تاریخ خبر: کد خبر: 8377

شهیدی خراسانی که منبرهای او حاج قاسم سلیمانی را وارد انقلاب کرد+تصاویر

فعالیت های سیاسی و تبلیغی ایشان منحصر به مشهد نبود بلکه در بسیاری از شهرهای کشور به روشنگری می پرداخت از جمله در رمضان سال۱۳۵۶ کرمان را تکان داد و هزاران تن از مردم این شهر را در مسجد جامع گرد آورده بود که به تظاهرات عظیم و گسترده در این شهر موجب گشت.

به گزارش«قاصدنیوز»، گفته می‌شود حاج قاسم سلیمانی ستاره این روزهای مقاومت اسلامی در دنیا، فعالیت های انقلابی‌اش را از طریق آشنایی با این روحانی والامقام که در ماه های رمضان سال های 1355 و 1357برای تبلیغ به کرمان می ‏آمد، آغاز کرد.

حاج قاسم سلیمانی

مسؤول نمایندگی ولی فقیه در نیروی قدس سپاه در همین رابطه در مشهد گفت: این شهید عزیز در سال های 55 تا 57 در استان کرمان حضور داشت و مردم کرمان و رفسنجان مبارزات خود را مدیون ایشان هستند؛ در سال 55 سردار سلیمانی که جوان بود در پای منبر وی با انقلاب امام مأنوس و وارد عرصه انقلاب و مبارزه علیه طاغوت شد.

 

حجت الاسلام شیرازی تأکید کرد: این نوع تأثیرگذاری این روحانی شهید در فکر، ایمان و اعتقادات انقلابی گری مردم و وارد عرصه مبارزه کردن آن ها و همچنین حمایت از دین و پرچم دار انقلاب نشان از عظمت و تأثیرگذاری یک عالم دینی دارد که در جوانی در استان‌های مختلف کشور به تدوین انقلاب و تربیت مبارز و مجاهد می‌پرداخت.

 

با شهید حجت الاسلام سیدرضا کامیاب آشنا شوید

حجت الاسلام سید رضا کامیاب در مرداد ماه سال ۱۳۲۹ در روستای نوده از توابع گناباد در خانواده ای کشاورز و روحانی دیده به جهان گشود و از ابتدا تحت تربیت پدرش قرار گرفت و دوران طفولیت و کودکی خویش را درمحیطی آکنده از روحانیت به پایان برد. تا سن ۱۳سالگی در زادگاهش به تحصیل و کار اشتغال ورزید سپس به گناباد مهاجرت نمود و در حوزه علمیه این شهر زندگی پرمخاطره و باصفایش را شروع کرد و به آموختن معارف اسلام پرداخت. قریب ۲ سال در آنجا ادامه تحصیل داد. به لحاظ استعداد شایسته ای که در شهید کامیاب بود رئیس حوزه آن وقت گناباد، به ایشان پیشنهاد داد به حوزه علمیه مشهد برود؛ لذا اوبه مشهد عزیمت کرد. بعد از اینکه مدرسه مورد نظرش را پیدا نمود با جدیت تمام مشغول فراگیری دروس حوزوی گردید.

 

دروس ابتدایی را نزد استاد ادیب و دروس متوسطه را نزد استاد صالحی فراگرفت. در این حین زلزله ای در سال ۱۳۴۷ در منطقه فردوس- کاخک به وقوع پیوست. عده ای از طلاب برای کمک به زلزله زدگان به این شهر سفرکردند. از آن جمله میتوان به رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای و شهید کامیاب اشاره کرد. در همین سفر شهید با حضرت آیت الله خامنه ای از نزدیک آشنا شد و این آشنایی فتح بابی بود برای آغاز فعالیت های سیاسی او. شهید پس از آشنایی با افکار مقام معظم رهبری درمی یابد که اسلام نظامی است برای ساختن جهان و انسان. این موضوع زیربنای مبارزات و مجاهدات او قرار گرفت.

شهید سیدرضا کامیاب

با پیشنهاد شهید به حضرت آیت الله خامنه ای در رابطه با شروع درس تفسیر دگرگونی نوینی در حوزه علمیه مشهد بوجود آمد. استقبال گرم و پرشور طلاب و دانشجویان از این درس موجب وحشت ساواک گردید که نهایتا به تعطیلی این درس از طرف مزدوران شاه منجر شد. اما با تعطیل شدن این درس نه تنها رابطه شهید با حضرت آیت الله خامنه ای قطع نشد؛ بلکه بصورت مخفی و گسترده تر ادامه یافت و به نشست های خصوصی تبدیل شد.

 

طی این فعالیت ها شهید حجت الاسلام کامیاب، با جمع سه نفری شهید حجت الاسلام سید عبدالکریم هاشمی نژاد و حضرت آیت الله خامنه ای و حجت الاسلام عباس واعظ طبسی که محور حرکت های اصیل اسلامی در خراسان بودند به همکاری نزدیک پرداخت و فعالیت های اسلامی سیاسی خود را شدت بخشید.

شهید سیدرضا کامیاب هاشمی نژاد خامنه ای واعظ طبسی

در جریان جشن های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی به علت فعالیت های چند حکومتی از سوی ساواک شناسایی گردید و ساواک بلافاصله به منزل او به منظور دستگیریش هجوم برد اما موفق به دستگیری او نشد. شهید کامیاب در جریان انقلاب و به ثمر رساندن آن نقش فعالی داشت.

 

فعالیت های سیاسی و تبلیغی ایشان منحصر به مشهد نبود بلکه در بسیاری از شهرهای کشور به روشنگری می پرداخت از جمله در رمضان سال۱۳۵۶ کرمان را تکان داد و هزاران تن از مردم این شهر را در مسجد جامع گرد آورده بود که به تظاهرات عظیم و گسترده در این شهر موجب گشت. به دنبال این ماجرا سازمان ساواک شهر کرمان دستور دستگیری شهید را صادر کرد اما با هوشیاری شهید موفق به دستگیری ایشان نشدند.

 

پس از آن شهید به شهر یزد می رود و شب را در منزل شهید محراب حضرت آیت الله صدوقی به سر می برد و از آنجا به شهر قزوین سفر می کند. سخنرانی های پرشور وی در آن جا موجب تعطیلی بازار و حمله دژخیمان نظام به مردم و بازار گردید. در پی این ماجرا معاون ساواک این شهر دستور دستگیری شهید را صادر کرد که خوشبختانه شهید توسط عده ای از دانشجویان آگاهی و انقلابی شبانه به تهران منتقل می شود.

شهید سیدرضا کامیاب

کامیاب پس از پیروزی انقلاب هم چنان به فعالیت خستگی ناپذیر خود ادامه میدهد و در محافل و سخنرانی ها و مجالس پاسخ به سوالات متن دفاع از انقلاب و افشای چند انقلاب خصوصا جریان های انحرافی و کمونیسم و منافقین آگاهی های لازم را به مردم منتقل و نقش حساس خویش را در پاسداری از سنگر اسلامی تمامیت انقلاب به خوبی ایفا می کند. شهید کامیاب شدیدترین و سرسخت ترین موضع را در برابر گروهکها و منافقین داشت و در جریان تظاهرات منافقین در مدارس که به تعطیلی مدارس انجامید گفت:« بزرگترین دشمن انقلاب منافقین خواهند بود و شاید شهادت ما به دست همین افراد باشد.»

 

شهید کامیاب با وارستگی خاصی اعتقاد داشت که اگر در مجلس شورای اسلامی افرادی مکتبی سازش ناپذیر متقی فداکار متفکر و مبارز و آگاه به مسائل سیاسی روز و در یک کلام در خط امام باشند تحقق آرمان ها و اهداف شایسته یک نظام انقلابی و اسلامی امکان پذیر خواهد بود. لذا در انتخابات میان دوره ای دوم مرداد ماه سال۱۳۶۰ شرکت کرد و با رای قاطع مردم به نمایندگی مجلس شورای اسلامی برگزیده شد.

شهید سیدرضا کامیاب

روز ۸ مرداد سال ۱۳۶۰ مصادف با ۲۷ رمضان ۴۰۲ ه.ق ساعت۱۱ ظهر شهید کامیاب که به عنوان مسئول آموزش حزب جمهوری اسلامی در مشهد فعالیت می کرد و از دفتر حزب به سمت منزلش به راه افتاد و قرار بود ساعت ۱۲ خودش را به فرودگاه برساند. همزمان با حرکت ماشین، موتورسواری با ۲سرنشین که از قبل از مسیر حرکت شهید را اطلاع داشت به تعقیب او پرداخت و در تقاطع خیابان راه آهن (خیابان شهید کامیاب فعلی) و خیابان خواجه ربیع درحالی که سرعت ماشین کم شد ۲ گلوله به کتف و جمجمه وی شلیک کردند. سرانجام شهید کامیاب پس از چند ساعت در بیمارستان به حیات جاوید و لقاء رب نائل آمد. مزار این شهدا در دارالزهد حرم مطهر رضوی قرار دارد.

 

شهید سیدرضا کامیاب

 

کلمات کلیدی

  • 0 0

    جالب بود

ارسال نظر

تریبون