تاریخ خبر: کد خبر: 2137

واکنش آیت الله مکارم به گستاخی نخست وزیر انگلیس

این مرجع تقلید با بیان این که نخست وزیر انگلیس نه ادب دارد و نه هوش، گفت: ما کارنامه سیاهی از آنها در تاریخ کشورمان سراغ داریم، به جای این که از سیاهی کم کنند،‌ لجن پراکنی می‌کند، آیا این هوش و عقل است؟ اگر با این تدبیر می‌خواهید با داعش مبارزه کنید به یقین به جایی نخواهد رسید

واکنش آیت الله مکارم به گستاخی نخست وزیر انگلیس

مرجع تقلید شیعه با محکوم کردن اظهارات موهن و گستاخانه نخست وزیر انگلستان علیه جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: ما کارنامه سیاهی از عملکرد انگلیسی‌ها در تاریخ کشورمان سراغ داریم و آن‌ها به جای کم کردن این سیاهی به لجن‌پراکنی روی آورده‌اند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران،‌ حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید امروز در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم، با بیان این که موضوع داعش به مساله روز تبدیل شده است، ابراز داشت: ‌این‌ها جمعیتی جنایتکار، تروریست و آدمکش هستند که به هیچ یک از قوانین اسلامی پایبند نیستند. 
 
این مرجع تقلید با بیان این‌که اینها از نظر عقیدتی ثمره شوم وهابیت تندرو هستند، گفت: هیچ گاه این مساله از عقاید شیعه نشات نگرفته، از عقاید اهل سنت هم نیست و ثمره شوم افکار و اندیشه های وهابیت است. 
 
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: البته وهابیت معتدل از داعش ابراز برائت کرده اند و حتی مفیتان وهابی حکم به فکر و بیگانگی آنها از اسلام داده اند. 
 
وی خاطرنشان کرد: داعش از نظر عملی از سوی عربستان سعودی و قطر تقویت مالی شد، تقویت تسلیحاتی از سوی اسرائیل، آمریکا و غرب انجام شد و ترکیه هم متاسفانه آتش بیار معرکه شده و تسهیلات برای شان فراهم کرد. 
 
غرب و حکام مرتجع مار در آستین پرورش داده‌اند 
 
این مرجع تقلید با اشاره به این که این مساله به قدری روشن است که کسی نمی توان آن را پنهان کند، گفت: آنها امروز بیدار شده اند و متوجه شده اند که مار در آستین خود پرورش داده اند و به فکر نجات خود هستند اما راهی که انتخاب کرده اند راه درستی نیست. 
 
تروریسم با بمباران هوایی چند منطقه ریشه کن نخواهد شد 
 
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که تروریسم با بمباران هوایی چند منطقه که البته به کشته شدن مردم بیگناه نیز منجر می شود، ریشه کن نخواهد شد، گفت: با بمباران هوایی می خواهند داعش و تروریسم را ریشه کن کنند؛ این راه حل نیست،‌ راه حل راهی است که ایران، سوریه، عراق و حزب‌الله پیموده‌اند. 
 
وی تصریح کرد: اگر این راه نبود الان داعش بر عراق و بغداد مسلط شده بود؛ الان باید منابع مالی آنها را قطع کنند، متاسفانه هنوز برخی دول عربی به آنها پول می‌دهند و از برخی کشورها تسلیحات دریافت می‌کنند. 
 
این مرجع تقلید گفت:‌ اگر این مساله قطع شود آنها نابود خواهند شد. افزون بر این باید با ریشه‌های اعتقادی آنها نیز مبارزه کرد. 
 
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که علمای اسلام باید دست به کار شوند و ریشه های اعتقادی آنها را بزنند، گفت: باید فریاد زد که اقدامات و فعالیت های آنها میانه ای با اسلام و قرآن ندارد. 
 
وی با اشاره به کنگره خطر جریان های تفکیری در قم که در ماه های آینده در قم برگزار می شود، گفت: این کنگره در راستای روشنگری و هم اندیشی علمای اسلام برای مقابله با جریان های تفکیری با حضور اندیشمندان جهان اسلام برگزار خواهد شد. 
 
واکنش به اظهارات گستاخانه دیوید کامرون 
 
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که غربی ها نمی توانند کاری بکنند، به اظهارات دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در مجمع عمومی سازمان ملل واکنش نشان داد و گفت: وی با رییس جمهور کشورمان دیدار کرد، اما به فاصله کمتر از دو ساعت در مجمع عمومی سازمان ملل فحاشی می کند. 
 
وی افزود: برخی می‌گویند انگلیسی‌ها ادب و هوش بسیار خوبی دارند، اما این مساله ثابت کرد که اینها عقل درستی ندارند، از یک سو ملاقات می کنند و برای حل مشکلات جهان راه حل ارائه می دهند اما از سویی دیگر فحاشی می‌کنند. 
 
نخست‌وزیر انگلیس نه ادب دارد و نه هوش 
 
این مرجع تقلید با بیان این که نخست وزیر انگلیس نه ادب دارد و نه هوش، گفت: ما کارنامه سیاهی از آنها در تاریخ کشورمان سراغ داریم، به جای این که از سیاهی کم کنند،‌ لجن پراکنی می‌کند، آیا این هوش و عقل است؟ اگر با این تدبیر می‌خواهید با داعش مبارزه کنید به یقین به جایی نخواهد رسید. 
 
وی با تاکید بر این که غرب اهلیت شایستگی مبارزه با تروریسم را ندارد، برای رفع مشکلات امت اسلام و نابودی جریان‌های تروریستی تکفیری دعا کرد. 
  
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود در مسجد اعظم قم، با اشاره به روایتی از امام حسن عسکری(ع) به بیان نکات اخلاقی برای حاضران پرداخت. 
  
وی ورع و پرهیزکاری، صدق حدیث، ادای امانت و حسن خلق در برخورد با مردم را از جمله صفات شیعیان بر اساس حدیث امام حسن عسکری(ع) ذکر کرد. 
  
وی با تاکید بر این که باید در عمل شیعه بودن خودن را به اثبات برسانیم نه با ادعا، تصریح کرد: دو دستور مهم در این حدیث است، ‌دستور نخست این است که کاری کنید وحدت مسلمانان به هم نخورد. دستور دیگر نیز این است که باید در عمل شیعه مولا علی(ع) باشیم. 
  
این مرجع تقلید با بیان این که افراطی گری مورد قبول ائمه معصومین(ع) نیست و نباید کاری کرد که وحدت امت اسلامی به هم بخورد، گفت: البته حساب ناصبی ها جدا است،‌ اما کسانی که این گونه نیستند باید با آنها مدارا کرد. 
  
این مرجع تقلید اضافه کرد: الآن یک گروه تندرو و آدمکش پیدا شده‌اند که معتدل های اهل سنت هم از آنها بیزار هستند، اما در بین شیعیان این گونه افرادی نیستند و همین سبب شده که دنیا به عقلانیت و اعتدال شیعه پی ببرد. 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون