تاریخ خبر: کد خبر: 3

۲۷ اردیبهشت‌ماه صورت می‌گیرد

برگزاری کنگره بین‌المللی شعر توس تا نیشابور در مشهد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از برگزاری کنگره بین‌المللی شعر توس تا نیشابور با حضور مهمانی برجسته از هرات و ایران در ۲۷ اردیبهشت‌ماه سال جاری خبر داد.

برگزاری کنگره بین‌المللی شعر توس تا نیشابور در مشهد

سیدسعید سرابی ظهر امروز در نشست خبری مراسم بزرگداشت فردوسی در سالن همایش اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار داشت: امسال در حوزه گرامیداشت مقام مفاخری همچون فردوسی، خیام و عطار تمام دستگاه‌های اجرایی استان در کنار اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به برگزاری باشکوه‌تر مراسم بزرگداشت این مفاخر پرداختند.

دبیر انجمن آثار و مفاخر خراسان رضوی با بیان این مطلب که این انجمن از ابتدای بهمن‌ماه سال گذشته فعالیت خود را در قالب ستاد بزرگداشت فردوسی آغاز کرده است؛ تصریح کرد: با توجه به این که اداره‌کل میراث فرهنگی خراسان رضوی به شکل کاملا متفاوتی در حوزه بزرگداشت مقام فردوسی وارد شدند و از سوی دیگر سایر سازمان‌ها همچون استانداری و شهرداری در این برنامه همکاری دارند؛ قطعا امسال به شکل متفاوت‌تری شاهد برگزاری مراسم نکوداشت این شاعر حماسی خواهیم بود.

سرابی ادامه داد: برنامه‌هایی از جمله اجرای عمومی نمایش «من تمامی مردگان بودم» به کارگردانی عبدالله برجسته و اقتباسی از داستان چوبینه شاهنامه، نقاله‌خوانی، رونمایی از آلبوم موسیقی یکی از اساتید فرهیخته این هنر، اجرای یک نمایش از قطب‌الدین صادقی، تجلیل و اهدای نشان فردوسی از 3 نفر از نخبگان علمی، هنری و فرهنگی در حوزه زبان و ادبیات فارسی، رونمایی از اثر مکتوب علمی پژوهشی همایش بزرگداشت فردوسی در سال جاری و اجرای عمومی موسیقی در مراسم بزرگداشت فردوسی زیر نظر ستاد وابسته به انجمن و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به این که کنگره بین‌المللی شعر توس تا نیشابور امسال با حضور مهمانی برجسته از هرات و ایران 27 اردیبهشت برگزار خواهد شد؛ افزود: این مراسم از مشهد آغاز و در آرامگاه خیام نیشابور آیین اختتامیه آن برگزار می‌شود.

وی تقدیر از 38 برگزیده به ترتیب در بخش‌های شعر آزاد و جنبی را در این مراسم از نکات مهم آن دانست و گفت: در این مراسم تقدیر از یکی از شاعران برجسته خراسانی را نیز در برنامه داریم و تاریخ اختتامیه آن نیز 28 اردیبهشت خواهد بود.

سرابی داوران این کنگره را نیز از سطح خوبی دانست و متذکر شد: در نظر داریم از شاعرانی همچون استاد بهمنی، محمد سلیمانی، سعید بیابانکی، حمیدرضا حسینی، رضا رفیع، اسماعیل آذر و... نیز در این مراسم دعوت کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که روز بزرگداشت فردوسی فرصت مناسبی است تا دبیرخانه دائمی اهدای نشان فردوسی و جایزه فرهنگی هنری و علمی با نام این شاعر حماسی را هر ساله به عنوان یک جریان ثابت در نظر بگیریم؛ تأکید کرد: در سالی که مقام معظم رهبری آن را با عنوان «فرهنگ و اقتصاد» معرفی کردند این امر برای دائمی شدن جریان نشان فردوسی و ویژه شمردن مفاخر بزرگی همچون فردوسی یک فرصت است.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون