تاریخ خبر: کد خبر: 64

دیپلماسی عمومی در همسایگی ایران؛

جذب جوانان‌افغان به شبکه‌های اجتماعی آمریکایی

تمامی شبکه های اجتماعی فعال در افغانستان، با پول دولت آمریکا راه اندازی شده اند. موفقیت نسبی شبکه های اجتماعی تحت حمایت آمریکا در افغانستان در حالی حاصل شده که نمونه مشابه اقدامات آمریکا در سایر کشورها همچون کوبا با ناکامی مواجه بوده است.

به گزارش قاصدنیوز به نقل از مشرق نیوز؛ آمریکا سالانه میلیون‌ها دلار برای توسعه شبکه‌های اجتماعی اینترنتی در کشورهای مختلف هزینه می کند و افغانستان یکی از این کشورها است که چند سالی است مورد هدف شبکه های اجتماعی آمریکایی قرار گرفته است.

شبکه های اجتماعی اینترنتی سبب افزایش ارتباطات گروه های مختلف مردم افغانستان شده است.

سرمایه‌گذاری آمریکا برای راه اندازی شبکه‌های اجتماعی در افغانستان

نکته مهم آن است که تمامی شبکه های اجتماعی فعال در افغانستان، با پول دولت آمریکا راه اندازی شده اند.

موفقیت نسبی شبکه های اجتماعی تحت حمایت آمریکا در افغانستان در حالی حاصل شده که نمونه مشابه اقدامات آمریکا در سایر کشورها همچون کوبا با ناکامی مواجه بوده است.

آمریکا هدف خود از راه اندازی این شبکه های اجتماعی را پیشگیری از افراط‌گرایی و تروریسم اعلام می کند.

یکی از این شبکه های اجتماعی در افغانستانPaywastنام دارد که هم اینک ۶/۱ میلیون کاربر دارد. این شبکه اجتماعی را آمریکا راه اندازی کرده و اکنون مدعی است که از سال ۲۰۱۱ پشتیبانی از آن را متوقف کرده است. شرکت ارائه کننده این شبکه اجتماعی اعلام کرده که پس از قطع حمایت آمریکا، با دریافت هزینه اندکی از مشترکان، هزینه‌های خود را تامین می‌کند. این در حالی است که در نمونه های مشابه در دیگر کشورها، معمولا پس از قطع حمایت آمریکا، این شبکه های اجتماعی تعطیل می شد.

استفاده از شبکه های اجتماعی در دوره وزارت خارجه هیلاری کلینتون شدت گرفت زیرا وی اعتقاد زیادی به کاربرد شبکه های اجتماعی در پیشبرد دیپلماسی عمومی آمریکا داشت.

سرمایه‌گذاری آمریکا برای راه اندازی شبکه‌های اجتماعی در افغانستان

آمریکا سالانه میلیون ها دلار برای توسعه شبکه های اجتماعی در کشورهای مختلف هزینه می کند، البته این حمایت فقط درباره تعدادی از این شبکه ها رسما اعلام می شود و اکثرا این موضوع مخفی می ماند.

ایلین اوکونر مسئول ارشد دیپلماسی عمومی وزارت خارجه آمریکا در افغانستان و پاکستان اظهار داشته کهPaywastیکی از چندین برنامه های مبتنی بر رسانه است که توسط آمریکا در افغانستان اجرا می شود.

هرچند مسئولان کنونی شبکهPaywastبه طور رسمی از حمایت مالی آمریکا از آن سخن نگفته اند، اما این مقام وزارت خارجه آمریکا می گوید این حقیقت هیچ گاه از دولت افغانستان و شهروندان این کشور پنهان نبوده است.

مسئولان وزارت خارجه آمریکا تاکنون اعلام نکرده اند که چه مقدار برای راه اندازی سایتPaywastهزینه کرده اند، اما برنامه مشابهی که در پاکستان اجرا شده، حدود یک میلیون دلار هزینه داشته است.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون