تاریخ خبر: کد خبر: 1088

حسن رحیم پور در اختتامیه سلسله نشست های بازخوانی اندیشه های آیت الله خامنه ای درمشهد:

برخی سوپر انقلابی های دهه شصت، اکنون دست لیبرال ها را هم از پشت بسته اند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:هیچ گونه تغییری در سخنان، اصول و محورهای مورد توجه رهبری در دهه های 50، 60 و تاکنون ایجاد نشده است ولی برخی اشخاص حرف ها و مواضع آنها در آن زمان با سخنان فعلی شان آنقدر تغییر یافته که اگر امروز آنها را در کنار دیروز بگذاریم و قضاوت کنیم باور نمی کنیم که این مطالب را یک فرد بیان کرده است.

به گزارش قاصدنیوز، سلسله جلسات بازخوانی اندیشه های رهبر معظم انقلاب با هدف تبیین دیدگاه های ایشان که در قالب سخنرانی های  «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» در ماه مبارک رمضان سال 1353 در مسجد امام حسن (ع) مشهد ایراد شده بود، توسط موسسه پژوهشی، فرهنگی انقلاب اسلامی در مشهد(دفتر حفظ و نشر اندیشه و آثار آیت الله خامنه ای)از 31 تیر ماه لغایت پنجم مرداد ماه جاری برگزار شد.

 

حسن رحیم پور ازغدی بازخوانی اندیشه های رهبری(2)

 

در جلسات اول تا پنجم این سلسله نشست ها که با حضور حجت الاسلام والمسلمین غلامی، مرکز پژوهش‌های علوم انسانی، اسلامی صدرا برگزار گردید به مبانی توحید و ایمان در اندیشه های قرآنی رهبر معظم انقلاب پرداخته شد. در اختتامیه این سلسله نشست ها که شب گذشته پنجم مرداد در حسینیه و بیت آیت الله سید جواد خامنه‌ای(ره) با حضور طلاب، دانشجویان و فعالان و نخبگان فرهنگی شهر مشهد برگزار شد، استاد رحیم پورازغدی به سخنرانی پرداخت.

حسن رحیم پور ازغدی بازخوانی اندیشه های رهبری(1)

 

رئوس مطالب طرح شده در این نشست بدین شرح است:

 

 • مقام معظم رهبری پیش از پیروزی انقلاب و در شرایط دشوار سال‌های 1354 و 1353، درحالی بر مسئله سبک زندگی اسلامی و تاثیرگذاری آن در ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی معتقد بود، که در آن دوران اوج بروز و ظهور مکاتب مختلف بوده و امروز نیز همانند دیروز که ایشان قرآن را کتابی معرفت‌ساز دانسته و توجه بر این مسئله داشتند، خواستار تدبر و فهم‌درونی و عمیق در مورد آیات مبین قرآنی هستند.

 

 • رهبر معظم انقلاب در جلسات سخنرانی قبل از انقلاب که در مساجد کرامت و امام حسن (ع) مشهد داشتند همواره دین مبین اسلام و اندیشه های آن را به عنوان یک نگاه و مکتب و مسلک مد نظر قرار داده و بر تبیین این مسأله مهم تاکید داشتند که نباید به این اندیشه ها به عنوان یک موعظه پراکنده نگریست.
 • رهبری فرموده بودند: ما نگاه مسلکی و مکتبی به دین را شروع به تبیین کردیم که در آن زمان مخاطبی در جامعه نداشت چرا که نگاه عموم به مذهب این‌گونه بود که دین عبارتست از محفوظاتی فردی که نماد آن فقط برگزاری مراسم نیمه شعبان وعزاداری امام حسین(ع) بود و مسائل اجتماعی و سیاسی را به مذهب مرتبط نمی‌دانست.

بازخوانی اندیشه های مقام معظم رهبری در مشهد- حسن رحیم پور ازغدی(5)

 

 • چه کسی تصور می‌کرد حرف‌هایی که 40 سال پیش در مسجدی در گوشه‌ای از مشهد در بحث تفسیر قرآن و نهج‌البلاغه ارائه می‌شد، یا سخنانی که امام(ره) در سال 43 به هنگام تبعید بیان کردند، یا حرف‌هایی که استاد محمدتقی شریعتی در دهه 50 در حسینیه ارشاد مطرح می‌کردند، امروز کل جهان اسلام را فرا بگیرد و تمام معادلات سیاسی و بین‌المللی و استراتژیک را تحت تأثیر قرار دهد؟

 

 • حضرت آیت الله خامنه ای در شرایط خاص آن زمان که شبهات زیادی در مجالس مذهبی مطرح می شد همواره تاکید می کردند که باید این شبهات را مبتنی بر اقتضائات دین مبین اسلام به درستی پاسخ گفت.

 

 • آیت الله خامنه ای درباره علت برگزاری این جلسات در سال53 پراکنده بودن بیان سرفصل‌های اسلامی، عدم وجود امکان مقایسه مکاتب غیر دینی با دین اسلام برای جوانان و عدم توجه به ضرورت تعمق و تدبر در قرآن در جلسات مذهبی را از دلایل برگزاری جلسات طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن کریم بیان کرده‌اند.

بازخوانی اندیشه های مقام معظم رهبری در مشهد- حسن رحیم پور ازغدی(3)

 • دهه 50 سریع‌ترین دوره‌ در ترویج سبک زندگی غربی و گسترش فساد و فحشا در ایران بود و مسئولان آموزش‌ و پرورش آن زمان برنامه آمریکایی، انگلیسی، صهیونیستی را برای تربیت نسل جدید کشور اجرا می‌کردند و این در حالی‌ بود که اطلاعات سیاسی و آگاهی‌های قشر مذهبی در سطح بسیار پائینی بود.

 

 •  آن زمان یک نفر نیروی اسلام‌گرای فلسطینی نداشتیم، همه یا سوسیالیست و لائیک بودند یا قومی بودند و ایدئولوژی سازمانی اسلامی وجود نداشت، اما امروز موشک‌های این انقلاب شهر‌های مختلف اسرائیل را با شعار‌های اسلامی مسلمانان فلسطینی می‌کوبد.

 

 • هیچ گونه تغییری در سخنان، اصول و محورهای مورد توجه رهبری در دهه های 50، 60 و تاکنون ایجاد نشده است ولی برخی اشخاص حرف ها و مواضع آنها در آن زمان با سخنان فعلی شان آنقدر تغییر یافته که اگر امروز آنها را در کنار دیروز بگذاریم و قضاوت کنیم باور نمی کنیم که این مطالب را یک فرد بیان کرده است.برخی افراد در دهه 60 سوپر انقلابی بودند ولی هم اکنون دست لبیرال ها را هم از پشت بسته اند.
 • همان اندیشه ها و شعارهایی که در دهه 40 و 50 توسط امام خمینی (ره) و مبارزین دوران نهضت انقلاب اسلامی و سخنرانی های حضرت آیت الله خامنه ای در مساجد کرامت و امام حسن (ع) مشهد مطرح می شد، هم اکنون در کشورهایی مانند مصر، افغانستان و سایر کشورهای اسلامی به عنوان یک ایدئولوژی و شعار اساسی مطرح می شود.

بازخوانی اندیشه های مقام معظم رهبری در مشهد- حسن رحیم پور ازغدی(4)

 •  برخی به جدیت تحقق قوانین و وعده‌های الهی باور ندارند. برخی گمان می‌کنند این که خداوند در قرآن فرموده است "إن تنصروا الله ینصرکم"، این تعارف است اما عده‌ای مانند امام خمینی(ره) آن را باور می‌کنند و زندگی فردی و اجتماعی خود را بر پایه آن می‌چینند که این‌ها مؤمنان واقعی‌اند.

 

 • خداوند در حدیث قدسی فرموده‌است: «اگر برای مردم کار کنی تو را به مردم واگذار خواهم کرد»، افزود: این مسئله ایمان غیبی می‌خواهد لذا انسان همانگونه که باور دارد، آب در دمای 100 درجه می‌جوشد، باید باور داشته باشد که اگر برای مردم کار کند، خداوند او را به مردم واگذار خواهد کرد.

 

 • باید برای خدا به مردم خدمت شود. امام حسن(ع) فرموده‌اند: «تو برای خدا بندگی کن، خداوند تو را بی نیاز خواهد کرد» بنابراین اگر بتوانیم به این حدیث عمل کنیم، دیگر نیازی به درخواست کمک از مردم نداریم و در زمان مواجهه با گرفتاری، ترسی از مردم و عوامل دنیایی نخواهیم داشت.

بازخوانی اندیشه های مقام معظم رهبری در مشهد- حسن رحیم پور ازغدی(6)

 • امام خمینی(ره) در هواپیما که از پاریس به ایران می‌آمدند در پاسخ به خبرنگاران که از ایشان پرسیدند، چه حسی دارید، فرمودند: «هیچ حسی ندارم»، عنوان کرد: امام خمینی(ره) پس از پیروزی خرمشهر نیز فرمودند: «خرمشهر را خدا آزاد کرد» لذا این مسائل نشان دهنده این است که هدف اصلی امام خمینی(ره) کسب رأی خداوند بوده است و برای خدا به خلق خدمت می‌کرد.

 

 • امام خمینی (ره) تنها خدا را باور و در محاسباتشان تنها پرودگار متعال را مدنظر داشتند و این تفکر در شاگردان ایشان نظیر آیت الله خامنه ای نیز تبلور خاصی یافت و در شرایطی که قبل از پیروزی انقلاب حتی مطرح کردن کلمه آخوند سیاسی و اسلام سیاسی حرف نامربوطی به شمار می رفت، امام راحل و شاگردانشان این تفکر را شجاعانه مطرح و تغییر دادند.

بازخوانی اندیشه های مقام معظم رهبری در مشهد- حسن رحیم پور ازغدی(7)

 •  این‌جاست که یکی از تفاوت‌های مکتب اهل‌بیت(ع) با دیگر مذاهب آشکار می‌شود که پیروان اهل‌بیت حکومت اسلامی تشکیل دادند و شروع به تمدن سازی اسلامی کردند با این که برای امام(ره) و انقلاب هیچ الگویی جز اتفاقات 1400 سال پیش نبود، اما خیلی از مسلمانان با این که الگوی انقلاب ایران را در زمان معاصر با خود دارند، توفیق انجام این کار بزرگ را نیافته‌اند مانند آن چه که در مصر رخ داد.

 

 •  امام راحل در ابتدای نهضت انقلاب اسلامی در سال 1342 عنوان کردند که اسراییل باید از بین برود و این مطلب بعد از 50 سال به شعار اصلی مسلمانان و آزادیخواهان و استکبار ستیزان عالم تبدیل شده و سخنرانی های سال 1353 رهبر معظم انقلاب در مشهد امروز این حرف‌ها تبدیل به موشک شده است و واقعاً به تل‌آویو می‌خورد.

 

 

 • زمانی که امام خمینی(ره) فرمودند: «شاه باید برود» برخی به این کلام خندیدند. سخنانی که مقام معظم رهبری قبل از انقلاب اسلامی در سال 53 مسجد امام حسن(ع) و حسینیه‌های کوچک بیان می‌شد، امروز به برکت اسلام در کشورهای اسلامی از افغانستان و پاکستان تا مصر مطرح می‌شود و این همان وعده‌هایی است که خدا فرمود: «برای من باشید تا شما را از همه چیز بی نیاز کنم»

 

 

 •  این که تا قبل از این فتنه‌های داعش، ایران در عراق و سوریه مهمان بود، اما امروز میزبان است و نیز این که امروز دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر مسلح شدن کرانه باختری بلا‌فاصله عملی می‌شود، این‌ها نشانه تحقق وعده‌های الهی است.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون