تاریخ خبر: کد خبر: 5160

حذف دعای سلامتی رهبر انقلاب در پروازها به کجا رسید؟

درحالی که رهبر انقلاب در ایام نوروز دستور حذف سریع بخش آرزوی سلامتی برای ایشان را از متن خوشامدگویی مهمانداران هواپیماها صادر کرده بودند، اما هنوز این موضوع به صورت رسمی و کتبی توسط سازمان هواپیمایی کشوری به ایرلاین ها ابلاغ نشده است و پاسخ سازمان هواپیمایی در توجیه عدم ابلاغ کتبی این موضوع عجیب است!

حذف دعای سلامتی رهبر انقلاب در پروازها به کجا رسید؟

به گزارش قاصدنیوز، فروردین ماه امسال بودکه روزنامه خراسان در خبری کوتاه از نارضایتی مقام معظم رهبری از متن خوشامدگویی مهماندار پروازی که ایشان مانند دیگر مسافران در آن حضور داشتند تا به مشهد سفر کنند خبر داد.نارضایتی از اینکه مهماندار پرواز به سبک معمول و پس از دعا برای روح امام و شهدا،سلامتی رهبر معظم انقلاب را آرزو کرد و رهبر انقلاب هم که در بین مسافران حضور داشتند با شنیدن این خوشامدگویی از بخش آرزوی سلامتی برای رهبر انقلاب ناراحت شدند و دستور حذف سریع این بخش از متن خوشامدگویی مهمانداران توسط مسئولان مربوط را صادر کردند.حال با گذشت بیش از یک ماه از این اتفاق و دستور مقام معظم رهبری بازهم مسافران برخی ایرلاین های داخلی پیش از پرواز همچنان با متن قدیمی که مورد انتقاد مقام معظم رهبری و ناخشنودی ایشان قرار گرفت مواجه می شوند.

 

به عنوان مثال شرکت هواپیمایی ماهان که در پروازهای خود متن از پیش خوانده شده و ضبط شده ای را برای مسافران پخش می کند بدون توجه به دستور رهبر معظم انقلاب همچنان از متن قدیمی استفاده می کند و یا در برخی پروازهای شرکت هواپیمایی زاگرس باز هم در مواردی برخلاف دستورالعمل عمل می کند.

 

روزنامه خراسان به منظور بررسی نحوه ابلاغ این موضوع به شرکت های هواپیمایی به بررسی این موضوع پرداخت.

 

برای بررسی میدانی موضوع راهی فرودگاه مهرآباد تهران می شوم.پرواز مشهد -تهران شرکت هواپیمایی ماهان به تازگی به زمین نشسته و مسافران منتظر دریافت چمدان های خود هستند.به سراغ یکی از مسافران که البته روحانی هم هست می روم.می پرسم آیا در پیام خوشامد گویی مهماندار پیش از پرواز هواپیما همچنان دعا برای سلامتی رهبر معظم انقلاب مطرح می شود یا خیر؟روحانی جوان که گویا از تذکر رهبری بابت حذف این پیام آگاهی ندارد با ناراحتی می گوید خیر برایم خیلی جالب بودکه این بخش از خوشامدگویی پیش از پرواز را حذف کرده اند حتی خواستم به مهمانداران تذکر دهم اما خودداری کردم.

 

امیرخوراکیان معاون دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری هم از جمله مسافران این پرواز است وقتی از او درباره حذف این بخش از پیام خوشامد قبل از پرواز می پرسم می گوید:در این پرواز برای سلامتی رهبری دعا نکردند ولی در پرواز قبلی خودم که هفته قبل با شرکت ماهان به مشهد سفر کردم بدون توجه به خواسته رهبری بازهم دعا برای سلامتی ایشان تکرار شد.

 

به نظر می رسد شرکت های هواپیمایی در پروازهای خود یکی درمیان به این موضوع عمل می کنند.خوراکیان می گوید متاسفانه مشاهدات خودم و سایرین حکایت از عدم اجرای صحیح مطالبه رهبری دارد و در اولین فرصت موضوع را مکتوب کرده و به مسئولان امر جهت اجرا ابلاغ خواهیم کرد.

 

یکی از مسافران پرواز بندرعباس به تهران شرکت ماهان هم می گوید این بخش از پیام حذف شده بود.یکی از مسافران پرواز اهواز به تهران شرکت ماهان هم حرف بقیه را تایید می کند و می گوید هفته قبل که با ماهان از تهران به اهواز رفتم هنوز برای سلامتی آقا دعا می کردند ولی امروز که با پرواز ماهان به تهران آمدم این بخش حذف شده بود.یکی از مسافران هواپیمایی آتا اما در واکنش به همین سوال می گوید:اتفاقا چون این خبر را شنیده بودم و برایم مهم بود هنگام پرواز دقت کردم و متوجه شدم هنوز هم بخش دعا برای سلامتی آقا در پیام ابتدای پرواز آتا وجود دارد.همین سوال را از یکی از مسافران شرکت آسمان هم می پرسم که درجوابم می گوید خیر این بخش از پیام حذف شده است و دراین پرواز هم مهماندار دعای سفر را بدون تاکید بر دعا برای سلامتی رهبر انقلاب قرائت کرد.اما در پرواز قبلی ام که با هواپیمایی آتا به مشهد رفته بودم بخش دعا برای رهبری را حذف نکرده بودند.

 

شاهرخ نوش آبادی مدیرکل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با خراسان ضمن بی اطلاعی از صدور چنین دستور العملی از سوی مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری می گوید:تا به امروز بخشنامه و یا دستورالعمل کتبی و مشخصی به این شرکت هواپیمایی اعلام نشده است و خدمات پرواز هما خود پس از اطلاع از این خبر اقدام به حذف بخش مربوطه از متن خوشامدگویی کرده است.

 

دکتر محمد رحیمی مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری هم در این باره به خراسان می گوید:از آنجا که این موضوع به صورت شفاهی به ما ابلاغ شد ماهم به صورت شفاهی به تمامی ایرلاین ها ابلاغ کردیم و امروز با قاطعیت می گویم که هیچ شرکتی در آنانس ابتدای پرواز خود برای سلامتی مقام معظم رهبری دعا نمی کند.

 

برای اطلاع از جزئیات بیشتر به سراغ مرتضی دهقان مدیرکل دفتر نظارت برفرودگاه ها،شرکت ها و موسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری می روم.او نیز در ا ین خصوص به خراسان می گوید: ما نیزمانند دیگران به صورت شفاهی از این دستور مقام معظم رهبری مطلع شدیم .بعد از انتشار این خبر بود که بسیاری از شرکت های هواپیمایی با اطلاع از نظر رهبری اقدام به حذف این بخش از پیام خوشامدگویی ابتدای پرواز کردند.

 

این در حالی است که دفتر نظارت بر فرودگاه ها،شرکت ها و موسسات هوانوردی به صورت شفاهی موضوع را به تمامی ۱۴شرکت هواپیمایی موجود در کشور اعلام کرد و با ابلاغ شفاهی موضوع به معاونین بازرگانی شرکت های هوایی از آنها خواست تا با احترام به نظر مقام معظم رهبری بخش دعا برای سلامتی ایشان را از متن خوشامدگویی ابتدای پروازها حذف کنند.

 

وی خاطرنشان کرد از آنجا که راضی به ابلاغ رسمی این موضوع که برای سلامتی رهبری دعا نشود نبودیم موضوع را مکتوب ابلاغ نکردیم و تنها به اعلام شفاهی بسنده نمودیم.

 

دهقان افزود:این کار شامل دستور العمل نمی‌شود و چون شرکت‌ها طبق عرفی معمول در خوشامدگویی ابتدایی پرواز برای سلامتی مقام معظم رهبری دعا می کردند، باتوجه به نارضایتی رهبری از شرکت ها خواستیم تا از این پس مطابق با نظر رهبری عمل شود.

 

این مقام مسئول در سازمان هواپیمایی کشوری خاطرنشان کرد:بر اساس بررسی های صورت گرفته توسط دفتر نظارت ،هیچ یک از شرکت های هواپیمایی برخلاف درخواست رهبری عمل نمی کنند و اگر در پروازی این اتفاق رخ دهد ناشی از اشتباه مهمانداران پرواز است که بنا بر عادت قدیمی که طی چندین سال ایجاد شده است همان متن قدیمی را قرائت می کنند.

 

وی افزود:شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران(هما)اولین شرکتی بوده است که خود پس از اطلاع از این موضوع نسبت به ا جرای درخواست رهبری عمل کرده و موضوع عمل نکردن شرکت هواپیمایی ماهان به این امر نیز بررسی و در صورت تخطی به این شرکت تذکر داده خواهد شد.

 

به نظر می رسد مشکل رفتار چندگانه شرکت های هواپیمایی در این مسئله عدم ابلاغ کتبی دستور رهبری می باشد و توجیه این که «راضی به ابلاغ رسمی دعا نکردن برای رهبر انقلاب نشدیم» کاملا غیرمنطقی است، چرا که نتیجه این ملاحظه عمل نشدن به دستور رهبری است و برای بسیاری از مسافران برداشت نادرستی ایجاد می کند.

 


منبع: روزنامه خراسان

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون