تاریخ خبر: کد خبر: 8785

زاکانی در مشهد:

بیکاری در کشور 12.7 درصد افزایش داشته است/ یک عده عامدانه نمی‌گذارند اقتصاد کشور راه بیفتد

زاکانی با اشاره به وجود 3 میلیون و 250 بیکار در کشور گفت: این معضل در ایران، 12.7 درصد افزایش داشته است.

بیکاری در کشور 12.7 درصد افزایش داشته است/ یک عده عامدانه نمی‌گذارند اقتصاد کشور راه بیفتد

به گزارش «قاصدنیوز»، علیرضا زاکانی در نشست «ما می توانیم» از سلسله نشست های کرسی های آزاد اندیشی دانشجویان دانشگاه فردوسی که در تالار رجایی این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به وجود 3 میلیون و 250 بیکار در کشور گفت: این معضل در ایران، 12.7 درصد افزایش داشته است.

 

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری از سوی دولت با ارائه عدد و رقم‌های مختلفی بوده است یادآور شد: دولت مدعی ایجاد  700  هزار  شغل تاکنون بوده، اما انباشت جمعیت بیکار، خیلی بیشتر از این اعداد است، چراکه این اعداد برحسب هر فرد شاغل یک ساعت در هفته محاسبه می شود.

 

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ما در آستانه یک انتخاب بزرگ هستیم، گفت: دولت تورم را مهار کرد، اما نتوانست از رکورد حاصل از آن عبور کند.

 

زاکانی ادامه داد: دولت یازدهم با این نگاه که تورم را مهار کند، با استفاده از سرمایه گذاری خارجی و ورود تکنولوژی بتواند کشور را از روکود خارج کند، اقداماتی انجام داد اما این امر سبب شد، اقتصاد کشور دچار مرگ مغزی شود.

 

وی بیان کرد: نتیجه عملکرد دولت در بحث اقتصاد و اشتغال قابل لمس است و می‌توان دید که ماحصل عملکرد دولت چه نتایجی برای کشور داشته است.

 

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر ملاک نرخ بیکاری را 44 ساعت اشتغال در هفته محاسبه کنیم، 6 میلیون نفر بیکار هستند که 22 درصد اقشار جامعه را به خود اختصاص می دهند اضافه کرد: هر چند دولت در گفته های خود نشان داده که درد و رنج را فهمیده، اما راهکاری برای برون رفت از آن ندارد.

 

زاکانی با اشاره به اینکه در سال 92 حجت الاسلام روحانی ادعا کرد که مشکل کشور، ناکارآمدی در مدیریت است و تنها مشکل اقتصادی نیست بلکه اجتماعی نیز است بیان کرد: امروز وعده ها و حرف های جدیدی از دولت می شنویم که عنوان می کند که توان ایجاد شغل برای بیکاران را ندارد، علاوه براین، بیان می شود، مگر توان و امکانات چقدر است که بتوان این همه شغل ایجاد کرد.

 

زاکانی گفت: اگر تنها ظرفیت ها این صنعت پایین دستی پتروشیمی فعال شود، ارزش افزوده بیشتری تولید می کنیم و می توانیم به سرعت از رکود خارج شویم.

 

وی با تاکید بر اینکه ما را در همه موارد تحریم کردند، اما در صنعت پتروشیمی تحریم نکردند و از اولین قراردادهایی که بعد از برجام بسته شد در زمینه پتروشیمی بود، گفت: در زمینه  پتروشیمی به ما وابسته هستند و جایگزینی هم ندارند،  بازار منطقه تحریم پذیر نیست.

 

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: یک عده عامدانه نمی گذارند که اقتصاد کشور راه بیفتد و جنگ سیاسی راه می اندازند، حرف از جنگ و صلح می زنند، چطور ممکن است که دولت ترامپ با وعده های انتخاباتی که داده بود در زمینه دیوار کشیدن در مرزها و رسیدگی به وضع داخلی آمریکا، حمله موشکی داشته باشد، در چند نقطه  جهان، جز اینکه با این کارها می خواهد به عده ای چراغ سبز نشان دهد؟!

 

زاکانی ادامه داد: ما دولتی می خواهیم که اگر دست تولیدکننده را نمی گیرد، حداقل سنگ پیش پای آن نیندازد، این دولت نه به فکر تولید و اشتغال بوده، نه به فکر کارگر و کارفرما است، این دولت خسته است و باید برود استراحت کند.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون