تاریخ خبر: کد خبر: 4909

تعطیلی ثریا نماد تاثیرپذیری صدا و سیما از فشارها

رسانه ملی باید توجه داشته باشد که بستن و یک طرفه نمودن فضا ، پر کردن برنامه ها از محتواهای خنثی و بی مایه و سانسور کردنِ مردم و مشکلاتشان ، نه تنها موجب رشد ظرفیت فکری مردم نخواهد شد؛ بلکه مردم را به سمت رسانه های خارجی و بیگانه متمایل خواهد کرد و اولین مقصر این ماجرا رسانه ملی و بالاخص رئیس آن یعنی حضرتعالی می باشید.

تعطیلی ثریا نماد تاثیرپذیری صدا و سیما از فشارها

به گزارش قاصدنیوز، جنبش عدالت‌خواه دانشجویی با صدور نامه‌ای سرگشاده خطاب به محمد سرافراز توقف پخش برنامه ثریا را مصداق تاثیرپذیری صدا و سیما از فشارهای بیرونی دانست.

متن این بیانیه بدین شرح است:

 

جناب آقای سرفراز؛ ریاست محترم سازمان صدا و سیما

سلام علیکم؛

ضمن عرض خدا قوت و خسته نباشید بابت زحمات و تلاش هایی که در راستای تحول و چابک سازی صدا و سیما انجام داده اید؛ اتفاقات ناگواری در این مجموعه در حال رخ دادن است که لازم می دانیم پیرامون برخی اتفاقات رخ داده در مدت اخیر، نکاتی را خدمتتان عرض کنیم :

 

از زمانی که جنابعالی به عنوان رئیس رسانه ملی معرفی شدید، کورسویی از امید در دل علاقه مندان به انقلاب اسلامی درخشید که با حضور جنابتان، صدا و سیما به دور از وابستگی های مالی و سیاسی، به مهم ترین رسالت خود که همانا بالا بردن سطح آگاهی ِ مردم است بپردازد و دیگر فضای امنیتی و کانالیزه نمودن سخنان، از رسانه ملی رخت بر خواهد بست. اما متاسفانه امروز شاهد طی روندی معکوس در فضای رسانه هستیم؛ انتظار ما از شما این بود که در برابر فشارهای بیرونی عده ای سرمایه سالار خود بزرگ پندار ، منفعل و تسلیم نبوده و وابستگی مالی رسانه ملی، استقلال و حریت صدا و سیما را زیر سوال نبرد که ظاهرا شرایط به گونه ای دیگر در حال رقم خوردن است.

 

امروز به دیده تاسف شاهد آنیم که مجموعه  طنز «در حاشیه» که با وجود برخی انتقادات ِ شکلی و محتوایی که به او وارد است ،اما  به حق فضای بیمار حاکم بر نظام سلامت را به تصویر کشانده و با شجاعت مافیای رسوخ کرده در نظام سلامت که مردم را در مضیقه ای وصف نشدنی قرار داده اند، را به نقد طنازانه کشانده است؛ به دلیل فشارهای اقلیتی زیاده خواه، طماع و حریص در نظام پزشکی و سلامت، به سرنوشتی نامعلوم دوچار میشود! آیا فصل بعدی این مجموعه پخش خواهد شد؟ چه زمانی پخش خواهد شد؟ آیا از ابتدا قرار بود به صورت فصلی پخش شود یا فشارها شما را به این نتیجه رساند؟ .

 

به هر وصف عدم پخش برنامه تلویزیونی «ثریا» در یک ماه اخیر حکایت از تاثیر پذیری ِ قطعی ِ سازمان تحت مدیریت شما از فشارهای بیرونی دارد .

 

از زمانی که ثریا به فسادها و ضعف های سیستمی و سازمانی موجود در نظام بانکی ، نظام مدیریت شهری ، نظام سلامت_بخوانید نظام پزشکان_ ، و… پرداخت ، میدانستیم ، آنان که از فضای موجود منافع کلانشان تامین میگردد وجود ِ این گونه برنامه ها را برنخواهند تافت  اما با این وجود این وظیفه شماست که اجازه ندهید این تقلاهای باطل بر اراده حقِ سازمان صدا و سیما اثر منفی بگذارد.

 

 نه تنها نباید بگذارید اثر بگذارد بلکه آن گاه که  صدای عده ای به اعتراض بلند شد باید به صحت مسیرتان مطمئن شوید و راه را با جدیت بیشتر طی کنید.

 

برنامه هایی همچون  ثریا و پایش و مناظره ، بار یکی از رسالت های صدا و سیما مبنی بر نقد وضع موجود جهت نیل به وضع مطلوب را به دوش می کشند و بایکوت و سانسور این سنخ برنامه ها، نتیجه ای جز سرخوردگی برای مردم و شادمانی برای صاحبان منافع و لابی ها ندارد؛ گاهی اینگونه احساس می شود که هنوز استبداد قلیلی بر منافع یک ملت در چشم برخی مسئولین، برتری دارد.

 

آقای سرافراز؛

متاسفانه اینگونه اعمال و عدم تحمل صداهای مختلف و متعدد و سیاست بستن فضا، امروز در فضای سیاسی کشور در حال تبدیل شدن به یک روال عادی و طبیعی است که محافظه کاری حضرتعالی در صدا و سیما و تعطیل کردن این سنخ برنامه های انتقادی بعنوان تکه تکمیل کننده این پازل بکار می رود و موارد مذکور  تنها نمونه مشتی از خروار است.

 

جنبش عدالتخواه دانشجویی به جد اینگونه سیاست های حاکم بر سازمان رصدا و سیما را مردود و غلط میداند و روال فعلی  را خلاف آرمان آزادی بیان  می داند که باید بعنوان دانشگاه ملی تریبون نقد سیاست های غلط و رویکردهای اشتباه مسئولین باشد.

 

رسانه ملی باید توجه داشته باشد که بستن و یک طرفه نمودن فضا ، پر کردن برنامه ها از محتواهای خنثی و بی مایه و سانسور کردنِ مردم و مشکلاتشان ، نه تنها موجب رشد ظرفیت فکری مردم نخواهد شد؛ بلکه مردم را به سمت رسانه های خارجی و بیگانه متمایل خواهد کرد و اولین مقصر این ماجرا رسانه ملی و بالاخص رئیس آن یعنی حضرتعالی می باشید. 

 

به امید ظهور عدالت گستر گیتی 
جنبش عدالتخواه دانشجویی 

 

منبع: teribon.ir

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون