تاریخ خبر: کد خبر: 5281

نظر سردبیر روزنامه خراسان درباره تجمع اعتراضی به غرب در مشهد

دبیرکل جبهه آرمانخواهان واقع بین در پاسخ به سوال دوم خبرنگار رسا مبنی بر این که موضع جبهه در قبال تجمعات اخیر در اعتراض به زیاده خواهی های غرب چیست؟ پاسخ داد: همه ما اذعان داریم که فرموده های رهبر معظم انقلاب باید اجرایی شود اما در حال حاضر در نحوه رسیدن به آن ها دچار تشتت آراء و اغتشاش تحلیل شده ایم.

نظر سردبیر روزنامه خراسان درباره تجمع اعتراضی به غرب در مشهد

به گزارش قاصدنیوز، سعید احدیان، دبیر کل جبهه آرمانخواهان واقع بین صبح دیروز در جلسه گفت و گو و هم اندیشی سیاسی پیرامون مذاکرات هسته ای که در محل دفتر این جبهه برگزار شد، به بیان آرمان های مهم و اساسی نظام در طی مذاکرات پرداخت و گفت: در مسیر توافق با غرب در موضوع هسته ای شش آرمان برای ما مطرح می شود که در حقیقت حداقل های خواسته های نظام است به گونه ای که اگر یکی از این آرمان ها محقق نشود، ما به توافق خوبی نرسیده ایم.

 

وی افزود: حق غنی سازی، ‌غنی سازی صنعتی برای ورود به صنعت پر سود هسته ای، ‌حق تحقیق و توسعه برای پویا ماندن فناوری هسته ای، ‌رفع تحریم ها، حفظ عزت و امنیت ملی و حفظ جایگاه استکبارستیزی با موضع عقلانی، حداقل آرمان های ما است.

 

احدیان با بیان این که در حال حاضر ما به سه اصل دست یافته ایم اما هنوز رفع تحریم ها، حفظ عزت و امنیت ملی و حفظ جایگاه استکبارستیزی محقق نشده است، تصریح کرد: تیم مذاکره کننده ما دستاورهایی داشته که حاصل 12 سال ایستادگی و 18 ماه مذاکره است.

 

 دلایل غرب برای نشستن پای مذاکره

مدیرمسؤول روزنامه خراسان، توان دفاعی،‌ قدرت منطقه ای، رشد غیرقابل کنترل تکنولوژی هسته ای و مقاومت و پافشاری مردم بر حقوق هسته ای را از دلایلی برشمرد که غرب را وادار به نشستن پای میز مذاکره با ایران کرده است و گفت: مذاکرات باید همینطور علنی و شفاف ادامه پیدا کند و به صورت لحظه ای نتایج آن منتشر شود چرا که اولا جبهه مقاومت منطقه ای به مذاکره ما و آمریکا چشم دوخته است و برای آرامش آن ها باید ماهیت ضداستکباری نظام حفظ شود و ثانیا اجماع و اتحاد مردم حفظ و تقویت شود.

 

وی به دودستگی فکری مردم پیش از مذاکرات هسته ای اشاره کرد و در دسته بندی خود مردم آن زمان را در دو گروه جای داد؛ گروهی که اعتقاد داشتند با مذاکره و توافق با آمریکا مسأله هسته ای و اساسا همه مشکلات حل می شود و گروهی که اعتقاد داشتند با مذاکره با آمریکا نه تنها هیچ مشکلی بلکه حتی مسأله هسته ای هم حل نمی شود.

 

احدیان افزود: با شروع مذاکرات و انتشار نتایج آن، نباید اتحاد مردم از بین برود و شکاف در میان ملت به وجود بیاید.

 

دبیرکل جبهه آرمانخواهان واقع بین در پاسخ به سوال خبرنگار رسا مبنی بر این که آیا رویکرد فعلی جبهه یک تقیه گذرا و اقتضایی است یا یک تأیید حقیقی، پاسخ داد: ما تقیه نمی کنیم و حقیقتا به مذاکره اعتقاد داریم؛ هیچ کس از یک توافق خوب بدش نمی آید؛ این اظهار نظر رهبر معظم انقلاب هم بود که فرمودند: «من موافق یک توافق خوب هستم» آنچه که مطرح است این است که روند فعلی مذاکرات به سمت خوبی پیش نمی رود.

 

وی در ادامه سخنان خود به انتقاد از دولت پرداخت و گفت: بیش از تیم مذاکره کننده هسته ای، انتقادات به خود دولت وارد است؛ این که در آستانه مذاکره با غرب در مورد تحریم ها، با ادبیات نادرستی، خزانه، خالی توصیف شود، یا رسما تنها راه خروج از بحران اقتصادی، رفع تحریم ها اعلام شود، نتیجه ای جز تضعیف بیشتر تیم هسته ای خودی ندارد.

 

احدیان در تحلیلی جالب توجه، اقدام اخیر دولت در افزایش قیمت ها را تحسین کرد و گفت: افزایش قیمت ها مانند افزایش اخیر قیمت بنزین به گروه هسته ای کمک می کند چرا که به این وسیله به طرف مقابل نشان می دهیم که ما منتظر لغو تحریم ها نیستیم.

 

نباید عدم توافق را شکست معرفی کرد

دبیرکل جبهه آرمانخواهان واقع بین در پاسخ به سوال دوم خبرنگار رسا مبنی بر این که موضع جبهه در قبال تجمعات اخیر در اعتراض به زیاده خواهی های غرب چیست؟ پاسخ داد: همه ما اذعان داریم که فرموده های رهبر معظم انقلاب باید اجرایی شود اما در حال حاضر در نحوه رسیدن به آن ها دچار تشتت آراء و اغتشاش تحلیل شده ایم؛ پاسخ متقابل نظیر مقالات اخیر روزنامه وطن امروز یک رویکرد غلط است. نباید عدم توافق را شکست معرفی کرد، با این کار شهامت عدم توافق را در تیم مذاکره کننده هسته ای خودمان از بین برده و با دست خود آن ها را مجبور به توافق ولو به شرط پذیرش شروط ظالمانه غرب می کنیم.

 

وی با بیان این که نباید دستاوردهای مذاکرات را نادیده گرفت، اظهار کرد: به بیان مستقیم جان کری،‌ آمریکا دیگر قادر به متقاعدکردن اتحادیه اروپا برای ادامه اعمال تحریم ضد ایران نیست. این شکاف که در جبهه مقابل ایجاد شده است،‌ از دستاوردهای ارزشمند مذاکرات است. قرار بود در کل از دید مجامع بین المللی یک کشور استثنا در بازرسی و نظارت نباشیم که این امر محقق شده است منتها با چند سال تأخیر.

 

احدیان ادامه داد: پس از 15 یا 10 سال، حجم و درصد غنی سازی برای ما هم عادی سازی خواهد شد. آنچه که پیش آمده است این است که ما به نتیجه رسیده ایم منتها بسته به اقتضاء، اندکی دیرتر. می توان با حسن ظن اما نه با خوش باوری به مذاکرات نگریست؛ این همان آرمانخواهی واقع بینانه است.

 

دبیرکل جبهه آرمانخواهان واقع بین در انتهای سخنان خود، تحلیل واقع بینانه و منطقی صحنه، مطالبه گری برای رفع نقاط ضعف، مشاهده و تقویت نقاط قوت و پرهیز جدی از فراهم آوردن فضای دوقطبی را در عرصه فعلی سیاسی لازم و ضروری دانست و یادآور شد: حقیقت آن است که جبهه مقابل از انتقادات بر حق ما سوء استفاده می کند، در حالی که انتقادکردن حق همه است. باید دید در حال حاضر اظهار این انتقادات به نفع ساختار کل نظام و جریان انقلابی است یا نه.

 

منبع: رسا

کلمات کلیدی

 • 1 0

  ایشون مدیر مسئول روزنامه خراسان هستند

 • محمد 1 0

  آقای احدیان مدیرمسئول روزنامه خراسان هستن نه سردبیر !!

 • رضا 0 0

  یه اصلاحی چیزی، احدیان مدیر مسئوله نه سردبیر!!!

 • !! 0 0

  کاش یکی هم پیدا میشد ایشون و دور و بری هاش رو تحلیل میکرد که اینا با خودشون چند چندن بالاخره؟؟!!
  معنای آرمان گرایی واقع بینانه، واقعا همینه که اینا میگن!!
  یکی جواب بده لدفا....

ارسال نظر

تریبون