تاریخ خبر: کد خبر: 7677

سفیر افغانستان:

ملت افغانستان به نیابت از بشریت مقابل تکفیری‌ها ایستاده است

سفیر افغانستان در ایران اظهار کرد: امروز ملت افغانستان نه تنها از طرف خود بلکه به نیابت از بشریت و همسایگان خود در برابر تکفیری ها و گروه های افراطی ایستاده است.

ملت افغانستان به نیابت از بشریت مقابل تکفیری‌ها ایستاده است

به گزارش «قاصدنیوز»، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران ظهر دوشنبه در مراسم اختتامیه جشنواره بزرگ افغانستان‌شناسی در محل اردوگاه فرهنگی مازندران مشهد با اشاره به اینکه افغانستان حدود سه دهه درگیر نیروهای افراطی شده است، افزود: متاسفانه نیروهای آموزش دیده افراطی در  افغانستان آبادانی این سرزمین را نابود کرده اند.

 

نصیر احمد نور با اشاره به مقاومت مردم افغانستان از اشغال کشورشان به دست شوروی سابق گفت: همان طور که ملت افغانستان در برابر شوروی ایستادگی کرد اکنون نیز در برابر گروه‌های تروریستی و تکفیری و پشتیبانان آنان می‌ایستد تا به پیروزی برسد.

 

وی با بیان اینکه امروز ملت افغانستان نه تنها از طرف خود بلکه به نیابت از همسایگان خود نیز در برابر نیروهای دشمن ایستادگی می‌کند، ادامه داد: مردم این کشور پس از ورود گروه های القاعده و طالبان به کشورشان باز هم تسلیم نشده و نیرومندانه در برابر آن ها ایستادگی کردند.

 

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران با تاکید بر اینکه افغانستان با وجود تمام نابرابری ها پیروز میدان نبرد با تکفیری ها خواهد بود، تصریح کرد: گروه های تکفیری تصور می کردند که می توانند بخش اعظمی از کشور افغانستان را به اشغال خود درآورند اما ایستادگی ملت افغانستان این اهداف آن ها را نقش برآب کرده و دشمنان را مایوس کرد.

 

وی با بیان اینکه مشکلات امروز افغانستان از این کشور نشات نگرفته است، ادامه داد: با توجه به آزادی سیاسی در این کشور نیازی به جنگ مسلحانه وجود ندارد و فضا برای فعالیت تمامی احزاب فراهم شده و افغانستان امروز دچار مشکلات بیرونی شده است.

 

احمدنور گفت: گروه های تروریستی در افغانستان امروز دچار مشکلات بسیاری شده اند که با وجود به شهادت رساندن عده زیادی از مردم این کشور اما در چاهی که خودشان حفر کرده اند گیر افتاده اند.

 

وی تصریح کرد: فضای باز سیاسی در کشور افغانستان یکی از نکات مثبت این کشور است که باعث شده تا گروه های سیاسی به راحتی فعالیت داشته باشند.

 

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران با اشاره به حضور مهاجران افغانی در ۷۰ درصد کشورهای دنیا به ویژه ایران و پاکستان گفت: حضور مهاجران افغانی در ایران به دلیل نزدیکی به کشور افغانستان باعث شده است تا مردم به فرهنگ کشور خود نزدیک بوده و فرهنگ خود را فراموش نکنند.

 

وی افزود: مهاجران افغانی که به کشورهای اروپایی مهاجرت کرده اند تا حدودی فرهنگ خود را از دست داده اند و همین مسئله باعث می شود تا در بازگشت به کشور خود نتوانند آموخته های خود را به مردم منتقل کنند.

 

احمدنور ایران و افغانستان را دارای اشتراکات بسیار دانست و خاطرنشان کرد: افغانستان شناسی و ایران شناسی دو مقوله وابسته به یکدیگر هستند و کسی که ایران را بشناسد در واقع با افغانستان نیز آشنایی پیدا می کند.

 

وی مهاجرت را با وجود چالش های بسیار دارای فرصت های فراوانی دانست و تاکید کرد: افغانستان دارای ثروت های طبیعی و خدادادی است که از آن جمله می توان به وجود ۱۲ معدن از ۱۵ معدن تاثیرگذار دنیا در این کشور مثال زد.

 

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران با اشاره به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر تحصیل دانش آموزان افغانی حتی افرادی که غیرقانونی وارد این ایران شده اند در مدارس این کشور گفت: این دستور رهبر معظم انقلاب در منطقه و جهان بی نظیر است.

 

منبع: مهر

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون