تاریخ خبر: کد خبر: 11

اختصاصی / سخنانی کمتر دیده شده از هاشمی

افراطی کیست؟

هاشمی رفسنجانی: اینها (بی حجاب ها) نوعاً آدمهای مرفه‏ ای هستند و درد و مشقت کار و این حرفها را نچشیده‏ اند، بلکه با پولهای بادآورده‏ ای که یا شوهرانشان دزدیده یا خودشان می‏ دزدند یا به ارث رسیده است و یا چیزهای دیگر، این جوری به بار آمده‏ اند. و فکر شده که در هر منطقه‏ ای یک اردوگاه برای اینها درست کنند و در آن اردوگاه وسایل کار بگذارند

افراطی کیست؟

سرویس سیاسی قاصدنیوز: بدون شک یکی از پر تکرارترین واژه های مورد استفاده هاشمی رفسنجانی در طی چهارده ماه پس از انتخابات یازدهم ریاست جمهوری ، واژه افراط و افراطیون در عرصه های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بوده است.

 

فارغ از چرایی و چگونگی استفاده هدفمند از این واژه ها برای به حاشیه راندن جناح فرهنگی مومن ، توجه شما بینندگان عزیز را به یکی از مواضع عجیب و تند ایشان در سالهایی نه چندان دور جلب می کنیم:

 

خطبه اول نماز جمعه تهران- مورخ 12 اردیبهشت 65 دانشگاه تهران
"... ما الان بعضی افراد را هرقدر نصیحت می‏کنیم و از طریق تقوا می‏خواهیم به این محیط سالم برسانیم، هنوز یک مقاومتهای منفی دیده می‏شود. پس از هفت سال از انقلاب بعضی از خانمها متأسفانه، هنوز به این راضی‏اند که مقداری از مویشان بیرون باشد و یا به اینکه پشت در خانه ‏هایشان بایستند و وقتی که کسی عبور می‏کند، اندام لخت خود را نشان بدهند.

 

اینها چه مطلوبهایی هستند؟! تا به حال با این طور افراد خیلی با نصیحت و موعظه برخورد کرده‏ایم و هنوز هم بعضی از شهرهای بزرگ، این بلیّه را دارند و در بعضی مغازه‏ها این گونه مسایل ترویج می‏شود. در بعضی ادارات هنوز خوب مراعات نمی‏شود، و اینها خطرناک است.

 

فکر می‏کنم که پس از هفت سال تحمل ما هم تمام بشود. مردم حزب‏اللَّه چند بار طغیان کردند و در خیابانها ریختند تا اینکه وزیر کشور و دیگران از همین تریبون نمازجمعه خواهش کردند و به آنها (حزب اللَّه) وعده دادیم که اینها خودشان آدم می‏شوند؛ ولی باز می‏بینیم مثل اینکه اینها یک مقدار احتیاج به خشونت دارند. البته شورای عالی قضایی یک پیش نویس لایحه‏ای را تهیه کرده است و مقدماتش را فراهم کرده‏اند و همان طور که ما قبلاً به حزب اللَّه وعده داده بودیم، لایحه‏ای تنظیم کرده‏اند و به هیأت دولت فرستاده‏اند که به مجلس خواهد آمد، که همین روزها مناطقی را برای بازسازی خانمها و آقایانی که دچار مرحله‏ای از فساد اخلاقی هستند در نظر بگیرند. بر این اساس که اینها نوعاً آدمهای مرفه‏ای هستند و درد و مشقت کار و این حرفها را نچشیده‏اند، بلکه با پولهای بادآورده‏ای که یا شوهرانشان دزدیده یا خودشان می‏دزدند یا به ارث رسیده است و یا چیزهای دیگر، این جوری به بار آمده‏اند. و فکر شده که در هر منطقه‏ای یک اردوگاه برای اینها درست کنند و در آن اردوگاه وسایل کار بگذارند، معلمین اخلاق نیز در آنجا بگذارند. البته و بر اساس احکام دادگاه؛ یعنی همین طوری نیست که از خیابان بگیرند و به آنجا ببرند. کسانی که این کارها را انجام می‏دهند، تحویل دادگاههای فوری می‏شوند و دادگاهها، اینها را محاکمه می‏کنند، و اگر دیدند که مداومت بوده است، آنها را به اردوگاه تحویل می‏دهند، مدت زمان را هم تعیین می‏کنند، سه ماه، دو ماه، پنج ماه، یک سال، دو هفته در آنجا بمانند، درس هم بخوانند و کار هم بکنند. خرجشان را هم باید خودشان در آنجا بدهند، چون اینها نوعاً از قشر مرفه هستند. یا آنجا کار بکنند و خرج خودشان را بدهند. چون شورای نگهبان اجباری نکرده است که کار بکنند - آزادی وجود دارد - بنابراین اساس، آنها بروند آنجا بنشینند و خرجشان را هم شوهرانشان باید بدهند. دولت خرجی به اینها نخواهد داد.

 

ضمناً کسانی که در مغازه‏ها و دست فروشی‏ها فعالیت می‏کنند، اینها را تشویق می‏کنند که این جور باشید. کسانی که این لباسها را وارد می‏کنند و کسانی که به نحوی ویدئو و نوار وارد می‏کنند، همه داخل این مجموعه خوابیده‏اند. ان‏شاءاللَّه وقتی این قانون به مجلس آمد، بحثهایش را شما نیز از تریبون مجلس خواهید شنید. آن موقع، مقصر خودشان هستند. من بارها گفته‏ام که به اینها اهانت مرگ بر بی‏ حجاب و این کارها را نکنید، و بگذارید که کم کم بفهمند. اما نمی‏فهمند. بعضی‏ها عناد دارند، و بعضی‏های آنها اصولاً ضد انقلاب هستند، یعنی چون با انقلاب مخالف هستند، این جوری می‏کنند که وانمود کنند که با انقلاب نیستند. به هرحال مطمئن باشید که از این به بعد ان‏شاءاللَّه با آمدن قانون، دیگر در جمهوری اسلامی ما تحمل نمی‏کنیم که برای تضعیف خانواده و تضعیف رابطه زن و شوهر و تضعیف رابطه بچه و مادر، تضعیف خواهر و برادر و به هم زدن این نهاد مقدس، افراد لاابالی و هوسباز، بتوانند مصلحت این جامعه را به بازی بگیرند..."

 

قابل ذکر است وی در اردیبهشت ماه 1393 در جریان بازدید از سازمان اسناد و کتابخانه ملّی و سخنرانی در جمع نخبگان و اهل فرهنگ در سالن همایش‌های این سازمان گفته بود:

"می‌دانم رهبری راضی نیستند از اینکه ایشان بگویند سال فرهنگ ولی عساکری پیدا شوند که فقط دنبال این باشند که مثلاً اگر کسی خوب می‌خواند او را از میدان در کنند. اگر کسی که قیافه زیبایی دارد، خانمی، او را نگذارند پیدا شود و امثال این‌جور چیزها، این حالت پیش می‌آید، مناظر خوب را از دست مردم بیرون کنند"

 

همچنین در فیلم زیر می توانید اظهارات متناقص وی را درباره مد و لباس که در گفتگو با جوانان در فیلم تبلیغاتی سال84 اظهار شده است را ببینید:

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون