تاریخ خبر: کد خبر: 6873

وعده آمریکا دروغ بود؛ تحریم‌های کوبا لغو نشد

سفیر کوبا در نشست سفرای عضو گروه آلبا که دیروز در تهران برگزار شد تصریح کرد علی رغم برقراری روابط دیپلماتیک بین کوبا وآمریکا، تحریم‌ها علیه کشورش لغو نشده و واشنگتن همچنان به دنبال براندازی حکومت کوبا است.

وعده آمریکا دروغ بود؛ تحریم‌های کوبا لغو نشد

به گزارش قاصدنیوز، «آمریکا قابل اعتماد نیست.» این تنها گزاره‌ای است که این روز‌ها زیاد شنیده و دیده می‌شود. مقامات آمریکایی چراغ راهنمای سیاست خارجی خود را «منافع ملی»  خود و رژیم صهیونیستی تعریف کرده‌اند و در این مسیر  هم، هیچ خط قرمزی را نمی‌شناسند و به هیچ تعهدی نیز پایبند نمی‌مانند. در کتاب «راهبرد امنیت معاصر اسنایدر» آمده: «حل موضوعات با کشورها در یک فرایند طولانی انجام می‌گیرد؛ زیرا عجله‌ای در کار نیست.» هدف چیست؟ هدف کاهش قدرت طرف مقابل است. آنقدر بازی رفت و آمد و دیالوگ صورت می‌گیرد تا مرحله به مرحله کشورها از خطوط قرمز خود عقب نشینی ‌کنند. نمونه عینی و روز این موضوع کوبا است. آمریکا و کوبا پس از 50 سال دوباره روابط خود را با تبلیغات بسیار از سر گرفتند. در این میان آمریکا طبق روال، به دولت کوبا هم وعده‌هایی در مورد برداشتن تحریم‌ها و دیگر مسائل داد، تا مقامات این کشور را تشویق به قبول برقراری روابط کند، اما گویا آمریکا مثل همیشه از زیر بار تعهدات خود شانه خالی کرده است.

 

دیروزسفرای عضو گروه آلبا در ایران (ونزوئلا، کوبا، اکوادور، نیکاراگوئه و بولیوی) در اعتراض به بدعهدی آمریکا در اجرای تعهدات خود در  قبال کوبا و لغو نشدن تحریم‌ها از سوی آمریکا، با حضور در سفارت ونزوئلا  همبستگی خود را با کوبا اعلام کردند. «ولادیمیر آندره گنزالس» سفیر کوبا در این نشست در پاسخ به سئوال خبرنگار کیهان مبنی بر اینکه «که آیا منطقی نبود دولت کوبا برقراری روابط دیپلماتیک و عادی‌سازی روابط با آمریکا را منوط به برداشتن کامل تحریم‌ها می‌کرد تا مقامات کوبایی مجبور نباشند هر روز از آمریکا خواستار لغو تحریم‌ها شوند؟» گفت: «علی رغم برقراری روابط دیپلماتیک، آمریکا همچنان همان دید گذشته را نسبت به کوبا دارد و تحریم‌ها نیز همچنان ادامه دارد. آنها خواستار براندازی حکومت کوبا هستند و ما را ناقض حقوق بشر می‌دانند، در حالی که خود بزرگترین ناقض حقوق بشر هستند. آنها  در ایران نیز به دنبال برقراری دموکراسی هستند که خود می‌خواهند.»

 

 سفیر کوبا با تاکید بر اینکه «هاوانا در مورد حاکمیت و استقلال خود با هیچ کس مذاکره نکرده است»  افزود: «ترمیم روابط زمانی اتفاق افتاد که دولت و ملت کوبا خود را در مقابل هر گونه نفوذ سیاسی و ایدئولوژیک آمریکا آماده کرده بودند.»

 

«گنزالس» با اشاره به ارائه پیش‌نویس قطعنامه محکومیت تحریم آمریکا علیه کوبا در مجمع عمومی سازمان ملل در 27 اکتبر (5 آبان ماه) تاکید کرد : «با وجود برقراری روابط دیپلماتیک تنها بخش محدودی از تحریم‌های  آمریکا علیه کوبا لغو شده است و اعمال تحریم‌ها علیه کوبا همچنان پابرجا است.» سفیر کوبا افزود: «با وجود اینکه «اوباما» اختیارات گسترده‌ای از طریق قدرت اجرایی خود در اختیار دارد تا بدون مراجعه به کنگره بخش قابل توجهی از تحریم‌ها علیه کوبا را لغو کند اما وی از این اقدام خودداری کرده است.»

 

اوباما بدتر از بوش

وی با اعلام اینکه در زمان دولت «اوباما» تحریم‌های فشرده‌تر و شدیدتری علیه کوبا وضع شده تاکید کرد: «رئیس جمهور آمریکا تنها کوبا را از لیست کشورهای حامی تروریست حذف کرد اما این به معنی لغو انبوه محدودیت‌ها و تحریم‌هایی که نسبت به کوبا اعمال شده است نیست.»

 

سفیر کوبا افزود : «از طرف دیگر کنگره آمریکا هنوز هیچ قانونی را که منجر به حذف تحریم‌های ضد کوبا شود تصویب نکرده و در نقطه مقابل دهها اقدام قانونی جهت تقویت جنبه‌های کلیدی اجرای تحریم‌ها و بازداشتن «اوباما» از اتخاذ اقدامات اجرایی برای لغو تحریم‌ها انجام داده است.»

 

رفتار اخیر آمریکا با کوبا مهر تایید دیگری بر این گزاره که «آمریکا قابل اعتماد نیست» زد. مقامات کوبا بدون توجه به سابقه تاریخی آمریکا به این کشور اعتماد کردند اما بنابر اظهارات سفیر این کشور، آمریکا تاکنون هیچ کدام از تعهداتش را عملی نکرده است. این می‌تواند درس دیگری باشد برای تمامی ذوق‌زدگانی که به دنبال مذاکره با آمریکا هستند. هرچند برخی از این ذوق‌زده‌ها، کاملا با  این چهره آشنایی دارند و درست به خاطر همین آشنایی است که سعی در بزک کردن آن دارند!

 

منبع: کیهان

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون