تاریخ خبر: کد خبر: 3565

غضنفری نویسنده کتاب «راز قطعنامه» با اشاره به سخنان اخیر آیت الله سیدمحمد خامنه ای:

بخشی از روایت تاریخ، نقل شفاهی است/ آمریکا و انگلیس از مواضع هاشمی در سال88 خوشحال شدند

غضنفری گفت: به هر حال بخشی از تاریخ ما تاریخ شفاهی است و ما از قول این آقایان می توانیم حوادث را نقل کنیم؛ اما من در نوشته‌هایم به صراحت همه مواضع‌گیری‌ها و اعلام نظرها را با سند و مدرک ارائه کرده ام.

بخشی از روایت تاریخ، نقل شفاهی است/ آمریکا و انگلیس از مواضع هاشمی در سال88  خوشحال شدند

کامران غضنفری پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی در گفتگو با «قاصدنیوز» پیرامون مسائل طرح شده توسط آیت الله سیدمحمد خامنه ای گفت: بنده بخشی از تلاش های مختلفی که آقای هاشمی در اوایل انقلاب برای ارتباط گیری با آمریکا انجام داده است را در کتاب «راز قطعنامه» و شماره اخیر هفته نامه 9دی ذکر کرده ام.

 

وی افزود: بحث ارتباط با آمریکا یک جریان ریشه دار است که ریشه اش به 30سال قبل بر می گردد و این جریان از همان اوایل انقلاب به دنبال این ارتباط گیری بوده اند. این ارتباطات به طور کاملا پنهانی و پشت پرده انجام می شده است و فقط خود آقای هاشمی و چند نفر دیگر در جریان آن بوده اند.

 

نویسنده کتاب«راز قطعنامه» گفت: این ارتباط گیری از اردیبهشت سال64 شروع شد و تا خرداد 65 که« مک فارلین» به ایران آمد، ادامه داشت و در این بازه یک ساله ارتباطات بدون اطلاع امام انجام می شده است و به نظر می آید خبر این ارتباط گیری در اواخر یا در همان موقع ورود مک فارلین به ایران در سال 65، به امام اطلاع داده شده بود و قدر مسلم این است که از ابتدا این مساله را با امام مطرح نکرده بودند.

 

وی با اشاره به اینکه آقای ولایتی هم که در آن زمان وزیر امور خارجه بوده است، اعلام می کند در جریان این ارتباطات پنهانی نبوده است، گفت: مذاکره کنندگان پنهانی، او را هم دور زده اند.

 

غضنفری اضافه کرد: آقای رضایی هم که در آن زمان فرمانده سپاه بوده است  در مصاحبه ای اشاره می کند ما بعد از مدت ها که این رابطه پنهانی برقرار شده بود، فهمیدیم عده ای با آمریکا رابطه برقرار کرده و رفت و آمد و صحبت می کنند. ایشان می گوید وقتی ما از این موضوع مطلع شدیم، گفتیم حالا که آمریکایی ها بحث آزادی گروگان های آمریکایی را در این ارتباطات به وسط کشیده اند فرصت خوبی است تا ما هم در این قضیه وارد شویم و این شرط را برای آمریکایی ها بگذاریم که گروگان ها در عوض اجازه خرید بعضی از تجهیزات نظامی مورد نیاز کشور، آزاد می شوند.

 

کتاب راز قطعنامه

 

وی با اشاره به اینکه هدف مذاکرات از ابتدا اصلا به بهانه خرید تجهیزات نظامی مورد نیاز کشور نبوده است، گفت: بحث خرید موشک های«تاو» از زمانی در این ارتباطات پنهانی مطرح می شود که آقای رضایی از ماجرا مطلع می شوند؛ در صورتی که مذاکره کنندگان پنهانی سعی کرد اینگونه وانمود کند که ما برای خرید یک سری تجهیزات نظامی این ارتباط گیری را بر قرار کرده ایم؛ در حالی که این موضوع واقعیت نداشت و آنها از همان ابتدا این ارتباطات را با اهداف دیگری برقرار کرده بودند.

 

نویسنده کتاب پرفروش «رازقطعنامه» در مورد بحث های مطرح شده در این مذاکرات گفت: ظاهرا آمریکایی ها به بهانه آزاد کردن گروگان هایشان در لبنان، وارد مذاکرات شده بودند اما بعد از آن مساله ارتباطات سیاسی را  هم مطرح کرده بودند که این رابطه از آزادی گروگان ها شروع و به برقراری روابط سیاسی ختم شود. این ارتباطات تا زمان ورود مک فارلین به ایران ادامه داشت و برخلاف این گفته آقای هاشمی که می گوید:« ما از ورود مک فارلین به ایران خبر نداشتیم» و شواهد و قرائن نشان می دهد که واقعیت چیز دیگری است وآنها از آمدن مک فارلین به ایران مطلع بوده اند و بنا بوده است که با مک فارلین ملاقات  هم کنند اما وقتی حضرت امام از این موضوع با خبر می شود، مسئولین را از ملاقات با این فرد منع می کنند.

 

غضنفری با اشاره به سیاست آمریکا در این خصوص خاطرنشان کرد: آمریکا  خطی را از گذشته در قبال ایران دنبال می‌کرده و آن هم تقویت جناح میانه رو در ایران بوده است به نحوی که با سیاسیون ایران ارتباط پنهانی برقرار کنند و به جناح میانه رو که طرفدار  و  متمایل به غرب است برای رسیدن به قدرت حمایت کنند. آنها این قضیه را همچنان پیگیری می کنند و بعضا هم ابائی نداشته اند که این حمایت را به طور علنی اعلام کنند کما اینکه در سال‌های گذشته بارها مقامات آمریکایی علنا اعلام کرده اند که ما از جناح سیاسی میانه رو برای رسیدن به قدرت و کنار زدن رهبری و ولایت فقیه حمایت  می کنیم.

 

پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی در مورد سخنان آیت الله سید محمد خامنه ای گفت: به هر حال بخشی از تاریخ ما تاریخ شفاهی است و ما از قول این آقایان میتوانیم حوادث را نقل کنیم؛ اما من در نوشته‌هایم به صراحت همه مواضع‌گیری‌ها و اعلام نظرها را با سند و مدرک ارائه کرده ام و بدون سند حرفی نزده ام.

 

وی در انتها خاطرنشان کرد: آقای هاشمی با کمال تاسف در حوادث سال88 عملکرد خوبی از خودشان نشان ندادند و صحبت ها و اقدامات ایشان در آن سال به گونه ای بود که آمریکایی‌ها، انگلیسی ها و گروه های مخالف انقلاب از مواضع ایشان خوشحال شدند. امام خمینی(ره) این قاعده را به ما یاد داده است که«هر وقت دیدی دشمن از صحبت و عملکردت اظهار خوشحالی کرد، باید بدانی که مسیر غلط و اشتباهی را در پیش گرفته ای!» با توجه به این ملاک حضرت امام(ره)، متاسفانه ایشان در جریان انتخابات سال 88 اصلا عملکرد خوبی نداشته اند.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون