تاریخ خبر: کد خبر: 1906

قرائتی: تنها پنج درصد مردم زکات می دهند

رییس ستاد اقامه نماز و احیای زکات کشور گفت: متاسفانه تنها پنج درصد مردم استانهای مختلف کشور زکات پرداخت می کنند.

به گزارش قاصدنیوز، حجت الاسلام 'محسن قرائتی' عصر چهارشنبه در ادامه کنگره ملی برگزیدگان روستایی و عشایری کشور در مشهد با اشاره به اینکه از ابتدای امسال دو هزار و 850 میلیارد ریال زکات در سطح کشور جمع آوری شده، فرهنگ پرداخت زکات در سطح کشور را ضعیف دانست و بر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی بیشتر مردم و واجدین شرایط نسبت به پرداخت این سنت حسنه تاکید کرد.
 
 
وی اظهار کرد: مناطق روستایی نباید وابسته به مناطق شهری و دولت باشد بلکه این نقاط با ظرفیتهای بسیار خود باید به تولید کنندگان اصلی کل جامعه تبدیل شوند و مناطق روستایی محور توسعه کشور قرار گیرند.
 
 
این مفسر و تحلیل گر قرآن کریم گفت: یکی از راههای مهم توسعه بهینه مناطق روستایی توسعه عبادت و افزایش فعالیتهای فرهنگی مبتنی بر ارزشهای اسلامی است.
 
 
وی از فعالان فرهنگی مناطق روستایی و عشایری خواست که با ارتباط بیشتر با علماء و اسلام شناسان برای رفع شبهات دینی و معرفتی خود و مردم این مناطق گام بردارند.
 
 
سومین کنگره ملی برگزیدگان فرهنگی مناطق روستایی و عشایری کشور با اهداف شناخت قابلیتها، توانمند سازی و ارتقای کانونهای فرهنگی و هنری و فعالان این بخش در مناطق روستایی، شبکه سازی، الگو قراردادن و بازخوانی نقش و جایگاه مساجد در این روستاها، توسعه فعالیتها و جلب توجه بیشتر مسوولین به تنگناهای این مناطق بیست و ششم لغایت بیست و نهم شهریورماه جاری در مشهد در حال برگزاری است.
 
 
این کنگره با حضور 700 نفر از برگزیدگان و نخبگان روستایی و عشایری کشور در رشته ها و بخشهای گوناگون فرهنگی برگزار می شود و در حاشیه برگزاری آن نمایشگاهی از دستاوردها و توانمندی های اعضای کانونهای فرهنگی و هنری روستایی برپا می شود و مشکلات فرهنگی این مناطق نیز در کارگروه های تخصصی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
 
 
هم اکنون از مجموع حدود 19 هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد کشور، بیش از هشت هزار و 500 کانون در مناطق روستایی دایر است.
 
منبع: ایرنا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون