحصیلکرده بودند.

پدر پرجمعیت ترین خانواده جوان ایرانی ادامه داد: متأسفانه فرهنگ غلط کاهش فرزند در اغلب کشورهای اسلامی جا افتاده تا حدی که چند سال پیش به ما پیشنهاد شد به صورت رایگان به این کشورها اعزام شده و  فقط با خانواده در خیابان راه برویم تا مردم به فرزندآوری ترغیب شوند.

حجت الاسلام وافی تأکید کرد: خدا از جایی که تصور نمی کنیم روزی می رساند به عنوان مثال صاحبخانه این خانه را به خاطر فرزند زیاد به من داده است در حالی که مدل ناصحیح می گوید اگر فرزند زیاد باشد خانه نمی دهیم.

وی یادآور شد: اگر به خدا اعتماد کنید خرج فرزند که بماند، خرج دیگران را هم می توانید بدهید.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون